Yükleniyor.
 
 burak
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Net çıksam galeriye giderdim :) Madem gidemiyorum bari mesajın ulaşmasına yardımcı olayım..

Ses veriyorum; bugün leoparı öldüren 50.000 TL ceza ödeyecekmiş.. Gülüyorum.. Artık avcı kültüründe yaşamıyoruz. Kimse kişisel zevkleri için saçmalamasın artık, kimsenin yaşamak için avlanmasına gerek yok. Ses verin lütfen, sadece leopar için değil, zevk için avlanan her tür için, ses verin lütfen..

Av tamamen yasaklanmadığı sürece devamlı okumaya devam ederiz 201.-201. Av komisyon kararlarını..

AV TAMAMEN YASAKLANSIN..!

Saygılarımla,


Tarih 11.11.2013 00:18
İzlenme Sayısı 704
Çekim alanı ANKARA
 Yapılan Değerlendirmeler 

leopar7 14.11.2013 02:05
Bir yigidi kurban verdik, umulur ki bu digerlerini kurtarmaya vesile olsun. Artik bir daha boyle bir olay daha olursa doga koruma ve mp bu vebalin altindan kalkamaz. Ne bir bahaneleri kalir, nede verebilecekleri bir cevaplari!
Bu yasananlar bir donum noktasi olsun, ciddi bir kamuoyu ve bilinclenmenin yasadigi su ortamda!

ccgokgul 14.11.2013 01:01
...(yüzeysel olarak) yaban hayvanlarının korunmasına yönelik kurallar ve bu kurallara aykırılık halinde uygulanacak yaptırımların 4915 sayılı kara avcılığı kanunu ve 5199 sayılı hayvanları koruma kanununda hüküm altına alındığı söylenebilir.5237 sayılı Türk ceza kanununda(temel ceza kanunumuz) yalnızca sahipli hayvanlara yönelik zarar ve çevre kirliliğinin hayvanlar üzerindeki etkisine dair hükümler var......Leoparın katlini yukarıda belirttiğim mevzuat çerçevesinde araştırdığımda bahsi geçen 50000 TL 'nin para cezası olmadığı (4915 sayılı yasanın 28/son.maddesi) , aksine bakanlığın mahkeme aracılığıyla talep edebileceği bir tazminat olduğunu gördüm , bakanlık dava açacak ve zararı "ispat" etmeye çalışacak,ispatlarsa mahkeme bakanlığın belirlediği tarifeye göre davalıyı mahkum edecek.İspat edemezse dava reddedilecek.Aynı eylemle ilgili 5199 sayılı yasa ve 4915 sayılı yasada da leoparın önemine göre komik idari para cezaları var . 5199 sayılı yasanın 29.maddesinde eylem iki farklı kanunda da cezalandırılıyorsa ağır cezanın uygulanacağı belirtilmiş.Bu kanunlara göre çobana idari para cezası kesilirse çobanın mahkemeye itiraz etme hakkı var. yani bu cezalar verildiği anda kesin olan cezalar değil.Çoban itiraz ettiğinde mahkeme dosya üzerinden (belki bilirkişi incelemesi yaptırır) araştırma yaparak failin(çoban) eylemi gerçekleştirip gerçekleştirmediğine dair kesin delillere ulaşmaya çalışır(bir anlamda ispat) , en ufak bir şüpheyi fail lehine yorumlar .kesin delillere ulaşamazsa;başka deyişle failin avlandığına dair şüphe oluşursa idari para cezasını iptal eder(ceza miktarına göre bu kara karşı bile itiraz yolu açık)...Hapis cezası öngören 4915 sayılı yasanın 21/son.maddesine göre (gördüğüm en ağır ceza) adli soruşturma ve kovuşturma açılsa bile yine ispat sorunu olacaktır.sonuç olarak doğaya karşı işlenen suçlarda en önemli husus cezaların caydırıcılığı kadar ispat sorunu gibi gözüküyor.cezalar ne kadar ağır olursa olsun eylem ispat edilemezse olayımızda olduğu gibi basit idari para cezası ile (henüz kesinleşmedi) failler kurtulur.peki görgü tanığı yada olaya ilişkin video olmasa bile leopar davranışında uzman kişilerden bilirkişi kurulu oluşturulsa sırf olay yerindeki , failin ve leoparın vücudundaki bulgulardan olayın leopar saldırısı / avlanma olup olmadığını belirleyebilir mi? verilecek cevap önemli...belirlenebilirse fail aleyhine hakimin kanaati kuvvetlenecektir ...belirlenemezse yukarıdaki açıklamalar geçerli ,diğer taraftan sahanın büyüklüğü dikkate alındığında her olaya tanık olabilecek kamu görevlisinin varlığı imkansız...bu aşamada en iyi çözüm halkın bilinçlendirilmesi gibi ... bu anlamda o yerin kamu görevlileri hakkında yeterli koruma önlemlerinin alınmadığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmak da cezai hiçbir sonuç doğurmaz....

hyaenahyaena 13.11.2013 16:12
Avlayan kişiye 50.000 TL ceza değil sadece kullandığı usulsüz av tüfeği sebebiyle 460 TL ye yakın bir ceza kesildi. Bunda da kesinti yaparlarsa 360 TL ye kapanır. Daha geçen egzos muayenesini geçirdim diye Çevre ve Şehircilik Bak. 800 TL ceza kesti. Kirletmekten vs de değil yani...
Hele de sportif balıkçılardan para istenmesi var ki oof of. Bu ülkede TROL avı hem de akarsu ağızlarında, İğneada ve Ceyhan Deltası, Yumurtalık ta serbest. Yakalanan balığın bir o kadarı denize ölü olarak geri dönüyor. Arada deniz kaplumbağaları, yunuslar da yakalanıyor ve taş bağlanıp denize atılıyor. Kimse de bunu durduralım demiyor. Balıkların üreme alanları olan dalyanlar kiralanıp limitsiz balık avlatılıyor bakanlık eliyle... Haliç e Boğaza her türlü atık dökülüyor engellemek çok zor. Lakin vurun eli oltalı garibana.
Leopar konusuna gelince, Yusufeli de leopar avcısının adı sanı kimliği biliniyor yetkililerce, ceza kesilmedi... Bitlis te Leoparı vuranlar biliniyor... Ceza kesilmedi... Siirt in Gabr dağları nı karşıdan gören Yelkesen Korucu köyü nde leopar avlayan kişiler biliniyor. Hatta bu kişilerle röportaj bile yapılıp NG de yayınlandı. Ceza kesilmedi. Daha doğrusu kesilemedi. Aslında en masumu Diyarbakır da ki idi. Daha önce karşılaşmadıkları bir türe rastgelen köylüler belki hayvanı yaralı yakalamak istediler. Ayağındaki tabanca kurşununun nedeni de bu olabilir. Belki köpeklerle sıkıştırmak ve fotoğraflamak istediler. Yanlarına güvenlik için de tek vuruşta hayvanı öldürecek fişek yükledikleri tüfeği de aldılar. Lakin leopar onları korkutup uzaklaştırmak istedi kimbilir. Ve o anki panikle öldürdüler leoparı. Amaçları avlamak olsaydı, postunu satacak olsalardı niye cesedi yetkililere haber verip teslim etsinler. Cezası bile olduğunu bilmiyorlardı. Türlü senaryolar dolaşsa da zaten avlayanlardan o meblağı almak da zor. Yokluk içinde bir aile. Bu olaydan sonra da çok korkmuşlar. Ve haber tüm Diyarbakır köylerine yayılmış. Bu saatten sonra leopar gören biri avlamaz ama illa ki medyaya yetkililere haber verecektir. Olan güzelim leopara oldu maalesef... Kaldı ki adama av tüfeği ruhsatsız diye ceza kesilmiş... O bölgede sırtında keleş le çarşıda dolaşanlar, kahvede keleşi dayayıp satranç oynayanlardan çok gördüm. Adam dağda keçi otlatırken tüfek taşımış çok mu? Nedense bu ülkede sırtın sağlamsa kimse gıkını çıkaramıyor ama masa başından da ne esip gürlüyor yetkililer be kardeşim...

myomimus 13.11.2013 14:37
Burak Bey maalesef yüksek para cezaları kağıt üzerinde kalıyor. Yakın yıllarda öldürülen leoparların hangisine para cezası kesildi? "Bize saldırdı kendimizi korumak için vurduk" gayet iyi bir kamuflaj cümlesi. Nasıl ispat edilir? Gerçek bilinse de ordaki halkla karşı karşıya gelmemek için görmezden de gelinebiliyor. Av kültürüyle yaşamış insanları bundan vazgeçirmek gerçekten çok zor. Av olayını hangi yönlü anlatırsanız anlatın yüzünüze haklısınız deyip avlanmaya devam ediyorlar. Önce yönetimin avdan vazgeçmesi gerekiyor. Hala doğadaki hayvanlardan nasıl para kazanırım diye düşünen bir zihniyetin de bundan vazgeçmesi çok daha zor.
Akşam tv de şaka gibi bir haber vardı. Olta balıkçıları artık kursa gidip sertifika alacakmış, sonra devlete avlanma parası yatıracakmış ancak ondan sonra avlanabilecekmiş. Neymiş bilinçli avcılık olmalıymış. Tekneyle balıkçılık yapanlar nerde kursa gidip sertifika alıyorlar acaba? Bir de üstüne ucuz mazot desteği alıyorlar. Onlar değil miydi geçen yıl palamutu tüketen. Daha nice balığı bitiren? Esas balığa zarar veren kontrol edilmiyor. Olta balıkçılarıyla uğraşıyorlar. Tabi amaç doğayı korumaktan ziyade devlete ek gelir elde etmek.
Kara avcıları da kursa gidiyor acaba ne öğreniyorlar, ne akıllarında kalıyor, ne uyguluyorlar? Amaç yine para.
Bir kaç yıl önce bir cümle duymuştum "Yabani hayvanlarımız tükeniyor diye endişeye gerek yok. İleri kiyıllarda dokularından tekrar üretir salarız doğaya" Acaba bu paralar onun için mi toplanıyor!
Sizin hala umudunuz var mı?

NACİEYP 11.11.2013 18:38
vallaa çok sevindim,geri getirmez o harikulade leoparı ama,acımız hafiflesin yaw