Forum 
   
Duyurular-Etkinlikler / İran Yapımı Belgeseller Türkiye'nin Anonim Memelileri
Duyurular-Etkinlikler / İran Yapımı Belgeseller /
 08.10.2018 18:26
BBC, NG vs bu kuruluşların doğa belgeselleri için söylenebilecek pek bir şey yok. Bizlere olağanüstü yapımlar sunuyorlar. Ancak İran bu konuda adını daha önce duymadığım bir ülke. Son dönemde TRT Belgesel kanalında İran lı yapımcılara ait çok dikkat çekici ve başarılı 2 yapım izledim.İlki; A Journey to Amadai. Yönetmen Farhad Afshinpour. 2015 yılında yayınlanmış.

İkincisi; Alamto, a Reptile Wonderland. Yönetmen Fathollah Amiri. 2014 yapımı.Her 2 yapım da evrensel standartlar içerisinde büyük bir emek, bilgi birikimi ve özveriyle yapılmış. Kurgu, müzik, seslendirme bence bizdeki doğa belgeseli yapımcılarının henüz ulaşamadığı bir düzeyde.Aynı kanalda Türkiye de çekilmiş yerli yönetmenlerin de yapımları yayınlanıyor. Bunların bazıları TRT prodüksiyonu. Bütçe sorunları olduğunu pek düşünmüyorum. Ancak yukarıda örneklediğim yapımlarla karşılaştırıldığında tabiri caizse fazlaca amatörler. Ekranda, anlattıkları doğa parçasından çok yapımda çalışan insanları görüyorsunuz. Sanki doğa belgeseli değil de kendi belgesellerini çekmişler gibi:) Yada zaman zaman doğada emek harcamak yerine tutsak hayvanlara yöneliyorlar. Mesela kurtları anlatıyorlar, doğada yaptıkları çekimler belli ki yetersiz, İç Anadolu illerimizden birindeki hayvanat bahçesine gidip orada çekimler yapıyorlar vs. vs.İran; sosyo, ekonomik, kültürel, teknolojik donanım vs. açısından bize yakın bir ülke. Coğrafi olarak da yakınız. Onlar böyle işler çıkarabiliyorlarsa bizde de yapılabilir diye düşünüyorum.En kısa sürede kaliteli yerli belgeseller izleyebilmek temennisiyle...mademiral Okunma sayısı.:4422
 16.10.2018 13:11
İlerleyen zamanlarda geliştirilir diye düşünüyorum.
aytekin
 19.10.2018 23:01
Nerede izleyebiliriz
serhattigrel
 20.10.2018 06:27
Alıntı ; Nerede izleyebiliriz
Ben Digiturk yayın platformunda 190. kanaldan yayın yapan TRT Belgesel kanalında izledim. İlgili kanal bu belgeselleri son dönemde belirli periyotlarla ekrana getiiyor. Oradan takip edebilirsiniz. Ayrıca gördüğüm kadarıyla youtube da da bu belgesellerle ilgili fragmanlar var.

Aynı kanalda bu hafta İran yapımı başka bir belgesele daha denk geldim. "Life In Khoor Mousa (Zendegi Dar Khoor Mousa)". Belgeselde İran ın Khoor Mousa adalarında yaşayan su kuşlarının yaşam döngüsü ve verdikleri hayatta kalma mücadelesi ekrana geliyor. Yönetmen Hojjat Taheri. 2016 yapımı. Özellikle ülkemizde henüz fotoğraflanamamış olan yengeç yağmurcunlarının yaşam döngüsünü bu yapımda izlemek mümkün.
mademiral
 13.11.2018 15:08
Farsiler doğal hayatlarını bizden daha iyi tanıyor ve takip ediyorlar gibime geliyor. Toplum entellektüel olarakda bizden daha iyiler.
edirneden
 19.11.2018 09:35
Bu beceriksizler beni Belgesel Yönetmeni yapacaklar en sonunda :)
mademiral
 19.11.2018 18:49
Alıntı ; Bu beceriksizler beni Belgesel Yönetmeni yapacaklar en sonunda :)
Amatörcede olsa ortaya iyi bir iş çıkar diye düşünüyorum :)
aytekin
 19.11.2018 19:29
Talep ediyorum
FAKO
 24.01.2019 18:22
Ben de ilk izlediğim zaman şaşırdım, gerçekten iran da çok büyük doğal güzellikler var ve bunu korumayı başarmışlar. benim izlediğim belgesel kızılgeyik belgeseliydi.
Bizim kurt belgeseli en azından Türkiye de ilk defan doğal ortamında kurtların görüntülenmesi açısından bir adımdı. inşallah arkası gelir diye umuyorum.
İran coğrafya olarak bize yakın, ancak daha bakir alanları ve insan nüfusunun az olduğu bölgeleri var kırsal arazi çok fazla. bu sebeple de doğal hayat daha canlı kalmış olabilir. Konuyu açtığınız için teşekkürler.

Sagun
 26.12.2019 22:52
Bugün TRT Belgesel kanalında İstanbul da Doğal Yaşam adıyla yayınlanan bir belgesel izledim. Belgrad ormanında yaşayan melez bir kurdu, boğazdan yüzerek geçen yaban domuzlarını, eski kent sokaklarında fare yakalayan kaya sansarlarını, boğazda yunuslarla beraber balık avlayan kuzey gümüş martı sürülerini vs. anlattı. Olabildiğince az insan göstererek ve program yapımcılarını hiç göstermeden :) Düşük bütçeyle de olsa dünya standartlarında bir belgesel çekimi nasıl yapılır diyenler için harika bir yapım. Bizim coğrafyamızı anlattığı için bunu daha iyi anlıyorsunuz. Başta Türkiyede belgesel çekimi işine girişenler olmak üzere herkesin izlemesi gereken bir yapım bence.

Wildes İstanbul / 2017 Avusturya yapımı / Yönetmen Kurt Mayer / ARD- ARTEmademiral
 27.12.2019 21:49
Ne TRT de ne de başka bir yerde hakkında çok fazla bir bilgi bulamadım belgeselin. TRT Belgesel de "İstanbul da Doğal Hayat "olarak yer alıyor yayın akışında . 2018 de yayınlanmaya başlamış, zaman zaman tekrar ediyorlar anlaşılan. Orjinali dediğiniz gibi Wildes İstanbul , you tube da bulunabiliyor ama Türkçe izlemek için sanırım tekrarını bekleyeceğim...
Tirvana
 29.12.2019 23:37
Ben de geçen hafta tesadüfen Trt belgesel de denk geldim. Başını kaçırmışım. Sahneler çok çekiciydi. Çoluk çocuk takılıp kaldık. Vay be sonunda ülkemizde de güzel belgesel çekebilen birileri çıktı demiştim ki... yönetmeninden çekim ekibine tamamen yabancı bir kadronun isimleri aktı geçti.
Film gerçekten enfesti. Aklıma gelen hemen her türden hayvan yer almıstı. Bizim belgeselcilerde gelenektir, illa ki yerel halkran birilerini çıkartıp konuştururlar. Bir harita üstünde açıklamalar yaparlar. Ve illa ki tutsak hayvanlarla ya da yakalanmış türlerin bariz lab çekimleriyle işi kotarmaya çalışılır.
Bu belgeselde ise hiç insan konuşturulmadı. Hiç yerel halka sorulmadı. Hiç çekim ekibi görülmedi. Ve ellerini göğsünde kovuşturup bize ders veren birileri görünmedi. Ama öyle güzel anlatıldı ki. Hele ki tarihi sokaklarda muhtemelen Sirkeci de sıcan avlayan sansar muhteşemdi.
Boğazı yüzerek geçen domuzlar çok iyiydi. Ya ben yetişemedim ya da görüntü elde edemediler; karaca ve geyik maalesef yoktu.
Tek fantastik konu melez kurt hikayesiydi. Boğaz köprüsünden geçişi gibi uçuk mizansenler dışında güzel bir belgeseldi.
İnşallah bizim belgeselcilerimiz de bir gün insansız ve inandırıcı mizansenlerle eli yüzü düzgün belgeselleri çekmeye başarırlar. Elin yabancısı bile gelip İstanbul un göbeğinde bu kalitede bir film çekebiliyorsa kimse Anadolu da yaban hayatını filme almak çok zor demesin.
hyaenahyaena
 30.12.2019 16:57
TRT belgeselde zaman zaman yerli belgeseller de yayınlanıyor. Örneğin bugün Engin Altan Düzyatan adlı dizi film oyuncusunun Sen de Tanık Ol adında bir doğa belgeseline rastladım. Sanırım en az 8-10 bölümlük bir seri. Serinin bu bölümünde Düzyatan TRT sponsorluğunda Kenya’ya gitmiş, sıradan bir tur aracını rehberiyle beraber kiralamış, büyük göçü çekmek için Masai Mara da dolaştılar. Tabii belgeselin yüzde 90 ı Engin Altan Düzyatan görüntüleri… uyurken, fotoğraf çekerken, derin derin düşünürken, yürürken… masraflar TRT den daha doğrusu bizlerden kesilen vergilerden… mutlaka yapımı da bir şekilde TRT ye satmışlardır. Ama böyle bir belgeseli acaba başka bir kanala satabilirler mi bilemiyorum.

Çoktandır rastlamıyorum ama bir zamanlar Çağan Şekercioğlu nun yine TRT sponsorluğunda çektiği ve muhtemelen TRT ye sattığı Yokolmadan Keşfet adlı belgesel serisi yayınlanıyordu. Bölümlerden birinde Küre dağlarında karaca aradılar. Belgeselde karaca görüntüsü dışında her şey vardı. Finali bir fotokapan görüntüsünü canlı çekimmiş gibi ekranda bir anlık göstererek yaptılar. Bu belgeseli de başka bir kanal alıp yayınlar mı bilmiyorum. Ülkemizde doğa belgeselciliğin hali şu anda maalesef bu durumda. Unutmadan ekleyeyim. TRT 2018 yılında elektrik faturalarından 690 milyon lira, bandrol gelirlerinden 1 milyar 703 milyon lira, reklamlardan ise 264 milyon lira ilan elde etmesine rağmen 93 milyon lira zarar etmiş. Çok sayıda dizi ve programı dış yapım şirketlerinden alan kurumun hizmet alımı için ne kadarlık ödeme yaptığı ise bilinmiyormuş.
mademiral


1
Toplam 12 mesaj