Memeli Forum 
   
Türler / Anadolu Yabankoyunu Türkiye'nin Anonim Memelileri
Türler / / Anadolu Yabankoyunu
 24.09.2009 20:09
Anadolu Yabankoyunu hakkında her türlü bilgi için arkadaşlarımızın katkılarını bekliyorum .Teşekkürlerimle .
KANDIZLIK Okunma sayısı.:4476
 02.01.2011 16:00
TRT çok güzel bir belgeselini çekmişti..doğrusu BOZKIRIN ÇOCUKLARInı izlerken çok büyük keyif aldım:)
selamlar
www.belgeselvideolari.com/trt-bozkaran-ocuklara-4-iaban-koiunlara/
piyongo
 07.12.2014 23:50
Değerli üyelerimiz Aykut İnce ve Deniz Özüt ün katkıda bulunduğu Anadolu Yaban Koyunu ;

www.milliparklar.gov.tr/kitap/8/?sflang=tr#p=1
EmiR26
 08.12.2014 11:17
Sayılarının 800 e Kadar Düştüğü Bildirildi.

ANADOLU YABAN Koyunu Azalıyor
Türkiye de Konya Bozdağ da koruma altında olan, Karaman ve Nallıhan da doğal yaşama bırakılan Anadolu yaban koyunlarının hastalıklara karşı direncinin zayıf olması nedeniyle sayılarının 800 e kadar düştüğü bildirildi.

Doğa Koruma Merkezi Yaban Hayatı Araştırma Koordinatörü Deniz Özüt, yaptığı açıklamada, 2001 yılında Anadolu yaban koyununun genetiği, ekolojisi ve korunması üzerine araştırma yapmaya başladıklarını, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile birlikte çalıştıklarını bildirdi.

Anadolu yaban koyunu (ovis gmelinii Anatolica) olarak bilinen yaban koyunu türünün neslinin tehlike altında olduğunu belirten Özüt, Bozdağ da 700 civarında, Nallıhan daki Sarıyar Yaban Hayatı Koruma Sahası ve Karaman Karadağ a 2005 yılından bu yana doğal yaşama salınan koyunlardan da yaklaşık 100 tane kaldığını ifade etti.

Özüt, 1967 yılında yaban koyunu sayısının 50 lere kadar düşmesi üzerine Milli Parklar ın Konya-Bozdağ da koruma çalışması başlattığını belirterek, Koruma çalışmaları sonucunda yaban koyunlarının sayısı 1986 yılında 320, 1998 yılında 620 ve 2001 yılında bin 200 e kadar yükseldi. Ancak 2004 yılından bugüne kadar yaban koyunlarının sayısı 800 lere kadar geriledi dedi.

-GENETİK ÇEŞİTLİLİĞİN DÜŞÜK OLMASI SAYILARINI AZALTTI-

Yaban koyunlarının sayısının azalmasında paratüberküloz hastalığının etkili olduğunu belirten Özüt, şunları kaydetti: Anadolu yaban koyununun uzun vadede neslinin tehlike altında olması, genetik çeşitliliğinin çok düşük olmasına bağlı. Ancak bunun yanında, alanı ne kadar büyük olursa olsun, yaban koyunları Konya-Bozdağ da telle çevrili bir alanda yaşamakta. Bu sınırlı alandaki yaban koyunu yoğunluğunun aşırı artışı, ortaya çıkan ilk hastalığın salgın şeklinde hızla yayılarak çok sayıda hayvanı etkilemesine neden oldu. 2004 yılından sonra yaşanan ölümler de aslında bununla ilgili. Hastalıklara direnç göstermede etkili olan genetik altyapının da oldukça aşınmış olması, bu son paratüberküloz salgınında yaşanan kayıpları artırmıştır.

Anadolu yaban koyununun neslini sürdürmesine yardımcı olmak için, yeniden aşılama çalışmalarıyla doğal yaban koyunu sürüleri oluşturulmaya başlandığını ifade eden Özüt, Bu yeni sürüler, doğal şartlarda yaşamayı başarabilirlerse kendi nesillerini sürdürmek için çok önemli bir adım atılmış olacaktır. Biz insanlar da doğal ortamlarında artık onlara zarar vermezsek, Anadolu yaban koyunu bozkırlarımızın en nadide canlılarından biri olacaktır diye konuştu.

Nallıhan daki aşılama çalışmalarından başarılı sonuçlar alındığını kaydeden Özüt, Karaman da da yaban koyunlarının doğaya adapte olmaları için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

-DOĞAL ŞARTLARA AYAK UYDURUYORLAR-

Anadolu yaban koyununun geleceğinin tehlikede olduğunu dile getiren Özüt, Yeniden aşılama dediğimiz doğaya bırakma ve ardından gelen izleme ve koruma çalışmaları başarıya ulaşamazsa türün geleceği tehlikededir dedi.
EmiR26
 08.12.2014 15:17
Emir bey, değerli bilgiler ve katkılarınız için çok teşekkürler ...
Tür sayfasında bu bilgileri paylaşacağım .
KANDIZLIK
 08.12.2014 18:58
Alıntı ; Emir bey, değerli bilgiler ve katkılarınız için çok teşekkürler ...
Tür sayfasında bu bilgileri paylaşacağım .
Ben teşekkür ederim.
EmiR26


1
Toplam 5 mesaj