Yükleniyor.
 
 Tirvana
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Acaba tünellerden dışarıya itilen toprağın şekil yada büyüklüğüne göre eser sahibinin bir köstebek yada kör fare olduğunu söylemek mümkün olur mu ?

Gebze, Şubat 2019


Tarih 03.05.2020 17:42
İzlenme Sayısı 69
 Yapılan Değerlendirmeler 

Tirvana 03.05.2020 18:49
Sevgili Ferhat verdiğin ayrıntılı bilgi için çok teşekkür ediyorum, benim gibi hep görüpte kafasında soru işareti olanlar için son derece aydınlatıcı olacaktır...

spalaxjr 03.05.2020 18:37
Köstebek mi, körfare mi? Dışardan bakıldığında cevaplanılması zor bir soru ve hatta doğru cevaplandırılması daha zor bir soru. Yine de bazı ipuçları mevcut. İlk körfare olup olmadığını analamak için ana yuvayı bulmak en kesin cevap. Bu tümseklerden bir tanesi körfarelerin yuva olarak kullandığı alan olarak hazırladığı tepeceği ait olduğundan diğerlerinden çok büyüktür. Köstebeklerde ana yuva tümseği körfarelerin ki kadar büyük olmaz (en azından denk gelmedim). Ormaniçi gibi köklü tek yıllık bitkilerin az oluğu yerlerde köstebeğe rastlamak daha olası. Orman altı genellikle körfareler için uygun besinlerin bulunmasının zor olduğu yerlerdir. Yine de ormaniçi açıklıklarda körfarelere denk gelmek mümkün çünkü bir koridordan geçip açıklığa yerleşme olasılıkları da var.
Tümsekler genellikle (eğer alışkıniseniz) tür hakkında bilgi verecektir. Ama doğru tahmin oranı oldukça düşüktür. Yine de fotoğraftaki gibi dağınık bir toprak çıkıntısını körfarelerin yapmayacağını söylemek mümkün. Körfare tümsekleri daha düzgün şekilde çıkarılmış topraklardan oluşmakta. Ayrıca tümsek yükseklikleri eğer galeri sistemin uç kısımlarında değilse genellikle 2o cm yüksekliğinde olmaktadır (eğer derinlerden geçen tünellerse bu tümsekler daha da yüksek olmaktadır). Asıl anlamayı sağlayacak yöntem ise (ama çok istemediğim yöntemlerden, az sonra anlaşılacaktır) tünel çapına bakmak; eğer tünel çapı iki parmaktan fazla değilse köstebek, çok daha genişse körfare.