Yükleniyor.
 
 adlermut
Üyenin tür ile ilgili yorumu
İşte batı anadoluya özgü yeni bir pars türü :

Familya : Microfelidae
Tür : Panthera micropardus Trojensis .

Bilim alemine ilk defa tanıtacağım bu parsın fotolarını ve yerini şimdilik gerekli koruma tedbirleri alınana kadar paylaşmayacağım.

Ama şunun bilinmesini isterim ki kendini bu güne kadar insanlardan korumayı başarmış bu türü Güneymarmara'nın en ıssız coğrafyalarında keşfettim.

Kanımca tulliana alt türünün modern dönemde hayatta kalmak içiv evrimleşmesi ile oluşmuş bu tür geyik ve karacalar tükendiği için fare ,kertenkele ve kuşlarla beslenmek üzere evrimleşmiş.

Habitatında yabankedileri ile savaşarak onları köylere doğru iterek derin vadi ve ormanların tek hakimi haline gelmiş.

Lyon Üniversitesinden Prof Gilbert Lasciveaux ile birlikte hazırladığımız bu tür ile ilgili bilimsel makalemi : Etudes zoologiques n 29 / 5 de paylaştım. Dergi yayınlandığı zaman gerekli açıklamalar da kamuoyu ile paylaşılacaktır.Tarih 13.10.2013 20:23
İzlenme Sayısı 676
Çekim alanı BALIKESİR
 Yapılan Değerlendirmeler 

adlermut 15.10.2013 21:52
Tesekkur ederim mehmet bey bilim yapmak film yapmaya benzemez bizde emek veriyoruz ve bizde hakettigimiz reytingi almak istiyoruz.

leopar7 15.10.2013 16:59
Tebrikler Ismail bey, calismalarinizi buyuk bir merak ile takip ediyoruz :)
Bilimdunyasi sizlerle gurur duyuyor.

adlermut 14.10.2013 19:10
Yakin zamanda ortaya cikan sahte bilimsel calismalar beni yillarca kamuoyundan gizli yurutmekte oldugum calismalari paylasmaya itti. Insanlar bilimsel gercekleri bilmeli ve tanimalilar. Bende emek harciyorum.neden baskalari unlu olurken ben kosede kalayim ?

orbayx 14.10.2013 18:53
Calismalarinizi ilgiyle takip edecem :)