Memeli Forum 
   
Türler / Gelincik Türkiye'nin Anonim Memelileri
Türler / / Gelincik
 28.04.2010 17:06
Merhabalar..

Türkiyenin neredeyse her yerinde yaşayan.
fakat sayfasında hiç bilgisi bulunmayan
Gelincik le ilgili araştırdığım bilgiyi buraya ekliyorum..
Tür sorumlusu yada sorumluları buradan gerekli düzeltmeyi yaparlar umarım saygılarımla...

Akın Çoban..

Gelincik, Mustelidae familyasından Mustela cinsinden bazı küçük yapılı etçil türlerinin ortak adı. Familyası: Sansargiller (Mustelidae). Yaşadığı yerler: Avrupa ve Kuzey Asya’da. Uzun kuyruklu gelincik, Amerika’da yaşar. Özellikleri: 15-20 cm uzunlukta, saldırgan, merhametsiz, avcı bir memeli. Fare, tavşan, kuş, yılan, kümes hayvanlarını avlar. Yumurtaları çalar. Ömrü: 9-10 yıl. Çeşitleri: Uzun kuyruklu, kısa kuyruklu, kokulu, avcı, alp ve Cava gelinciği gibi çeşitleri vardır.

Sansargiller ailesinden vücudu ince uzun yapılı, atik ve cesur bir hayvan. Etçiller takımının en küçük türüdür. Aynı familyadan kakum (as) türüne çok benzerse de, ondan daha küçüktür. Sırt tüyleri kırmızı esmer veya kahverengi, karın altı beyazdır. Tarla faresi, sıçan ve piliçlere saldıran merhametsiz, kana susamış, etçil bir memelidir.

Cüssesi çok küçük (15-20 cm uzunlukta) olduğundan her yere girip çıkabilir. Köstebek tünellerinde rahatlıkla dolaşır. Fare inlerine girerek kalabalık fare kolonilerini telef eder. İyi tırmanıcı ve yüzücüdür. Çoğunlukla fare, yılan ve köstebek ile beslenir. Ağaçlara tırmanıp, kuş ve sincaplara pusu kurar. Güvercin ve tavukları parçalayarak kanını emer. Girdiği kümeslerde büyük zararlara sebeb olur. İri gelincikler, iyi tavşan avcısıdır. Anbarlar, ahırlar içinde, toprak altında veya ağaç kovuklarında öldürdüğü hayvanların ininde yaşar. İnini, avlarının post ve tüyleriyle döşer.

Av etlerini depoladığı kilerleri vardır. Çoğunlukla avlarını beyinlerinden ısırıp, felç ederek canlı olarak kilerlerinde saklar. Güvercin ve tavuk yumurtasını çok sever. Küçük yumurtaları ağzı ile, büyüklerini çene altına kıstırarak taşır ve aşırır. Kabuğunda açtığı ufacık bir delikten yumurtanın bir damlasını bile akıtmadan hepsini emer. Kıstırıldığında insana da saldırır.

Kuzey bölgelerde yaşayanlar, sonbaharda kahverengi tüylerini dökerek beyaza bürünürler. Yazın kahverengi, kışın beyaz kürklüdürler. Kışları karlı olmayan bölgelerde yaşayan gelincikler de sonbahar ve ilkbahar olmak üzere yılda iki defa tüylerini değiştirirler. Fakat, bunlar kışın beyaza bürünmezler. Kürkü makbul iri gelincik türleri olduğu gibi, ehilleştirilerek tavşan ve fare inlerini basmak için avcılıkta faydalanılan gelincikler de vardır.

Martta çiftleşir. 6 haftalık (43 gün) bir gebelikten sonra gözleri kapalı 5-7 yavru doğar. Bir günlük yavru 2-3 gr ağırlıktadır. İki hafta zarfında vücutları ipek gibi beyaz bir posta bürünür.

Gelincikler 9-10 yıl kadar yaşar. En büyük düşmanları; baykuş, atmaca ve evcil kedilerdir. Tabiatta kemiricilerin nüfus artışını kontrol ettiğinden, zararlarından daha çok faydalı bir hayvandır. 6-7 kişilik gelincik ailesi karanlık basınca, grup halinde avlanmaya çıkar. Yalnız avlananları da vardır. Yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde bulunur.

İnce ve uzun gövdeli ve kuyruklu, kısa bacaklı, hareketli ve uzun boyunlu hayvanlardır. Kuzey Amerika türleri, 17-18 cm. boylarıyla en küçük karnivor türü olarak bilinir. Dünyanın başka yerlerinde yaşayan türleri, 30-35 cm. boyunda olabilmektedir.

Gece avcıları olan Gelincikler, tek başlarına avlanan hayvanlardır.

Kaynak: Vikipedi
Tilki Okunma sayısı.:9581
 04.12.2011 15:15
Bende gözlemlerimi aktarayım; en çok akdeniz tarla faresi ile beslenirken gördüm, bir avla yetinmiyor tutup yuvaya götürüp tekrar avlanmaya başlıyor.Avını yüksek bir yerde gösetim halinde yiyor.Farenin ağzından yemeye başlayarak derinin içini boşaltıyor, avdan geriye kalan ters düz olmuş bir fare derisi kalıyor.
damesi26
 05.12.2011 17:20
Kan emme olayını biraz açabilir misiniz acaba, ilginç geldi.
OmerReyiz
 05.12.2011 18:12
Alıntı ; Kan emme olayını biraz açabilir misiniz acaba, ilginç geldi.
Bilgi vikipedi den. Sanıyorum oradaki "kana susamış" mecaz olarak kullanılmış :) Bizzat gözlemlemim sadece 10 -15 dk çekim süresiyle sınırlı, aynı bölgede tekrar göremedim.

Duydugum kadarıyla Köylerde sansarlar gibi gelinciklerinde kümes hayvanlarını telef etti ve birçogunu telef ederek sadece kursaklarını yediğini duymuştum..

Bunun dışında Timsahlar la ilgil bir belgeselde izlemiştim timsahlar su kenarlarında güneşlenirken, nadirende olsa gelincik açık ağzından girip iç organlarını parçaladığı görülürmüş...
Tilki
 05.12.2011 18:32
"Güvercin ve tavukları parçalayarak kanını emer." bölümünü kastederek söylemiştim. Daha önce arkadaşlarımdan da duymuştum "kan emen ars" diye. Ben de ısrar etmiştim gelincik yapmaz öyle şey diye :) Araştırmak lazım.
OmerReyiz
 27.07.2014 12:39
Gelincikle ilgili bir olay paylaşayım.

Olay Eskişehir merkeze bağlı Sulukaraağaç Köyünde yakın akrabam tarafından yaşanmıştır.

1970 li yıllar... Gelinciğin nasıl kinci bir hayvan olduğu birçok kişi tarafından bilinir. Yakınımız olan bu aile köy evlerinin yanında bulunan ve içinde sadece eski tip şömine bulunan (yemek pişirmek için kullandıkları) küçük bir klübenin hemen dışında bir gelincik yuvası tespit ediyorlar. Gelincik yuvadan ayrılınca "Acaba ne yapacak bakalım bu kinci hayvan?" diye merak edip yuvadaki yavruları alıp saklıyorlar. Gelincik bir süre sonra geri döner ve yavrularını yuvada göremeyince (muhtemelen kokudan anlamıştır) hane sakinlerinin yavrularına bir şey yaptığını anlar. Onlara zarar vermek için aynı klübede bulunan ve hane halkının içme suyu olarak kullandığı içi su dolu testinin üstüne çıkıp zehirleme maksadıyla içine tükürür ya da kusar.

Bir süre sonra gelincik gidince yavrularını tekrar yuvaya koyarlar. Gelincik geri döndüğünde yavrularını yuvada görünce hemen içine tükürdüğü su testisinin altını eşeleyip testiyi devirir ve içindeki suyu boşaltır.

Bu anın tamamı söz konusu aile tarafından gözlemlenmiştir. O yıllarda kamera olsa ellerinde, belgesellik bir görüntü olurdu herhalde.

Gelincik zehirli midir bilmiyorum, ancak hem çok zeki, hem de çok kinci bir hayvan olduğu kesin.
bulutsuzluk26


1
Toplam 5 mesaj