Forum 
   
Duyurular-Etkinlikler / Trakya da kurtlar Türkiye'nin Anonim Memelileri
Duyurular-Etkinlikler / Trakya da kurtlar /
 01.10.2012 22:06
Hep merak ettiğim ama hiç duymadığım...Sizce de kurtlar mıdır?

webtv.hurriyet.com.tr/2/38977/0/1/koye-inen-ac-kurtlar-30-koyunu-parcaladi.aspx
Irıshsetter Okunma sayısı.:5020
 01.10.2012 22:22
Kurtlar?
Irıshsetter
 01.10.2012 22:44
Trakya da kurt yaşıyor mu gerçekten?
OmerReyiz
 01.10.2012 23:09
İki ihtimal var; ya gerçekten kurtlar yayılmaya başlamış... Bu da ancak Bulgaristan üzerinden gelebilecekleri ihtimalini getiriyor, ki Bulgar sınırında bariyer yok her tür gelip geçiyor. Ya da ormanlara salınan köpek sürülerinin işi.. 2. seçenek daha aklıma yatanı. Son yıllarda habire İstanbul çevre ormanlarına köpekler salınıyor ve kedi-köpek sever ama yaban sevmez topluluklar da bunu habire körüklüyor. Köpekler ormana salındıktan sonra kurttan bile vahşi olabiliyor, bu konudaki Sarıkamış gözlemlerimi yazmıştım; orada ayılara ve insanlara dahi saldırıyorlar. Yanılmıyorsam İsviçre de yapılan bir çalışmada çiftçilerin şikayetleri doğrultusunda yapılan araştırmalarda genel suçlular çoban köpekleri çıkıyordu.
yAPILABİLECEK EN İYİ ŞEY FOTOKAPAN İLE TÜRÜ TEPİT EDEBİLMEK, YA DA DIŞKILARDAN YAPILABİLİYORSA TÜR TESPİTİ YAPMAK.
8 Yıldır Trakya dayım ama bana kurt var diyen olmadı, çakala bazen kurt diyorlar o kadar. Ormanlarda ise bol miktarda başıboş ve av köpekleri salınıp duruyor.
hyaenahyaena
 01.10.2012 23:25
Alıntı ; İki ihtimal var; ya gerçekten kurtlar yayılmaya başlamış... Bu da ancak Bulgaristan üzerinden gelebilecekleri ihtimalini getiriyor, ki Bulgar sınırında bariyer yok her tür gelip geçiyor. Ya da ormanlara salınan köpek sürülerinin işi.. 2. seçenek daha aklıma yatanı. Son yıllarda habire İstanbul çevre ormanlarına köpekler salınıyor ve kedi-köpek sever ama yaban sevmez topluluklar da bunu habire körüklüyor. Köpekler ormana salındıktan sonra kurttan bile vahşi olabiliyor, bu konudaki Sarıkamış gözlemlerimi yazmıştım; orada ayılara ve insanlara dahi saldırıyorlar. Yanılmıyorsam İsviçre de yapılan bir çalışmada çiftçilerin şikayetleri doğrultusunda yapılan araştırmalarda genel suçlular çoban köpekleri çıkıyordu.
yAPILABİLECEK EN İYİ ŞEY FOTOKAPAN İLE TÜRÜ TEPİT EDEBİLMEK, YA DA DIŞKILARDAN YAPILABİLİYORSA TÜR TESPİTİ YAPMAK.
8 Yıldır Trakya dayım ama bana kurt var diyen olmadı, çakala bazen kurt diyorlar o kadar. Ormanlarda ise bol miktarda başıboş ve av köpekleri salınıp duruyor.
Sağolun hocam. Peki Koray abinin de merak ettiği gibi kurtlar gerçekten sürüye girip bütün hayvanları katlediyor mu? Biri bana açıklamıştı ama tabi doğrusunu bilenden öğrenmek lazım. Bana yavrularına av ve öldürme eğitimi vermek için yapabiliyorlar denmişti.
OmerReyiz
 01.10.2012 23:25
Saray a kadar geldiğini kabul etsek bile bu mevsimde insanlara sokulacak kadar aç kalmış, Trakya onları aç bırakmış olmasa gerek. Nat Geo Wild kanalinda bu tarz konularin aydinlatildiği , Vahşi Doğa Kamerada isimli bir program var ( natgeotv.com/tr/vahsi-doga-kamerada ) . Halim in de dediği tarzda çalışmalarla failleri ortaya çıkarıyorlar. Ya onları çağırmak lazım yada bizden böyle bir ekip çıkarmak :)
Tirvana
 01.10.2012 23:45
Yalıköyde orman tarafında 2 senedir 3 -4 büyükbaş hayvanın kurt ya da kurtlar tarafından parçalandığını söyleyen bir sürü sahibi var.Ormanda rastladığım ise sadece çakal ve tilki.Bir de yaban kedisi.Ama köpek kesinlikle yok.kendi 3 kangalından başka.
Irıshsetter
 02.10.2012 10:34
Alıntı ; Yalıköyde orman tarafında 2 senedir 3 -4 büyükbaş hayvanın kurt ya da kurtlar tarafından parçalandığını söyleyen bir sürü sahibi var.Ormanda rastladığım ise sadece çakal ve tilki.Bir de yaban kedisi.Ama köpek kesinlikle yok.kendi 3 kangalından başka.
Üstte bahsettiğim çalışmada ne acıdır ki çoban köpeğinin kendi hayvanlarını parçaladığı saptanmış. Ve yine tilkilerin de yabana atılmayacak bir predatörlüğü var. Büyük hayvanları öldüremediğinden sabırla bacak, karın bölgesini ısırarark ve takip ederek ölmesini bekliyor ve ardından yiyor. En yoğun (artık ne kadar yoğunsa) görebildiğim kurt sürüleri (ki genelde 7-11 bireyden oluşuyordu) Sarıkamışta idi. Katliam derecesinde pek saldırı olmamıştı görüştüğüm kişilerin anlattığına göre. Kurtlar sürüyü tamamen yok etme pahasına saldırıyorsa ardındaki nedenler büyük olasılıkla alan hakimiyeti sağlama, insanı bölgeden uzaklaştırma, dolayısıyla alanı köpeklerle paylaşmama içgüdüsü olarak düşünülebilir. Bazen de kolay besine alışabiliyorlar, hele ki doğada yaban hayvanı bırakılmamışsa. Gürcistan da bir kurt sürüsü bireylerine tasmalar takılarak sürü takibe alınmıştı. Hep düşünülen şey olmamış, kurtlar haftlarca hep aynı düzlük ovada, dağın eteğinde, köy yakınlarında zımbalanmış gibi kalmışlar. Çok az yer değiştirmişler ve muhtemelen ölen ya da öldürdükleri koyunlarla beslenmişler. Bizde neyse ki yaban domuzu populasyonu gayet iyi, özellikle kurt olan yerlerde. Benim bulduğum hemen her kurt dışkısında yoğun miktarda yaban domuzu kılına rastladım. Nadiren yaban keçisi ve karaca kılları da çıktı. Artvin Yusufeli de evcil keçi kılları çıkmıştı tek şahit olduğum evcil predasyona dair kanıt olarak.
Trakya da özellikle Istrancalar da yaban domuzu kurtları besleyecek kadar var aslında. Karaca da tek tük var, geyik çok nadiren var. Bulgaristan tarafında ise yaban hayatı daha yoğun. Kurtlar uzak mesafelere gidebilen bir tür. Yiyeceğin bol olduğu yeri terk edeceğüini pek sanmam.
hyaenahyaena
 02.10.2012 14:09
Ben de yabanileşmiş köpeklerden şüpheleniyorum zira çukuryurt köyü en yakın ormanlık alana 10-15 km uzaklıkta ve tamamen tarlalarla çevrili düzlük bir alan, kurt olsa kesinlikle fark edilirdi. yöreye 40 km uzaklıkta benzer bir köyümüz var. Köy korucusunun ifadeleri ürkütücü zaman zaman merada 15-20 yabani köpek görebildiklerini her an bu hayvanların birilerine zarar verebileceğinden bahsediyor. Çorlu nun etrafında bile heryer başıboş köpeklerle dolu daha bir saat önce bulunduğumuz askeri bölgede bir köpeği belediye vurdu ben topluyorlr diye biliyordum ama kan izleri net bir şekilde takip edilebiliyordu. Çorlu hvalimanı çevreleri tavşanı bol olan bir yer olarak bilinir, buralarda köpeklerin tavşanları parçaladığı biz bile izliyoruz .
blueslience
 05.10.2012 18:19
9 yıl Demirköy/Kırklareli de yaşadım.
Rahmetli babam avcıydı. Yaban kedisi, geyik, tavşan, tilki,karaca, yaban domuzu,çakal vs. varlığı kesin. Halen de varlar. Ancak hiç kurt duymadım.
Kurtların 200 kilometre kare gibi bir alanda yaşayıp avlandıkları düşünülürse belki bir ihtimal Bulgaristan dan geçiş olabilir.
Saray ilçesi de Istrancalar ın ovaya doğru uzandığı noktada.
abrecchia
 16.10.2012 11:26
Yazın köye gittiğimde Edirne-Bulgaristan sınırına yakın köylerden kurt haberlerini bende duyuyorum. Kış çok soğuk geçtiğinde köye oldukça yaklaşıyor diyor köylüler. Bu yaz kuzenim koyunları otlatırken uzaktan yaklaştığını görüp babasını aramıştı. Koyunlara yaklaşamamış ama korkutmuş. Hemen yanına gittik, biz gidene kadar uzaklaşmış. Bulgarlar domuzlarının artmasını engellemek için kurt salıyormuş sınırdan da rahatça geçebiliyor. Aç kalınca da köye yaklaşıyor.. Bu gibi vakalara Edirne sırpsındığı çevresindeki köylerden çok duydum.
cansuozcan


1
Toplam 10 mesaj