Forum 
   
Duyurular-Etkinlikler / İran Yapımı Belgeseller Türkiye'nin Anonim Memelileri
Duyurular-Etkinlikler / İran Yapımı Belgeseller /
 08.10.2018 18:26
BBC, NG vs bu kuruluşların doğa belgeselleri için söylenebilecek pek bir şey yok. Bizlere olağanüstü yapımlar sunuyorlar. Ancak İran bu konuda adını daha önce duymadığım bir ülke. Son dönemde TRT Belgesel kanalında İran lı yapımcılara ait çok dikkat çekici ve başarılı 2 yapım izledim.İlki; A Journey to Amadai. Yönetmen Farhad Afshinpour. 2015 yılında yayınlanmış.

İkincisi; Alamto, a Reptile Wonderland. Yönetmen Fathollah Amiri. 2014 yapımı.Her 2 yapım da evrensel standartlar içerisinde büyük bir emek, bilgi birikimi ve özveriyle yapılmış. Kurgu, müzik, seslendirme bence bizdeki doğa belgeseli yapımcılarının henüz ulaşamadığı bir düzeyde.Aynı kanalda Türkiye de çekilmiş yerli yönetmenlerin de yapımları yayınlanıyor. Bunların bazıları TRT prodüksiyonu. Bütçe sorunları olduğunu pek düşünmüyorum. Ancak yukarıda örneklediğim yapımlarla karşılaştırıldığında tabiri caizse fazlaca amatörler. Ekranda, anlattıkları doğa parçasından çok yapımda çalışan insanları görüyorsunuz. Sanki doğa belgeseli değil de kendi belgesellerini çekmişler gibi:) Yada zaman zaman doğada emek harcamak yerine tutsak hayvanlara yöneliyorlar. Mesela kurtları anlatıyorlar, doğada yaptıkları çekimler belli ki yetersiz, İç Anadolu illerimizden birindeki hayvanat bahçesine gidip orada çekimler yapıyorlar vs. vs.İran; sosyo, ekonomik, kültürel, teknolojik donanım vs. açısından bize yakın bir ülke. Coğrafi olarak da yakınız. Onlar böyle işler çıkarabiliyorlarsa bizde de yapılabilir diye düşünüyorum.En kısa sürede kaliteli yerli belgeseller izleyebilmek temennisiyle...mademiral Okunma sayısı.:2725
 16.10.2018 13:11
İlerleyen zamanlarda geliştirilir diye düşünüyorum.
aytekin
 19.10.2018 23:01
Nerede izleyebiliriz
serhattigrel
 20.10.2018 06:27
Alıntı ; Nerede izleyebiliriz
Ben Digiturk yayın platformunda 190. kanaldan yayın yapan TRT Belgesel kanalında izledim. İlgili kanal bu belgeselleri son dönemde belirli periyotlarla ekrana getiiyor. Oradan takip edebilirsiniz. Ayrıca gördüğüm kadarıyla youtube da da bu belgesellerle ilgili fragmanlar var.

Aynı kanalda bu hafta İran yapımı başka bir belgesele daha denk geldim. "Life In Khoor Mousa (Zendegi Dar Khoor Mousa)". Belgeselde İran ın Khoor Mousa adalarında yaşayan su kuşlarının yaşam döngüsü ve verdikleri hayatta kalma mücadelesi ekrana geliyor. Yönetmen Hojjat Taheri. 2016 yapımı. Özellikle ülkemizde henüz fotoğraflanamamış olan yengeç yağmurcunlarının yaşam döngüsünü bu yapımda izlemek mümkün.
mademiral
 13.11.2018 15:08
Farsiler doğal hayatlarını bizden daha iyi tanıyor ve takip ediyorlar gibime geliyor. Toplum entellektüel olarakda bizden daha iyiler.
edirneden
 19.11.2018 09:35
Bu beceriksizler beni Belgesel Yönetmeni yapacaklar en sonunda :)
mademiral
 19.11.2018 18:49
Alıntı ; Bu beceriksizler beni Belgesel Yönetmeni yapacaklar en sonunda :)
Amatörcede olsa ortaya iyi bir iş çıkar diye düşünüyorum :)
aytekin
 19.11.2018 19:29
Talep ediyorum
FAKO
 24.01.2019 18:22
Ben de ilk izlediğim zaman şaşırdım, gerçekten iran da çok büyük doğal güzellikler var ve bunu korumayı başarmışlar. benim izlediğim belgesel kızılgeyik belgeseliydi.
Bizim kurt belgeseli en azından Türkiye de ilk defan doğal ortamında kurtların görüntülenmesi açısından bir adımdı. inşallah arkası gelir diye umuyorum.
İran coğrafya olarak bize yakın, ancak daha bakir alanları ve insan nüfusunun az olduğu bölgeleri var kırsal arazi çok fazla. bu sebeple de doğal hayat daha canlı kalmış olabilir. Konuyu açtığınız için teşekkürler.

Sagun


1
Toplam 8 mesaj