Yükleniyor.
 
 Gavurdagli
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Yıllar önce Ş.Urfa'dan getirilmiş ve ormanlık bir koruma alanına bırakılmışlar. Galiba Yumurtalık Botaş alanına da aynı dönemde bırakılmış. Alanları o zamandan bu yana genişletilmemiş, bu konuda hiç kimseden bir hamle olmamış. Hemen her yıl yavrulasalar da, çoğu kez ölü doğum ya da doğum sonrası ölümler nedeniyle sayı bir türlü artırılamamış. Tam karşıdaki askeri alan tamamen korunaklı, doğal ve oldukça geniş. Belki Yumurtalık Botaş arazisindeki gibi bir sistem denense, şimdiye bunlar da oradaki sayıya ulaşabilirdi.
Acaba bu canların durumunun iyileştirilmesi için ne yapılabilir?

NOT: Çekildiği yeri Flash Player çalışmadığı için yurtdışı işaretledim. Yer Osmaniye merkezdir.


Tarih 26.12.2018 04:04
İzlenme Sayısı 238
 Yapılan Değerlendirmeler 

Gavurdagli 26.12.2018 09:53
Çok yerinde tesbitlerde bulunmuşsunuz Mehmet Ali bey. Aslında karşı tarafta bulunan askeri alan, BOTAŞ arazisine çok benzer durumda, açık, geniş ve güvenlikli.
Teşekkür ediyorum..

mademiral 26.12.2018 08:48
Hiç şüphesiz ki orman bu canlı türü için uygun bir yaşam alanı değil. Bozkır olarak tanımladığımız kurak ve sıcak düzlüklerde evrilmiş bir canlı türü. Sonuç olarak yanlış ekosistem ve tür içi çiftleşme yavru ölümlerini tetiklemiş olabilir. Çözüm olarak bu hayvanların bulundukları yerden alınarak Şanlıurfa yada benzer bir ekosisteme yeniden yerleştirilmeleri önerilebilir. Buraya ise tür olarak kızıl geyik, karaca yada alageyik yerleştirilebilir diye düşünüyorum