Memeli Forum 
   
Türler / Kunduz Türkiye'nin Anonim Memelileri
Türler / / Kunduz
 02.12.2010 00:31
Aslında Kunduz, ülkemizde yaşadığı ispat edilemeyen bir tür. Bu nedenle TRAMEM deki tür listesine eklenmemişti, Ahmet Hoca tarafından "şimdilik " kaydı ile listeye alındı. Amaç, tür hakkında pekçoğu efsane niteliğinde de olsa eski kayıtları, bilgileri vermek.

Tirvana Okunma sayısı.:8652
 03.12.2010 00:10
Trakya da su samuruna kunduz diyorlar. Gerek kıyıköyde gerekse İğneada da balıkçılar sık sık ağlarını yırtmasından şikayetçiler. İçlere uzanan derelerde de yaşıyorlar. Eskiden Ergene kirlenmeden önce tüm trakya da su samuru vardı ancak yine halk onları da kunduz olarak biliyorlar.

Bildiğim kadarıyla son kunduz kayıtları 1967 yılında kahramanmaraş civarından. Ancak Tunceli munzur çayında gördüklerini idda edenler var. Büyük ihtimalle yine su samuru le karıştırılıyor.
blueslience
 03.12.2010 00:25
Alıntı ; Trakya da su samuruna kunduz diyorlar. Gerek kıyıköyde gerekse İğneada da balıkçılar sık sık ağlarını yırtmasından şikayetçiler. İçlere uzanan derelerde de yaşıyorlar. Eskiden Ergene kirlenmeden önce tüm trakya da su samuru vardı ancak yine halk onları da kunduz olarak biliyorlar.

Bildiğim kadarıyla son kunduz kayıtları 1967 yılında kahramanmaraş civarından. Ancak Tunceli munzur çayında gördüklerini idda edenler var. Büyük ihtimalle yine su samuru le karıştırılıyor.
Paylaştığınız için teşekkürler Umut Bey, başka türlerde de benzer karışılıklar oluyor Anadolu da. Belki de en sık su samuru - kunduz arasındadır bu. Şu zamana kadar bilimsel bir kayıt görülmüyor, bu forum da büyük oranda benzer bilgileri paylaşıp bu konudaki fikrimizi genişletmeye çalışacağız. Belli mi olur arada samur düşündüğümüz Kunduz da çıkar :)
Tirvana
 03.12.2010 01:25
Haritaya göre dağılımı Avrupa, Rusya nın büyük bir bölümü ve Kuzey Amerika ile sınırlı. Harita doğru mu söyler yoksa bizde yeterince çalışma olmadığı için gözden mi kaçıyor ?

www.geostrategis.com/b_eurasianbeaver.htm

Tirvana
 03.12.2010 12:23
Size en ilginç kunduz kaydını vereyim:) Birkaç yıl önce Bolu dan ağaç kesimi sırasında kunduz bulundu diye bir haber geldi. Fotoğraf varsa gönderin dedik. Hiç akla gelmeyecek bir tür Glis glis (yediuyur) çıktı. Edirne de de su samurlarına kunduz deniyor. Gönül isterki kunduzlar hala ülkemizde bir yerde yaşasın. Ama kurduğu barajlarla gizli kalabilecek bir hayvan da değil. Bir hayvanın olduğunu ispatlamak kolay da olmadığını ispatlamak daha zor. Umarım bir gün Avrupa da yok olan yerlere kunduzların yeniden salınması ülkemizde de gerçek olur.
myomimus
 03.12.2010 15:34
Geçen yaz çok dikkat ettim acaba varmıdır diye Munzur çay,ında hemen hemen her sabah iki saatimi su kenarlarında geçiriyorum ama bişey göremedim. Benim bilgim sadece izlediğim belgesellerden tabii. Bu sene kamuflaj ağı götürüp onunla beklemeyi düşünüyorum bu bilgiler ışığında ne görebilirim bilmem artık. Yerel isimler çok ilginçtirki genelde değişik hayvanların isimleri olur Sincap,a smorı diyorlar ama kendileride ama bu su samuru demek diye şaşırıyorlar.
SeyhanY
 05.12.2010 00:24
Alıntı ; Size en ilginç kunduz kaydını vereyim:) Birkaç yıl önce Bolu dan ağaç kesimi sırasında kunduz bulundu diye bir haber geldi. Fotoğraf varsa gönderin dedik. Hiç akla gelmeyecek bir tür Glis glis (yediuyur) çıktı. Edirne de de su samurlarına kunduz deniyor. Gönül isterki kunduzlar hala ülkemizde bir yerde yaşasın. Ama kurduğu barajlarla gizli kalabilecek bir hayvan da değil. Bir hayvanın olduğunu ispatlamak kolay da olmadığını ispatlamak daha zor. Umarım bir gün Avrupa da yok olan yerlere kunduzların yeniden salınması ülkemizde de gerçek olur.
Gerçekten ilginç ve hoş olmuş Ebru Hn, sanırım oralarda yediuyurda pek görülmemiş olmalı...

Tür sayfasında bazı eski kayıtlara yer verdim ama side yeniden salınması dediğiniz için emin olmak istedim, Anadolu da yakın zamana kadar vardı da sonradan mı yok oldu Kunduzlar ?
Tirvana
 05.12.2010 00:28
Alıntı ; Geçen yaz çok dikkat ettim acaba varmıdır diye Munzur çay,ında hemen hemen her sabah iki saatimi su kenarlarında geçiriyorum ama bişey göremedim. Benim bilgim sadece izlediğim belgesellerden tabii. Bu sene kamuflaj ağı götürüp onunla beklemeyi düşünüyorum bu bilgiler ışığında ne görebilirim bilmem artık. Yerel isimler çok ilginçtirki genelde değişik hayvanların isimleri olur Sincap,a smorı diyorlar ama kendileride ama bu su samuru demek diye şaşırıyorlar.
Paylaştığınız için çok teşekkürler Seyhan Hn, aslında sincabın tür sayfasında ona smorı dendiğini de paylaşırsanız tür sorumlusu olan Yasin haberdar olacaktır.

Kamuflaj ağdan bahsettiğinize göre siz yaz hazırlıklarınızı çoktan bitirmişsiniz...
Tirvana
 05.12.2010 21:03
Ülkemizde şu an kunduz (Castor fiber) var mı yok mu tartışmasına girmek istemiyorum. Fakat bir zamanlar Çanakkale bölgesinde kunduzun ataları sayılabilecek hayvanların yaşadığını Engin ÜNAY ın "ÇANAKKALE BÖLGESİNDE BULUNAN STENEOFİBER JAEGERİ KAUP (RODENTİA, MAMMALİA) KALINTILARI" adlı araştırmasında kanıtlanmıştır. İnşallah bir gün birileri Kunduzun canlısını olmasa bile iskeletini ülkemizde bulur. :)
mammalsturkey
 05.12.2010 21:04
Alıntı ; Ülkemizde şu an kunduz (Castor fiber) var mı yok mu tartışmasına girmek istemiyorum. Fakat bir zamanlar Çanakkale bölgesinde kunduzun ataları sayılabilecek hayvanların yaşadığını Engin ÜNAY ın "ÇANAKKALE BÖLGESİNDE BULUNAN STENEOFİBER JAEGERİ KAUP (RODENTİA, MAMMALİA) KALINTILARI" adlı araştırmasında kanıtlanmıştır. İnşallah bir gün birileri Kunduzun canlısını olmasa bile iskeletini ülkemizde bulur. :)
www.mta.gov.tr/mta_web/kutuphane/mtadergi/86_8.pdf
mammalsturkey
 05.12.2010 22:03
Alıntı ; Paylaştığınız için çok teşekkürler Seyhan Hn, aslında sincabın tür sayfasında ona smorı dendiğini de paylaşırsanız tür sorumlusu olan Yasin haberdar olacaktır.

Kamuflaj ağdan bahsettiğinize göre siz yaz hazırlıklarınızı çoktan bitirmişsiniz...
Uçak biletlerim bile hazır:)) Şubat sonuna. Daha kamuflajımı hazırlamadım yakında onuda hallederim. Tür sayfası derken hangi sayfayı kastettiniz acaba Ümit bey Smorı için?
SeyhanY
 05.12.2010 22:59
Alıntı ; Uçak biletlerim bile hazır:)) Şubat sonuna. Daha kamuflajımı hazırlamadım yakında onuda hallederim. Tür sayfası derken hangi sayfayı kastettiniz acaba Ümit bey Smorı için?
Katkınız için teşekkürler Seyhan Hanım. "Smorı" tür sayfasına eklendi.

www.tramem.org/memeliler/?fsx=2fsdl17@d&tur=Sincap />
mammalsturkey
 05.12.2010 23:57
Alıntı ; Uçak biletlerim bile hazır:)) Şubat sonuna. Daha kamuflajımı hazırlamadım yakında onuda hallederim. Tür sayfası derken hangi sayfayı kastettiniz acaba Ümit bey Smorı için?
Sincap için açılan forumu kastedetmiştim Seyhan Hn ama ilgili türden sorumlu olan sevgili Yasin buradaki yazışmaları görüp türün sayfasına sizin söylediğiniz ismini eklemiş anlaşılan :)
Tirvana
 06.12.2010 00:29
Alıntı ; Sincap için açılan forumu kastedetmiştim Seyhan Hn ama ilgili türden sorumlu olan sevgili Yasin buradaki yazışmaları görüp türün sayfasına sizin söylediğiniz ismini eklemiş anlaşılan :)
Evet Ümit Bey. Biraz öyle oldu. Kunduz için açılan bir forum sayfasında sincap çok göze çarpıyordu. Fark etmem zor olmadı doğrusu :)
mammalsturkey
 06.12.2010 13:45
Teşekkürler arkadaşlar ben anlayana kadar siz halletmişsiniz:)) İsim işini...
SeyhanY


1
Toplam 14 mesaj