Yükleniyor.
 
 onur67
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Merhaba arkadaşlar , 2010 yılında Tunceli de görülen krem rengi ayımız , Türkiye de görülen iki alttür den biri olan Suriye boz ayısı olmalı arkadaşlar değerli düşüncelerinizi merak ediyorum ...


Tarih 10.03.2014 22:27
İzlenme Sayısı 857
 Yapılan Değerlendirmeler 

ozivol 12.03.2014 14:04
Irak-Suriye’den Rusya'ya kadar olan coğrafyadaki bütün ayılar en son Chestin & Mikeshina tarafından 1998'de Suriye alt türü diye adlandırılmıştır. Ancak sonradan yapılan moleküler-genetik çalışmalar göstermiştir ki böyle bir tanımlama yapmak pek olası gözükmemektedir. Çünkü Asya’da en geniş yayılım gösteren ana soyu, 3A grubuna ait bildiğimiz bozayı tiplemesine uyan ayıdır. Dolayısıyla buradaki ayılar da eğer bir yere dahil olacaksa Suriye alt türüne değil U.arctos arctos'a (Avrasya bozayısı alt türüne) dahil olmalıdır.

Sınırlı bir bölgede yayılım göstermiş ve Suriye alt türü tanımlamasına uyduğu düşünülen ayılar aslen Lübnan ve Suriye'de türün en güneydeki dağılımlarından birisini oluşturmuşlardı ve son yıllara kadar bu toplumun yok olduğu varsayılıyordu. Bu alt türe ait önceden atfedilen açık renkli, açık renkte pençeli ve biraz küçük boyutlarının olması son yıllarda Türkiye’de yapılan çalışmalarla çelişmektedir. Örneğin sizin gönderdiğinize çok benzer durumda ve renkteki bir ayı 3A grubu ana soyuna aittir. Dolayısıyla sadece dış görünüş ve boyuta bakarak sınıflandırma yapmak özellikle de çok uzun mesafeleri kat edebilen hayvanlarda alt tür sınıflandırması yapmak pek doğru bir yaklaşım değil bana göre. Bunları aynı türün farklı coğrafyalarda yaşayan bireyleri olarak görmek daha doğru olur.

Örnek alınıp ana soyu Lübnan/Suriye soyuna ait olduğu tespit edilirse, o zaman Suriye alt türü olduğu söylenebilir.

hyaenahyaena 12.03.2014 10:04
Suriye boz ayısı Karacabey deki ayı barınağında 2 birey var. Bizim ayılardan cüsse olarak çok küçükler. Hatta ben yavru sanmıştım ama erişkinlermiş. Boz ayılarda renk varyasyonu var. Kimi bölgelerde çok açık kimi yerde çok koyu renkli bireylere rastlanıyor. Renk farklılığı tür ayrımında pek de yeterli değil.

OmerReyiz 12.03.2014 00:21
Sanırım memleketim Gerede'de var, hayalet ayı derler orada. Beyaz ayı gördük demişlerdi, Suriye boz ayısı diye tahmin etmiştim ben de.

leopar7 11.03.2014 03:37
Bu renkte ve boyutta anadoluda da boz ayilar var.Zaten suriye boz ayisi Lubnandan Kafkasya ya kadar olan bolfeyi kapsiyor, haritada Turkiyede var.
Munzur daglarinda evet boyle cok acik krem renginde bir boz ayi kaydi var, videoya alinmis.

Baska bolgelerde de var, nadirde alsa krem beyaza yakin boz ayi.Bunlar suriye boz ayisi tanimina uyuyor!

onur67 11.03.2014 01:49
Fotoğraf bir hayvanat bahçesinden ümit abi ...

Tirvana 10.03.2014 23:24
Onur fotoğraf doğal ortamdan mı yoksa esaret altında bir bireye mi ait ?