Forum 
   
Site Hakkında / Tanım alamayan fotolar Türkiye'nin Anonim Memelileri
Site Hakkında / Tanım alamayan fotolar /
 14.04.2020 17:35
20 gün kadar önce bir yabankedisi fotosu yükledim, 20 günü geçti hala tanımla ilgili bir işlem yapılmadı, bu kadar mı zor, tanımlamak veya tanıma uygun değil demek, başka fotolarda var bekliyor bir aya yakın..
akin Okunma sayısı.:642
 15.04.2020 11:35
Salih Bey merhaba. Bazı türleri sizin de ifade ettiğiniz gibi tanımlamak gerçekten oldukça zor. Başta yaban kedisi olmak üzere yarasa ve kemiricilerse bu gruplara giriyor.

Tilki, çakal, geyik gibi türler tanım heyeti içerisindeki akademisyen olamayan arkadaşlarımız tarafından da deneyim kazanılarak rahatlıkla tanımlansa da, sözü geçen sınıflar akademisyenler tarafından bile çoğu zaman o alanı, türü çalışanlar tarafından ancak yetkin olarak değerlendirilebiliyor ve hatta bazı türler ancak dna analizi ile netleşebileceği için çaresiz tanımsız kalabiliyor.

Tanım süreciyse ekipteki her arkadaşımızın kendi insiyatif, donanım ve birikimiyle yer aldığı biraz da nazik bir konu. Geçmiş zamanlarda neden olmadığına dair iyi niyetle yazılan düşüncelere verilen tepkilerin tanım yapan arkadaşlarımızı bazen bu konuda yorum yapmamaya sevkettiğini söyleyebiliriz.

Gönül elbette fotoğrafı yüklenen her canlının tanım almasını ister . Ama şüpheniz olmasın bu konuda yalnız değilsiniz ben dahil çoğu arkadaşımızın muhtemelen en az bir tane tanım almayan karesi mutlaka vardır.

Tramem in Anadolu daki yaban hayata dair sağlıklı, güvenilir bilgilerin derlendiği, paylaşıldığı bir platform olması yönünde çabalarımızın bir parçası olarak da değerlendirebiliriz bu uygulamayı. Ama aslında bizim de sizlerden biri olduğumuzu, bu çalışmaları özveriyle, günlük hayatımızdan ayırdığımız zamanlarda , mümkün olduğunca doğru bir şekilde yapmaya çalıştığımızı unutmadan.

Sevgiler, saygılar...
Tirvana
 15.04.2020 11:40
Konu hakkında fikir vermesi için tanımsız fotoğraflar bölümüne de göz atılabilir
www.tramem.org/memeliler/?fsx=2fsdl17@d&tur=sfx&lst=2 />
Tirvana
 18.04.2020 23:08
Teşekkürler açıklama için, asıl problem tanım alıp almaması değil bence, problem haftalarca tanım bekleyenlerde hiç bir işlem görmeden beklemesi, bunun bir süresi olsa o süre sonunda örneğin vir hafta olabilir tanımsız fotolara atılsa uygun olur düşüncesindeyim..
akin


1
Toplam 3 mesaj