Yükleniyor.
 
 karaani
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Yetkili Kurumların başına Neden İnce Ruhlu Doğa sever,Hayvan haklarına saygılı,Kendine ve doğaya Saygılı İnsanları getirmezler bilemiyorum.
Mesela Bu sulama kanallarını yapın Emrini veren İnsan, Yada Kadadenizde Dereleri İslah adı altında 2 metre surlar yaptıran insan neden düşünmez düşünemez ki Buraya düşen bir hayvan nasıl çıkar burdan.
Yada Bir Kipri Çakal çiyan burdan nasıl su içecek.
Bu bilince ulaşmak çok mu zordur.
Sulama kanalına düşmüş bir domuz, besili hemde nasıl güçlü kuvvetli, tek tırnağını takabilse koca vucudunu çekip çıkaracak ordan fakat her seferinde yosunlar kaydırdı ayağını. :(


Tarih 22.11.2013 16:47
İzlenme Sayısı 713
 Yapılan Değerlendirmeler 

Ranger 27.11.2013 10:22
Bakışı herşeyi anlatıyor Veysel, eline sağlık. Benzer bir haber Vaşak için yapılmıştı geçenlerde, kanaldan yukarıya kalasları dizerek çıkartmışlar. Doğa alanları = $ zihniyeti ile yönetilince bu görüntüler eksik olmayacak sanırım.

karaani 23.11.2013 14:04
Hocam İstemek ne demek, İmkan varsa Ulaşabildiğimiz ulaşmamız gereken her yerde paylaşalım mümkünse.

hyaenahyaena 23.11.2013 13:38
Paylaşım için teşekkürler Veysel Bey. Bu fotoğrafı MP sayfalarına da taşıyalım isterseniz. Maalesef bu tür yapılar tasarlanırken sadece insanın menfaati düşünülür. Yusufeli barajının ÇED raporunu internetten indirip okursanız içinizi buhran basacaktır.. Havuzlara yaban hayvanı düştüğünde, hele ki yaban domuzu gibi tırnaklı hayvanlar için çok zordur kurtulmak. Bir süre sonra strese girip kafasını betona vurarak intihar eder. Bir kaç defa karşılaştım bu durumla. Çığlıkara nın sarnıçları adeta birer tuzaktır misal. Çözüm? Kalın ağaçlardan yapılmış bir merdiven-platformun havuz duvarlarına monte edilmesi gerekir. İnsanların geçtiği yerlerin uzağına tabii ki. Ve ağaçtan yapılmış adacıklar ve çıkış iskelesi de yapılabilir. Bu durumlarda hayvanlar saldırganlaşır ve zarar verebilir. Böyle durumlarla karşılaştığınızda böyle bir merdiven tarzı bir şey, kütük vs sarkıtıp uzaklaşın oradan. Siz gidince hemen çıkacaktır.

moşe 22.11.2013 19:48
cevabı cok basit .. cünkü doğa politikaları alt siyaset mekanizması dahilinde . çünkü doğanın önemi o derece algılara layık . doğanın şimdilik mal olarak görülmesi daha makbul , metalaşması gerekiyor , ranta dönüştüğü sürece anlamlı olması gerekiyor , buna da üst kesim/üst yapı karar veriyor . karar verilirken yaban domuzunun pırıl pırıl gözleri es geçiliyor bu böyle olmalıdır diye düşünülüyor . Zaten ince ruhlu olanların tasfiyesi ile kuşlar , kurtlarda uçtu gitti .. ardından dalga gecer gibi hakketen hesler zarar veriyormuş diye tiye alan idareciler oldugu sürece bu şekilde acı dolu bakıslara magruz kalırız .. Yeri gelmişken çok çok doğasever elit çevremizin sabah aksam köylüye sövmesi de yanlış bilinçtir ... cok acı ayı , kurt ölümleri var fakat bunların önlenmesi sövme , ağır ceza , dövme olmamalı , olamaz .. asıl muhattabımız bu tip sonuçlara yol açan lanet fikirlerdir .. bu algılar degişmedikçe köy çocuklarıyla ugrasmak anlamsız olacaktır , yenilenen sorunlara ceza kesmekle de çözüm bulunamayacaktır .

shadowmss 22.11.2013 18:27
Bu konuda çok haklısınız aynı durumu bende çok yerde gördüm. Bu doğa katliamının birde dere boyunca aralıklarla yapılmış hiç bir balık göçüne imkan vermeyen 9-10 metre yüksekliğindeki set boyutu da var.