Memeli Forum 
   
Türler / Yabankoyunu Türkiye'nin Anonim Memelileri
Türler / / Yabankoyunu
 16.08.2010 13:27
yaban kecisin güney batida denizliye kadar yayildigi bilinse bile. kuzey batidaki yayilis hep muallakli bir konu . gecmiste ordu mesudiye sivas koyulhisar kadar yayildigi bilinmektedir.daha sonraki yillarda bu bölgelrde soyu yok oldugu kabul ediliyordu.asagida güzel birhaber kuzey batidaki en son yayilis alani olan sivas Koyulhisarda tekrardan görülmeye baslanmis. hemde taa ilcenin merkezine kadar gelmis yanlislikla oda sasirmistir ben nereye geldim diye:)www.koyulhisar.com/haberler.php?op=Haber&hid... -not:lokal olarak gecmiste orta kardenizden corum kastamonu tasköprüdende kayitlar var su meshur tasköprü depremine kadar sanirim 1945 öncesi,.
leopar7 Okunma sayısı.:3170
 16.08.2010 13:29
pardon baslik yaban kecsi olacakti. özür dilerim. Degistirme imkanimiz var mi? yoksa yeni bir baslikmi acmak gerekli ?
leopar7
 16.08.2010 17:55
Alıntı ; pardon baslik yaban kecsi olacakti. özür dilerim. Degistirme imkanimiz var mi? yoksa yeni bir baslikmi acmak gerekli ?
yazıklarını kopyala sonra yeni konu açıp yapıştır. sonra da bu silinebilir.
rousettus
 11.12.2010 20:57


yaban koyunlarinin sayilarinin azalmasina yol acan, parazitel hastaliga karsi yapilan tedavilerin ve asilarin basarili sonuclari alinmaya baslamis. Bu sene tekrardan sayilari artmaya baslamis.

www.memleket.com.tr/news_detail.php?id=81346
leopar7
 04.08.2016 13:01
Tür sayfasına girdiğimde ülkemizde hiç yaban koyunu fotoğrafı çekilmemiş olduğunu fark ettim. Bu türün fiilen yok olduğu anlamına mı geliyor?
mademiral
 04.08.2016 13:27
Alıntı ; Tür sayfasına girdiğimde ülkemizde hiç yaban koyunu fotoğrafı çekilmemiş olduğunu fark ettim. Bu türün fiilen yok olduğu anlamına mı geliyor?
İran mouflon un sayfasına bakmışsındır hocam
www.tramem.org/memeliler/?fsx=2fsdl17@d&tur=Anadolu%20Yabankoyunu
EmiR26
 04.08.2016 13:56
Alıntı ; İran mouflon un sayfasına bakmışsındır hocam
www.tramem.org/memeliler/?fsx=2fsdl17@d&tur=Anadolu%20Yabankoyunu
Evet evet ondan bahsediyorum. Türkiye nin memelileri tür listesinde "yaban koyunu" olarak geçiyor ve Van ili dolaylarında yaşadığı belirtiliyor. Bu canlıların hiç fotoğrafının olmamasına şaşırdım. Tür Anadolu leoparı gibi yok mu oldu yoksa güvenlik vb. nedenlerle yaşam alanlarına gitmek mi mümkün değil?
mademiral
 04.08.2016 16:55
Alıntı ; Evet evet ondan bahsediyorum. Türkiye nin memelileri tür listesinde "yaban koyunu" olarak geçiyor ve Van ili dolaylarında yaşadığı belirtiliyor. Bu canlıların hiç fotoğrafının olmamasına şaşırdım. Tür Anadolu leoparı gibi yok mu oldu yoksa güvenlik vb. nedenlerle yaşam alanlarına gitmek mi mümkün değil?
Muhtemelen hala varlar. Yaz mevsiminde Türkiye de, kış mevsiminde ise İran da oluyorlar. Belki göç etmeyen popülasyonlar da mevcuttur. Güvenlik sıkıntısından dolayı türün fotoğrafı yok.
kosrelikli
 04.08.2016 18:46
Şu anda yazarını hatırlayamadığım bir kitapta 70 li yıllara ait Van ilinde çekilmiş iran muflonu fotoğrafları olduğunu hatırlıyorum. Tabii ki av sonrası sahneler. Kitap bende vardı, arşivimi karıştırmam gerekli.
mademiral
 04.08.2016 22:07
Alıntı ; Şu anda yazarını hatırlayamadığım bir kitapta 70 li yıllara ait Van ilinde çekilmiş iran muflonu fotoğrafları olduğunu hatırlıyorum. Tabii ki av sonrası sahneler. Kitap bende vardı, arşivimi karıştırmam gerekli.
Bahsettiğiniz kitap Hayati Pirselimoğlu nun "Avcılıkta 40 yıl"ı olmalı. Kitabın son sayfalarında görmenin neredeyse pars kadar zor olduğu bu türün avlanmış bireylerinin fotoğrafları var. Kitabın son sayfalarında, yazarın türün İran-Türkiye arasındaki göç zaman ve güzergahlarını anlatığı ayrıntılı bir de yazı mevcut. 2000 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar personeli tarafından Ağrı Dağı nda görüldüklerine dair bir kayıt var. Her ne kadar güvenlik sorunları nedeniyle yörede avcılık zor gibi görünse de bir şekilde kaçak olarak avlanmadıklarını ummak istiyor insan....
Tirvana
 04.08.2016 22:32
Alıntı ; Bahsettiğiniz kitap Hayati Pirselimoğlu nun "Avcılıkta 40 yıl"ı olmalı. Kitabın son sayfalarında görmenin neredeyse pars kadar zor olduğu bu türün avlanmış bireylerinin fotoğrafları var. Kitabın son sayfalarında, yazarın türün İran-Türkiye arasındaki göç zaman ve güzergahlarını anlatığı ayrıntılı bir de yazı mevcut. 2000 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar personeli tarafından Ağrı Dağı nda görüldüklerine dair bir kayıt var. Her ne kadar güvenlik sorunları nedeniyle yörede avcılık zor gibi görünse de bir şekilde kaçak olarak avlanmadıklarını ummak istiyor insan....
Şu anda hatırlayamıyorum ancak ararsam sanırım kitabı bulabilirim. Öte yandan bu canlının da yok olma sınırına gelmiş olması çok üzücü.
mademiral
 04.08.2016 23:36
Alıntı ; Şu anda hatırlayamıyorum ancak ararsam sanırım kitabı bulabilirim. Öte yandan bu canlının da yok olma sınırına gelmiş olması çok üzücü.
Iranda, Nahcivanda hala hatiri sayilir sayida yasiyorlar.
2010 da kucuk Agridaginda Iranla baglantili 10 bireylik bir suru tespit edilmisdi.
Sanirim sevgili Halim Dikerinde Vandan hatta Agri Bitlisten duyum ve kayitlari var.
leopar7
 05.08.2016 19:17
Alıntı ; Iranda, Nahcivanda hala hatiri sayilir sayida yasiyorlar.
2010 da kucuk Agridaginda Iranla baglantili 10 bireylik bir suru tespit edilmisdi.
Sanirim sevgili Halim Dikerinde Vandan hatta Agri Bitlisten duyum ve kayitlari var.
"Armenian mouflon" farklı bir tür mü? Web de bu yönde de tanımlamalar var.
mademiral
 06.08.2016 12:38
Halen ülkemize gelip giden bireyler var. Doğu da bu türün kaçak av turizmi yapılıyor. Hatta hangi tarihte hangi sınırtaşı yakınından geçtiğini bile biliyorlar. 10 yıl kadar önce avlanılan 3 bireyin fotosunu bu avcılardan alıp fotoforumda paylaşmıştım. Maalesef yetkililerin o bölgeye eli ulaşmıyor ve bir şey yapılmadı. 4 yıl öncesine kadar hala sürüler geliyordu. Hatta Bahçesaray üstündeki dağa kadar gelen 50 bireylik bir sürü görmüş avcılar. Çok hızlılardı yetişemedik dediler. İran, Ermenistan, Nahcıvan da hatırı sayılır sayıda varlar.
hyaenahyaena


1
Toplam 13 mesaj