Forum 
   
Duyurular-Etkinlikler / Kedilerin kökeni neresi çıktı Türkiye'nin Anonim Memelileri
Duyurular-Etkinlikler / Kedilerin kökeni neresi çıktı /
 21.06.2017 20:15
Kedilerin soylarını araştırma çalışmalarında son bulgular kedilerin soyunun Türkiye nin de olduğu Güneybatı Asya ya dayandığını gösteriyor.odatv.com/kedilerin-kokeni-neresi-cikti-2106171200.html
mademiral Okunma sayısı.:608
 22.06.2017 13:43
Selamlar,

Bana kalırsa bu da Türkiye nin farklı bölgelerinde insandan görece izole doğal habitatlarda fotoğraflanan fakat yaban mı değil mi diye emin olunamayan tekir formdaki kedilerin evcillerle melezleşmiş olsa da halen yaban kedisi olarak nitelendirilebileceğini gösteriyor. Güney ve güneydoğudaki kedilerin doğal olarak kuyrukları daha ince ve halkalanma daha farklı, kuzey ve kuzeybatıda ise Avrupa formuna daha yakınlar.

Alageyik onca farklı formuna rağmen nasıl halen yabani bir memeli olarak nitelendirilebiliyorsa bu
Türkiye deki yaban forma yakın kediler için de geçerli olabilmeli.

Aynı durum kurtlarda da mevcut ki kurtlar da bireyden bireye çok farklı formlarda görülebiliyor. Melezleşme çoğu alanda gerçekleşiyor fakat kurt formuna yakın olduğu sürece kimse bu durumu sorgulamıyor (Fotofurmda Nallıhan dan tam arada kalmış bir melez örneği görebilirsiniz. Anne kangal, baba kurt. Köpeğimle arada hırlaştığından davranışsal olarak tam bir kurt olduğunu söyleyebilirim.)

Burada kastım sadece tekir olduğu için bir kediye yaban kedisi tanımı vermek değil tabii ki. Habitat, insan yerleşimlerine uzaklığı, tipik yaban kedisi özelliklerinin %70-80 inin var olması gibi özelliklere göre değerlendirme yapılmalı.

İyi günler
Deniz
karakulak


1
Toplam 1 mesaj