Yükleniyor.
 
 Tirvana
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Eğer vaşaksa Sakarya ili için kayda değer bir kayıt olabilir...Tarih 19.03.2018 23:06
İzlenme Sayısı 634
 Yapılan Değerlendirmeler 

karaani 29.03.2018 21:28
Vallaha bravo, b*kundan bu kadar anlatan, Allah bilir kendini görse neler söyler :)
Teşekkürler.

karakulak 23.03.2018 14:53
Bence o üc tür de (ayi, kurt, vasak) birbirinden cok farkli gereksinimlare sahip ve o sebeple habitat degistikce bir ya da ikisi ortadan yokolurken aralarindan bir ya da ikisi kaliyor. Mesela Ankara-Kastamonu hattinda bozkirda sadece kurdu görebilirken, ibre yaprakli ormanda genelde kurt, vasak ve seyrek sayida ayi, yaprak döken ormanda ikisini kurt ve yüksek yogunlukta ayi görebiliyoruz.. Sebebi ise beslendikleri türler. Ekolojik gereksinimlari ayni diyemeyiz o sebeple.

Benim alanda cakal yeri gelince vasak icin av konumuna düsebilen bir tür ama vasagin oldugu alanlarda daha kalabalik gruplar halinda geziyorlar ve vasak sahasinin merkezine sokulmuyorlar hic.. Kurt dagilim noktalarina ise yanina siginabilecekleri köy ve yerlesim yeri yoksa girmiyorlar.

Vasak diskisi cekmissiniz Ümit Bey, Sakaryanin Bolu'ya yakin güney kismiysa normal cünkü o bölgenin hepsinde vasak var. Ancak fotograftan disi erkek demek imkansiz. Disiler de erkekler de ortaliga birakabiliyor. Kazinti icerisinde olmamasi büyük ihtimalle alani olmayan bir bireye ait oldugunu gösteriyor. Bu birey genc bir erkek ya da disi olabilir. en az iki av türüyle beslenmis o sebeple renklerde farklilik var yaridan sonrasinda diger av türünün killari gelmeye baslamis. epey de taze bir diski, en fazla 2 günlük..

Herkese selamlar

karaani 22.03.2018 11:37
Anladım, Teşekkürler, Selamlar.

burak 21.03.2018 08:32
Çakal vaşak dağılımlarının kesiştiği noktalardaki türler arasındaki ilişkileri ve habitat özelliklerini ben kafamda oturtmaya çalışıyorum o neden ile sormuştum. Vaşak kuzey anadolu ormanlarında ayı ve kurt ile benzer ekolojik koşullara gereksinimlerinden aynı alanları paylaşıyorlar, çakal hem yükseklik hem buna bağlı vejetasyon farklılıkları nedeniyle vaşak dağılım alanlarına sadece belirli noktalarda girip çıkıyor, veya vaşak aynı şekilde. Tabi doğu anadoluda bu durum biraz daha farklı. Yani değerlendirmeleri tür ile ilgili güçlendirmek açısından sordum. yoksa vaşak, çakal beraber olmaz veya olur gibi bir şey değildi sorma amacım.

Tirvana 20.03.2018 09:14
Evet bölgede çakal, yanı sıra kurt ve bozayı da var Burak...

karaani 20.03.2018 07:49
Çakal ve Vaşak bağlantısını söyleyebilirmisiniz?
Çakal olan yerde vaşak olmaz / olur ? gibi bişey mi ve mümkünse nedeni ?

burak 19.03.2018 23:44
bir de bölgede çakal var mı? vaşak açısından yorumlamak açısından?

burak 19.03.2018 23:29
iki tane aynı veya farklı bireye kedi dışkıları kanımca, tırnak izi veya eşeleme var mı abi? bu kadar açık bırakıldıpına göre erkek bireyler yine tahminim. tahminimin güvenirliği patikayı araziyi göremediğim için biraz düşüktür belirtmeliyim. boyut tahminlerini vaşaka yönlendirmekte haklı derim