Yükleniyor.
 
 cbilgin
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Kızıl geyik olduğunu düşünüyorum. Karacaya kıyasla daha uzun kafası var ve vücut orantısı farklı. Eğer teşhiste yanılmıyorsam, Trakya'da uzun süredir görülmeyen bir türün varlığı belgelenmiş oluyor.


Tarih 19.07.2014 18:54
İzlenme Sayısı 586
 Yapılan Değerlendirmeler 

hyaenahyaena 20.07.2014 17:46
Trakya maalesef ülkemizde en fazla avcının ve en fazla av baskısının olduğu bölge. Şu an avcı yok arazide, tarla işleri nedeniyle. Ekim Kasım döneminde ve kar yağışı başladıktan feci avcı doluyor prmanlık alanlar. Bizzat defalarca şahit oldum. Av köpeklerini Bulgar atarafına salıp orman içi koridorlara yatan avcı grupları köpeklerin sürdüğü ne varsa yaylım ateşi açıyor. Geçen yıl bu gruplardan biri köylülerin ihbarına göre 9 karaca vurmuş aynı gün. Ağaçlara cesetleri asıp gitmişler ve gece gelen bir jiple karacaları toplamışlar. Her şeyi kılıfına da uyduruyorlar. Avbis sistemine girip plaka, isim de vermişler ve yaban tavşanı avladıklarını yazmışlar. Suç üstü yapılamadığından kimse yakalanamıyor. Yakın bir zamanda tüm sınır hattı boyunca Bulgar tarafı tel örgü çekmeyi planlıyor. Hatta yer yer bunu yapmaya başladılar. Tel örgü yapıldıktan sonra yaban hayvanı geçişi de maalesef sonlanacak. Sınır bölgesinin ava kapanmaması için avcılar yoğun baskı yapıyor. Ve en fazla ava açık saha da Trakya da var. Tüm bu bilgileri Bakanlığa ilettim. Bu yıl alanın ava kapanacağını söylemişlerdi. Maalesef aynen avcıların dediği oldu, tüm Edirne-Bulgar sınırı ava açık hem de devlet avlağı olarak. Bu yıl takipte olacağız, alana giren, karaca-geyik avlayan avcıları fotoğraflamaya çalışacağız. Medyaya servis edeceğiz. Belki bu yöntem tutar.
Civar köylüler de şikayetçi karaca avlayanlardan. İhbar da ediyorlar ama kimsenin ilgilenmediğinden şikayetçiler. Alan ava kapatılsa Bulgar tarafından hayli yaban hayvanı geçişi olacak. Bulgar kesiminde iki arkadaşımız araştırma yaptı, hem alageyik hem kızılgeyik var, karaca da sayıca çokmuş. 5 KM sınır arkasında 3 tür de görülüyormuş. Köyler terkedilmiş, ormanlık alan hayli büyük. Alageyiklerin kaynağı belli değil. Trakya dan eski alageyik kayıtları var. Örenebildiğimiz kadarıyla alageyikler salma da değilmiş. Fotokapan kurmaya çalışacağız ancak sınır yolgeçen hanı gibi, fark edilirse hemen çalınır. Bir çözüm bulabilirsek hayli ilginç sonuçlar çıkacak gibi.

cbilgin 20.07.2014 14:50
Görüntüleri (on dakika arayla iki birey) kaydettiğimiz yer sınıra yakın ama yörede av baskısı düşük gözüküyor. Bakanlığı uyarma görevimizi biz de yapacağız. Görüşleriniz ve ek bilgiler için çok teşekkürler...

hyaenahyaena 20.07.2014 11:48
Kuyruk, gövde ve baş geyik olduğunu gösteriyor. Tebrikler Can Hoca'm.
Bulgar sınırı boyunca uzanan ormanlarda köylüler gördüklerini söyler dururlardı. Kasım ayında sınıra yakın ormanlarda kamp yaptım. Gece kampın yakınına kadar gelip böğürdü bir erkek birey. Uzaktan başka kızılgeyik sesleri de duymuştum. Kar yağınca izleri araştırmaya ormana girince geyik iz ve dışkılarını buldum. Bulgaristan tarafında hayli varmış. Av baskısı nedeniyle sınırdan içerilere fazla giremiyorlar. Keşke bıraksalar da ürese hayvancıklar. Alageyikler de tek tük giriyorlar. Yakında onlara da rastlarsınız. Son 2 yılda 2 de alageyik avlanıldı bölgede. İşin en acı tarafı bu alanda karaca, geyik, alageyik geziniyor ve devlet avlağı. Yetkilileri ikaz ettik ama maalesef sonuç hüsran. Geçen yıl 50 ye yakın karaca avlanıldı, kızıl geyik de avlayan olmuş ama kesin bilgi alamadık.

EmiR26 19.07.2014 22:49
Kızıl geyik hocam.Tebrikler

leopar7 19.07.2014 19:42
Hocam kizil geyik.Karaca yasadigim memlekette haddinden cok fazla oldugu icin sik, sik goruyorum.Tespitinize katiliyorum, karaca degil.

Cok guzel ve degerli bir kayit tebrikler.Emeklerinize saglik.