Memeli Forum 
   
Türler / Çizgili Sırtlan Türkiye'nin Anonim Memelileri
Türler / / Çizgili Sırtlan
 08.10.2009 16:19
Çizgili sırtlan hakkında kayıt, duyum, karşılaşma vakaları gibi bilgileriniz varsa bekliyorum arkadaşlar.

Teşekkürler
karakulak Okunma sayısı.:196246
 17.10.2009 21:41
Bildiğim kadarıyla doğa derneği şanlıurfada birkaç yuva ve sırtlan tespit etmişti.Ayrıca birkaç yıl önce hatay da kaçak yakalanıp hayvanat bahçesine satılan sonra polislerce el konulup hatayda doğaya salınan 3 sırtlam.Bide dilek yarımadasında görüldüğü iddaları vardı.
PARDUS
 18.10.2009 15:33
Alıntı ; Bildiğim kadarıyla doğa derneği şanlıurfada birkaç yuva ve sırtlan tespit etmişti.Ayrıca birkaç yıl önce hatay da kaçak yakalanıp hayvanat bahçesine satılan sonra polislerce el konulup hatayda doğaya salınan 3 sırtlam.Bide dilek yarımadasında görüldüğü iddaları vardı.
Teşekkürler Alinur kayıtların hepsi elimde mevcut, noktaları haritaya girdim bile. Başlığı tür sorumluluğumun aktifleşmesi için açmıştım.
Selamlar
karakulak
 19.10.2009 10:12
1970 li yıllardan Antakya - Subaşı da ölü birey..
asfur
 19.10.2009 10:37
Alıntı ; 1970 li yıllardan Antakya - Subaşı da ölü birey..
Subaşı kaydını duymamaıştım kayıt için teşekkürler Ali Hocam. Aknehir ve Sinanlı dan geçtiğimiz 4 sene içinde 3 kayıt var biri 1i avcılar tarafından vurulmuş, diğeri gece nehir kenarında avlanan bir balıkçıya yaklaşırken (büyük ihtimal merak ve balık kokusu) balıkçı tarafından vurulmuş, diğeri ise sinanlı köyünde iki ayrı mahalle arasındaki karanlık ağaçlık yolda gece bisiklet kullanan biri tarafından görülmüş. Sinanlı tarafı Yayladağı, Harbiye ve Altınözü yle tepe ve dağlala bağlantılı. Bu bölgenin hepsinde bulunuyor olmalı.
karakulak
 20.10.2009 00:14
1990lı yıllardan Bolkar Dağları-Maden Köyü (Niğde: Ulukışla)dan kaydı var. galiba 93tü. postu ANkara Üniv. Biyoloji Bölümünde.
rousettus
 20.10.2009 00:26
Alıntı ; 1990lı yıllardan Bolkar Dağları-Maden Köyü (Niğde: Ulukışla)dan kaydı var. galiba 93tü. postu ANkara Üniv. Biyoloji Bölümünde.
Maden köyü kaydı 1985 sanırım hocam.
karakulak
 20.10.2009 12:30
Alıntı ; Maden köyü kaydı 1985 sanırım hocam.
haklısın Deniz.
Maden Köyü, Bolkar Dağları, yaz 1985: 1 ♂ (AUZK) (Özkurt et al., 1998)
rousettus
 14.12.2009 09:38
1994 yılında Çanakkale - Gelibolu yarımadası üzerinde Kilitbahir kırsalında bir dere yatağı içerisindeki kayalık yarların alt tarafında bulunan mağaraya, merak edip giren bir grup köylü genç tarafından mağara içerisinde karşılaşılan sırtlan büyük panik yaratıyor. Tabi sırtlan da korkuyor ve sırtlan da dahil hepsi beraber can havliyle mağarayı terk ediyor. Bu vaka, mağarada gördükleri hayvanı bildikleri hiç bir hayvana benzetemediklerinden dolayı dilden dile dolaşıyor ve yaşlı bir köylü bunun andık dedikleri bir hayvan olduğunu ve 1970 li yıllara kadar çok sık rastlanan ve bostanların korkulu rüyası olan bu hayvanı gençlere anlatıyor. Bazan yeni mezarlara dadandığından yerel halk tarafından gizemli hikayelere de konu edilen çizgili sırtlan yakın tarihe kadar Çanakkale ve civarında çok sık görülen bir hayvanmış. Özellikle köyden uzaktaki tarlalarda bostan çapalayan genç kızların akşam olmadan eve dönün yoksa gece andık sarar şeklinde korkutuldukları da rivayettir. Bostanlarda elde silah andık nöbeti de eskiden çok sıradanmış. Bu konuya merak sardım ve yoğun şekilde araştırarak en son görüldükleri bölgeleri sık sık ziyaret ediyorum. Bir birey fotoğraflarsam hemen bilgi vereceğim.
chanak
 14.12.2009 14:05
Alıntı ; 1994 yılında Çanakkale - Gelibolu yarımadası üzerinde Kilitbahir kırsalında bir dere yatağı içerisindeki kayalık yarların alt tarafında bulunan mağaraya, merak edip giren bir grup köylü genç tarafından mağara içerisinde karşılaşılan sırtlan büyük panik yaratıyor. Tabi sırtlan da korkuyor ve sırtlan da dahil hepsi beraber can havliyle mağarayı terk ediyor. Bu vaka, mağarada gördükleri hayvanı bildikleri hiç bir hayvana benzetemediklerinden dolayı dilden dile dolaşıyor ve yaşlı bir köylü bunun andık dedikleri bir hayvan olduğunu ve 1970 li yıllara kadar çok sık rastlanan ve bostanların korkulu rüyası olan bu hayvanı gençlere anlatıyor. Bazan yeni mezarlara dadandığından yerel halk tarafından gizemli hikayelere de konu edilen çizgili sırtlan yakın tarihe kadar Çanakkale ve civarında çok sık görülen bir hayvanmış. Özellikle köyden uzaktaki tarlalarda bostan çapalayan genç kızların akşam olmadan eve dönün yoksa gece andık sarar şeklinde korkutuldukları da rivayettir. Bostanlarda elde silah andık nöbeti de eskiden çok sıradanmış. Bu konuya merak sardım ve yoğun şekilde araştırarak en son görüldükleri bölgeleri sık sık ziyaret ediyorum. Bir birey fotoğraflarsam hemen bilgi vereceğim.
Değerli bilgiler için teşekkürler Alper Bey,
umarım türü fotoğraflayabilirsiniz.
Çanakkale den dediğiniz gibi halen karşılaşma ve duyumlar var.
Selamlar
Deniz
karakulak
 14.12.2009 20:53
Alıntı ; Değerli bilgiler için teşekkürler Alper Bey,
umarım türü fotoğraflayabilirsiniz.
Çanakkale den dediğiniz gibi halen karşılaşma ve duyumlar var.
Selamlar
Deniz
Gelibolu yarımadası oluşuna dikkat etmemişim :) eğer dediğiniz gibi sırtlansa ilginç bir kayıt olurdu doğrusu. Gezdiğiniz yerlerde ayakizi fotoğrafları da çekersiniz tanımlama şansımız olur Alper Bey.
Kolay gelsin
Deniz
karakulak
 15.12.2009 11:21
marmara ve egede sırtlan... çok şaşırdım.. i love tramem.

deniz bey teşekkürler...
ursusarctos
 23.12.2009 23:15
Balıkesir merkez Adnan menderes in kuzeyindeki Altıntaş derenin kollarından birinin adı Andık deredir. Bu gün orası şehre ait sayılır oldukça dik bir dere , ancak konuşmuş olduğum ihtiyar köylüler 1980 lere kadar oralarda andık olduğunu belirttiler. Bu arada 1992 yılında Balıkesir Balya da bir mezarlıktan ölü çıkardığı rivayetini de duydum..yine 1995 sonrası Balıkesir Madra dağı eteklerindeki bir dere yatağında yalnız yaşayan bir değirmencinin bu hayvanla karşılaştığı da derlediğim duyumlar arasında ..2009 da kaz dağlarındaydım en azından kuzey yüzündeki ormanlarda dolaşan avcıların bu hayvandan haberi yok..
adlermut
 23.12.2009 23:53
Alıntı ; Balıkesir merkez Adnan menderes in kuzeyindeki Altıntaş derenin kollarından birinin adı Andık deredir. Bu gün orası şehre ait sayılır oldukça dik bir dere , ancak konuşmuş olduğum ihtiyar köylüler 1980 lere kadar oralarda andık olduğunu belirttiler. Bu arada 1992 yılında Balıkesir Balya da bir mezarlıktan ölü çıkardığı rivayetini de duydum..yine 1995 sonrası Balıkesir Madra dağı eteklerindeki bir dere yatağında yalnız yaşayan bir değirmencinin bu hayvanla karşılaştığı da derlediğim duyumlar arasında ..2009 da kaz dağlarındaydım en azından kuzey yüzündeki ormanlarda dolaşan avcıların bu hayvandan haberi yok..
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler İsmail Bey,
doğada olmak çok güzel hele her yıl yeni parkurlarda böyle uzun zaman geçirmek çok anlamlı, dinlendirici, bilgilendirici ve tatmin edicidir eminim.
Bol yaban hayatlı parkurlar diliyorum,
Selamlar,
Deniz
karakulak
 24.12.2009 07:57
Alıntı ; Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler İsmail Bey,
doğada olmak çok güzel hele her yıl yeni parkurlarda böyle uzun zaman geçirmek çok anlamlı, dinlendirici, bilgilendirici ve tatmin edicidir eminim.
Bol yaban hayatlı parkurlar diliyorum,
Selamlar,
Deniz
Teşekkür ederim ..sizin gibi insanların varolduğunu görmek bu ülkedeki yaban hayatı adına umut verici..
adlermut
 30.04.2010 13:57
Tarafımca Kars da 14 Nisan 2010 da gece saat 02:30-03:00 civarı sıralarında hava alanı civarında bir sırtlan görülmüştür...tarifi ön bacaklar arka bacaklardan daha uzun,uzun boyunlu boyun kısmından dorsalin kaudal yani kuyruk yakın bir bölgeye kadar devam tüyler dikti çünki yaklaşık 4 sokak köpeği tarafından etrafı çevrilmişti,...ancak o köpeklere fazla tepki vermiyordu,kuyru kısaydı ve bacaklarının arasında idi ve havlayan köpeklere yalnızca bir defa sesle karsılık verdi ve sonra köpeklerin havlaması son buldu,çıkardığı ses çok garip ve ilk defa duyduğum bir sesti...duyurulur
guventuran
 01.06.2010 14:08
Bu pazar 30 05 2010 İzmir in Kozak İlçesinin Kıranköy ünde köylülerle yaptığım konuşmada "andık" varmı diye sordum. (daha öncesinden madra kırsalında olduğunu biliyorum, özellikle madra dağının güney yamaçları yaşamalarına çok elverişli) köylü dayı "uzun zamandır yoktu ama geçen sene dağda birkaç hayvanın kafası kopmuş ve kafaları yenmiş olarak bulundu,gören yok ama andık sanıyoruz" diye ifade etti. Ayrıca bu sene kurt unda bölgede aktif olduğundan bahsettiler. Bilinmesini isterimki Balıkesir in kırsalında Andık kafaları koparan ve kafaları yiyen bir hayvan olarak tanınıyor, bunun bilimsel bir temeli varmı bilen arkadaşlar yorum yapabilir.
adlermut
 01.06.2010 14:08
Alıntı ; Tarafımca Kars da 14 Nisan 2010 da gece saat 02:30-03:00 civarı sıralarında hava alanı civarında bir sırtlan görülmüştür...tarifi ön bacaklar arka bacaklardan daha uzun,uzun boyunlu boyun kısmından dorsalin kaudal yani kuyruk yakın bir bölgeye kadar devam tüyler dikti çünki yaklaşık 4 sokak köpeği tarafından etrafı çevrilmişti,...ancak o köpeklere fazla tepki vermiyordu,kuyru kısaydı ve bacaklarının arasında idi ve havlayan köpeklere yalnızca bir defa sesle karsılık verdi ve sonra köpeklerin havlaması son buldu,çıkardığı ses çok garip ve ilk defa duyduğum bir sesti...duyurulur
sırtlanın karsa kadar yayıldığını bilmiyordum ..
adlermut
 24.07.2010 18:25
Arkadaslar merhabalar,

cizgili sirtlanin anadoluda umulandan cok daha fazla ve daha genis alanlarda yasadigina dair oldukca saglam ihbar ve duyumlar var.
Tarifler,beslenme sekilleri yasadigi alanlar görülen canlinin cizgili sirtlan oldugunu kusku götürmez sekilde destekliyor.

özellikle parcali mese, ardic yabani meyva ormanlarinin oldugu, icanadolu orta karadeniz bölgesinde soyunu devam ettirebilecek kadar bir c.sirtlan populasyona dair yöre halki ve avcilarin gözlemleri var.

özellikle kirikalenin ? orta büyüklükdeki bir dagin eteklerinde bulunan bag ve bahcelerinden, miletin bayagi bir kavun karpuzunu götürmenin yanisira, köpeklerinide mideye indiriyormus, yöre halkindan görenler olmus sirtlan diyor zaten yöre halki,

ayrica daha doguda yine ayni cografi özellikleri tasiyan yesilirmak vadisi boyunca tokat zile ve turhalda gören avcilar var sirtinin yelesi gögsündeki cizgileri arka bacaklarinin ön bacaklarindan kisaligina kadar tarif ettiler aycicek tarlalarinin icinde görmüsler.

ayrica yozgat akdagmadeninden de ihbar var

yesilirmagin kolu kelkit vadisinde bulunan sivas imranli ilcesinden ve G.hanenin Kürtün ilcesinden gören avcilarda var. bunlarin hepsi gördükleri canliyi sirtlan olarak isimlendiriyorlar.

Hatta kirikkaldeki köylüler devletin getirip saldigini saniyorlar. :)

gecmiste 20. yy baslarinda g.hane trabzon erzurum tarflarindan kayitlar veriyor yabanci bilimadamlari. hatta ahmet arkadasimiz S.karahisardan da 1970 lere ait bir kayit vermisti.

sirtlanin bu bölge olmasi bir tesadüf olmamasi lazim . cünkü ülkemizde yasadigi diger bir bölge olan g.dogu anadolu ile benzer sartlar gösteren ve ciddi manada yaban domuzu potansiyeli icinde barindiran ve nüfus yogunlugu göclerden dolayi oldukca düsük bir alan.

corum amasya ve güney tokat bölgesi her nekadar cok tahrip edilmissede hala parcali hal almis mese ormanlariyla kapli. buralarda özellikle y.domuzunun cok sevdigi palamut meyvesii bolca bulunuyor. Ne yazik ki corum ve tokkatta daha gecen senelere kadar 1000 ce yaban domuzu tarim zararlisi diye katliam boyutlarina varircasina avlaniyordu kuyrukbasina il tarim para ve fisek bile veriyordu sanirim bu duruduruldu.

C.sirtlan yörede sanirim y.domuzu, evcil hayvanlardan basi bos köpekleri avladigi gibi yeri geldiginde baga bostan girmeyide ihmal etmiyor.

bu bilgilerin, ciddi bir arazi calismasi isiginda arastirilip desteklenmesiyle gizli kalmis böyle populasyonlarinda günisigina cikarilacagi umuduyla

saglicakla kalin
Kürsat
leopar7
 24.07.2010 19:52
2002 de Erzurum da askerliğimi yaptığım sırada bir Uzman Çavuş umuzda o sıralarda Erzurumda gördüğü sırtlanı benzer ifadelerle aynı şekilde tanımlamıştı. Türün o kadar kuzeyde dağılımının zor olduğunu düşünmüştüm. Bu duyumlar Kürşat ın da dediği gibi arazi çalışmaları ile desteklenecek olursa daha sağlıklı veriler elde edilecektir.
Tirvana
 01.08.2010 17:05
sirtlanin gecmiste kuzey egede özellikle canakkale ve balikesirde yogun olarak yasadigi biliniyor. simdilerde ise özellikle kaz daglaerindan tek tükde olsa haberler geliyor.

bunlardan biriside 2007 de bir avcinin kazdaglarinda buldugu 2 tane cizgili sirtlan yavrusu. yavrunun fotograflarini bir arkadas cep tel. ile cekmis. görüntüler pek net olmasa bile degerli bir kayit türün hala K.egede yasadigin dair.

bu avci yavrulara belli bir sürebakdiktansopnra tekrardan buldugu yre birakmis.


yaklasik bir 10 sene öncedemuhtemelen köylülerin biraktiklari zehirli etten dolayi buluan ölü bir sirtla var yine kaz daglarindan..

her nekadar cok az haber gelsede , kaz daglari civarinda hala kücük bir sirtlan populasyonu yasadigi kusku götürmez bir gercek.
leopar7
 02.08.2010 17:17
Alıntı ; sirtlanin gecmiste kuzey egede özellikle canakkale ve balikesirde yogun olarak yasadigi biliniyor. simdilerde ise özellikle kaz daglaerindan tek tükde olsa haberler geliyor.

bunlardan biriside 2007 de bir avcinin kazdaglarinda buldugu 2 tane cizgili sirtlan yavrusu. yavrunun fotograflarini bir arkadas cep tel. ile cekmis. görüntüler pek net olmasa bile degerli bir kayit türün hala K.egede yasadigin dair.

bu avci yavrulara belli bir sürebakdiktansopnra tekrardan buldugu yre birakmis.


yaklasik bir 10 sene öncedemuhtemelen köylülerin biraktiklari zehirli etten dolayi buluan ölü bir sirtla var yine kaz daglarindan..

her nekadar cok az haber gelsede , kaz daglari civarinda hala kücük bir sirtlan populasyonu yasadigi kusku götürmez bir gercek.
değerli kardeşim o fotoğrafları gördüm hatta birisi yere felan uzanmış,onlar benekli sırtlan ve bir hayvanat bahçesinden çekilmiş,fotoğrafları face deki grubuma yükledim daha sonra gelen eleştirilerden dolayı sildim.
guventuran
 02.08.2010 17:32
fotografi ceken bana özelden mail atmisti. kaz daglarinda avcilarin yakaldigi demisti :) vay kerata vay akliyla bizimi kandirdi bu simdi.

her neyse her halükarda azda olsa kaz daglari ve yakin cevresinden hala sirtlan kaydi geliyor
leopar7
 02.08.2010 22:48
Geçen haziran ayında şanlıurfa halfetide sulama kanalına düşen ve müdahale etmek için benimde oraya gittiğim bir vaka var.Ayrıca 1970 yılında alucra şebinkarahisar arasında vurulan bir sırtlan var.Ve hala bölgede görüldüğüne dair duyumlar geliyor,ne kadar gerçektir bilemem tabi.
geronimo
 03.08.2010 19:37
sirtlani sulama kanalindan sag salim cikartabildiniz mi bari?

bu derin sulama kanallar, oraya su icmeye gelen yaban hayvanlarin sonu olabiliyor. sivas susehriydi sanirim bundn 2,3 sene önce sulama kanalina girip bir daha cikamayan 1 adet karaca birde yaban kecisi vardi .

sadece hayvanlar mi yazlari yüzmeye serinlemeye giripde bogulan birsürü vaka var
leopar7
 07.08.2010 15:14
80 li yıllara kadar Manisa/Soma/Adil Köy de yoğun olarak gözleniyormuş. (dedemin anlatımları). Köpeklerin andığı görür görmez nasıl kaçtıklarını anlatıyor... Hatta andık taşı denilen büyük bir kaya kitlesi bile mevcut köyde hala. Ancak 80 lerden sonra aşırı avlanma nedeniyle tamamen yok olmuş. Veya biz göremiyoruz....
alcedo
 08.08.2010 15:59
Manisali ama aslen makedonyali olan bir dede de anlatmisti, yörtelerinde oldugundan. cok pis havan geceleri mezarlari esmege ölüleri yemege geliyor Pis lanet hayvan ulumm diyordu:)
leopar7
 09.08.2010 16:07
Alıntı ; Manisali ama aslen makedonyali olan bir dede de anlatmisti, yörtelerinde oldugundan. cok pis havan geceleri mezarlari esmege ölüleri yemege geliyor Pis lanet hayvan ulumm diyordu:)
iyi bir örnek ve bana paylaşmayı unuttuğum ve birazda yarım renklerle hatırladığım bir duyumu hatırlattı :)bunu bana ya köylülerimden birisi yada yakın bi akrabam anlattı.Erzincan Tercanda,geceleri köyden köye gidildiğinde köylü sırtlanın(galiba onada canavarla alakalı bi söylemde bulunuyorlar)postu veya bi kıyafet benzeri bişey taşırlarmış ve köpeklerin kendilerine saldırmalarından korunmak bir önlem alırlarmış bu şekilde.Hatta bana anlatılana göre bunu gören köpek bayılırmış dahi..Çok eminim duyduklarım bunlardı ama dediğim gibi bir kaç nokta hafızamdan eksilmiş... :(
guventuran
 16.08.2010 21:03
arkadaslar aydin madran daginda evcil hayavnlara saldiran tanimliyamadiklari bir yirtici cikmis son 5 senedir. köylüler ve avcilar canavar adini takmislar . Bölge gecmiste hem sirtlanin hemde anadolu leoparinin yasam alani.

canavar dedikleri yirticinin sirtlan olma ihtimali büyük; tabii ki yazida söylendigi gibi yabanilesmis köpek olma ihtimalide var!

haber söyle;
www.haberugur.com/news_detail.php?id=4636
leopar7
 05.12.2010 23:49
Beş ay önce Gaziantep Araban ilçesinde yol kenarında ölü bir sırtlan bulunmuştu. Kayıtlara da girdim.

www.tramem.org/memeliler/?fsx=gozlem&islem=oku&detay=609
mammalsturkey
 06.12.2010 00:42
Alıntı ; Beş ay önce Gaziantep Araban ilçesinde yol kenarında ölü bir sırtlan bulunmuştu. Kayıtlara da girdim.

www.tramem.org/memeliler/?fsx=gozlem&islem=oku&detay=609
teşekkürler Yasin
karakulak


1 2 3 4
Toplam 98 mesaj