Forum 
   
Duyurular-Etkinlikler / Ayak İzi Teşhis Tekniği Türkiye'nin Anonim Memelileri
Duyurular-Etkinlikler / Ayak İzi Teşhis Tekniği /
 23.05.2017 14:01
Merhabalar,
Uzun süredir bu platformdan uzak kaldığımın farkındayım. Ancak şimdi güncel bir gelişmeyi potansiyel ilgililere duyurmak için bu konuyu açmış bulunuyorum.
Çizgili sırtlan popülasyon büyüklüğü tespit çalışmalarında bir non-invaziv (canlıya zarar vermeksizin) yaklaşım ve yöntem olarak kullandığım Ayak İzi Teşhis Tekniği (Footprint Identification Technique-FIT) yeni adıyla 22 Mayıs 2017 Dünya Biyoçeşitlilik Günü’nde Türkiye’den dahil olduğum araştırma ekibi ağı aracılığıyla “ConservationFIT” projesi adı altında yaban hayatı araştırmacılarına, bilim insanlarına ve tekniğe ilgi duyacak olan tüm amatör doğa severlere duyurulmaktadır.
Teknik, dünyada nesli tehlike altında olan türlerin korunması amacıyla yalnızca ayak izlerinden yararlanmayı hedeflemektedir. WildTrack Ayak İzi Teşhis Tekniği (Footprint Identification Technique-FIT) yazılımı hayvanların çamurda, kumda ve karda bıraktıkları izlerden yararlanarak birey ayrımı, cinsiyet ve yaş tayini imkânı sunmaktadır. Bu yazılım için öncelikle hayvanat bahçelerinde bulunan cinsiyeti, yaşı, boyu ve ağırlığı bilinen bireylerin ayak izleri toplanmaktadır. Hayvanat bahçelerinin koleksiyonlarında esir tutulan bireyler bizlere daha sonradan yaban hayatta yaşayan akrabalarını koruyabilmemizde fayda sağlayacak tekniğin (FIT) algoritmasını geliştirmemize yardımcı olmaktadır. Teknik çok düşük maliyet avantajı sunmakla birlikte kamera tuzakları vb. ekolojik izleme yöntemleri ile kullanıldığında da çok uyumlu ve verimlidir. Tekniğe yönelik eğitimler daha sonra belirli türler için gerçekleştirilecek araştırmalarda proje ortakları topluluğumuzda yer alabilecek ve bu konuda işbirliğine girişecek ilgililere ConservationFIT tarafından sağlanacaktır. Ayak izleri iNaturalist üzerinden haritalalara aktarılıp görselleştirilecektir. ConservationFIT hayvanat bahçeleri ve bağlantılı alan araştırmacıları ve dünyada tehlike altındaki türlerin küresel olarak korunmasına kendisini adamış herkes için benzersiz bir fırsat sunmaktadır. İletişim için proje müdürü e-posta adresi: louisa@conservationfit.org Websitesi: www.conservationfit.org.
Koruma ve izleme çalışmalarına faydalı olması temennisiyle. Saygılar.
İsmet Ceyhun Yıldırım

nomadicpredator Okunma sayısı.:488
 01.06.2017 23:41
İsmet Bey gerçekten heyecan verici bir haber. FIT şu an herkesin kullanabileceği bir yüze sahip mi ? Ya da veri olarak bizlerin katkı sağlaması mümkün olur mu ?
Tirvana
 21.06.2017 00:40
Alıntı ; İsmet Bey gerçekten heyecan verici bir haber. FIT şu an herkesin kullanabileceği bir yüze sahip mi ? Ya da veri olarak bizlerin katkı sağlaması mümkün olur mu ?
Ümit Bey,

conservationfit.org/partner-with-us/ adresinde ayak izlerinin fotoğraflanmasında izlenecek protokol ve yükleme kısmı mevcut (https://www.inaturalist.org/projects/conservationfit) buradan basit bir şekilde aktarım yapabiliyoruz. conservationfit.org/how-fit-works/ adresinde ise tekniğin çalışma esasının anlatıldığı bir video mevcut.
nomadicpredator


1
Toplam 2 mesaj