Yükleniyor.
 
 serhattigrel
Üyenin tür ile ilgili yorumu
20 sene evvel oğluma pazardan tavşan almıştım. Balkonda bakamayınca getirip iş yerinde bir kafese koydum.
Sonra bir şekilde bir iki arkadaşım da bakamadıkları tavşanlarını bana verdiler.

Tavşanlar üremeye başlayınca kümes dar geldi bende kapısını açtım.

O gün bu gündür 20 dönüm iş yeri bahçemizde sayıları bazen 50 - 60 lara kadar yükselen tavşanlar hür olarak yaşıyorlar.

Tek düşmanları mahalle kedileri.
Müdahale etmez isek popülasyonu bitiriyorlar. Yavruların hiç şansı yok.

Bir iki senedir rahatız, iki kedi kapanımız ile her hafta bir veya iki kedi mutlaka tutuyoruz.
10-20 kilometre uzağa salıyoruz.

Ancak bu şekilde popülasyonu koruyabiliyoruz.

başıboş gezen, kedi ve köpeklerin doğaya verdikleri zararın haddi hesabı yok.
Tarih 01.05.2014 18:17
İzlenme Sayısı 747
Çekim alanı İSTANBUL
 Yapılan Değerlendirmeler 

aytekin 09.09.2016 22:23
Çok şirin foto.
Tebrikler.

gokhun 15.11.2014 12:02
Bizim şu an dört kedimiz,5 köpeğimiz var ve bahçemizde koyun besisi yaptığımızdan yemlere gelen fareleri birer birer topluyorlar kediler,arada tek tük kuşları da yakalıyorlar.Elimizle iki öğün aslında çok güzel beslenmeleri var ama onlar tok olsa bile faresiz duramıyorlar.Onları yabana atmamak lazım beslemek zorundayız yoksa kaçarlar çevreye zarar verirler.Tüm bahçemiz çit ve tel örgüyle kaplı ve bizleri korumaları yeterli ama bazı hevesini alanlar kedi ve köpeklerini sokağa salıyor bu da doğaya büyük zarar veriyor.Bir zararı bizede var bizimkilerin bahçemizde ne yılan,ne yediuyur ne de gelincik,sansar kaldı hepsini ya yakaladılar yediler ya da korkuttular kaçırdılar...

yazicioglu 17.10.2014 00:24
Bunların yaban hayatını salınması doğru değil ancak doğru olanı milli parkların yapması lazım iken onlarda sayısız yanlışa imza atıyorlar.. Üstelik para ve zaman harcayarak.

leopar7 04.05.2014 16:55
Tum dunyada ve Almanyada yaban hayatina giren dogal dengeyi bozan yerlesim yerlerinin 300-500 m.disina cikan yabanilesmis kedi ve kopekler itlaf ediliyor.Dogrusuda bu!

Bir tarafta soylari yok olma gibi bir problemleri olmayan, y.hayatina, ormanlara, meralara giren, sayilari yuz milyonlarcakedi ve kopek, diger tarafta bir avuc kakan ve yuzlerce tehditle bogusuo yok olmanin esigine gelen bir avuc yaban hayatimiz.

Bu tur kedi ve kopekler tarafindan parcalanan Yaban havanlarinin yavrularina, disilerine, hamile olanlarina kim aciyacak o zaman!

Onceligin hangi canlilarda olacagi gayet acik ve net.En azindan yakalanan kedilerin kisirlastirilmasi sart.Yoksa birakildigi yerde yuzlerce otucu kusu katletmeye devam edecekler yada Avrupada avcilarin yaptigi gibi vurulup araziden cikartilacaklar.Baska bir cozumu yok bunun!

hyperbiker 01.05.2014 20:11
Aynı sorun kertenkeleler için de var. Yeni yerleşim yerlerinde çoğalan kediler her türlü yabanıl yaşama olumsuz etki ediyorlar. Ama bir çoğu o kadar sevimli ki, bir kedi babası olarak kıyıp da uzaklaştıramıyorum onları.

serhattigrel 01.05.2014 18:24
Tavşanlar ülkemizde yaşayan tavşan türlerinden değil, evcil tavşan da olsalar senelerdir, kedileri uzaklaştırmak dışında hiç bir müdahalemiz yok.

Seneler önce etrafımız kırsal iken kedi tehtidi ile baş edebiliyorlardı, şu anda şehir etrafımızı sardı, kediler çoğaldı, ve mecburen kedilere müdahale ediyoruz.