Yükleniyor.
 
 SuperKerem
Üyenin tür ile ilgili yorumu
İşte size yaklaşık 300 kiloluk bir bozayı . Bu koca oğlan bugün çok erken hava daha henüz kararmamışken karşı tepede bana doğru gelmeye başladı. Bu canlılar çok acil korunmalı. Çok tehlikeli bir iş bile olsa bu canlıların korunması için elimden geleni yapacağım


Tarih 11.07.2013 22:28
İzlenme Sayısı 716
Çekim alanı KARS
 Yapılan Değerlendirmeler 

shadowmss 15.07.2013 22:54
İnsan eliyle oluşmuş yapay bir ortam. Bölgedeki hayvanların geneli çöplüğe bağımlı, böyle yüksek sayıda olmalarının tek sebebi bu yapay beslenme.

SuperKerem 12.07.2013 20:02
Ümit abi araziye babamla gidiyorum ama bişey görünce iniyorum arabanın içinden çekmek zor oluyor tabi yanımda her zaman biber gazı var. Etrafı kolaçan ediyorum fenerle inmeden önce bu ayılar çok yukarıdan geliyorlar yaklaşık 100 metre ilerdeki bir tepeden aşağı doğru iniyorlar yan tarafımızda tabi çok dikkatliyim ayı çok çok tehlikeli bir hayvan.

Mehmet abi ne yazıkki dedigin gibi o küçük ormandaki potansiyeli ben hayatımda hiç bir yerde görmedim ayılar yolda geziyor ortada dolanıyorlar inanılmaz tek kelimeyle ama halkta cahil yönetenlerde cahil kuzeydoğa derneği çalışıyor inşallah bişeyler yaparız.

leopar7 12.07.2013 16:45
Sevgili Kerem Karsi Allah unutmamis vermiste vermis, dogal zenginlik vermis, gecmiste ucsuz bucaksiz ormanlar vermis, su vermis,cayir vemis, ot, yaban hayati vermis...
Önce ormanlari yüzyillarca yaka kese sadece sarikamisa hapsetmisler. ormanlari yok ettikten sonra yerine cayir ve otlaklar gelmis, Belkide ülkede esi benzeri olmayan; onuda verimli, güzel sekilde kullanamiyorlar anlasilan.

Devlet buralarda tesvik veriyor ama akil ve fikri verdigi insanlar bunca nimetin farkinda olmazsa, fikir , proje üretemezse, iste böyle senel
erce süren bitürlü kirlamiyan kör bir kisirdöngü yasaniyor iste.

Tirvana 12.07.2013 10:58
Kerem araziye beraber gittiğin birileri var değil mi ? Güvenliğini nasıl sağlıyorsun ? Bu kareleri çekerken araç içinde mi oluyorsun ?

SuperKerem 12.07.2013 00:52
Mehmet abi evet abi kesinlikle katılıyorum bu bir kodiak ayısına dönmüş artık. Belediye başkanından bişey beklememek lazım. Kars'ı Allah unutmuş belediye başkanı Allah'tan önce unutmuş . Yollar 3 yıldır aynı . Sokakta lambalar bile yanmazken bence Sarıkamış tamamen boşaltılıp Kars Merkez'e aktarılmalı bölgenin tamamı sit alanı milli park olarak korunmalı . Yapılan yatırımlar Kars Merkez'e yapılmalı. Bu çöplük gerçekten inanılmaz potansiyel barındırıyor bütün orman buraya geliyor tilkiler kurtlar havada uçuyor sadece bu kadar diyeyim.

Celal abi bugün 20 bozayı ve genç bir kurt gördüm. Araziden 4 saat önce geeldim sanırım. Kurt bu senenin yavrusu onun dışında köpeklerle kavga eden bozayı yavruları var tamamen aksiyon dolu sahneler izledim ama fotoğrafını çekmek mümkün olmadı ne yazık ki . Kurtta kaçtı malesef 2.5 3 metre önümden :)

ccgokgul 12.07.2013 00:41
Heybetliymiş gerçekten...Senin için bereketli geçiyor gezi ...diğer türlerede rastlarsın umarım....eline sağlık..

leopar7 11.07.2013 23:26
Kerem bu artik boz ayiliktan cikmis. olmus bir kodaik ayisi devas bir sey gercekten tebrikler. Emeklerine saglik.

Öncelikle yapilacak olan, daha fazla hayvanin telef olmamasi icin cöplügün yerinin degistirilmesi;

Sarikamis belediye baskanina bu sorun defalarca iletilmis. Nedir yani yerinin degistirilmesi bukadar zor ve masrafli mi , yermi yok memlekette.

Egede ve anadolunun bir cok yerinde ise cöplükler gelisi cennet gibi tertemiz derelere ve ormanlara atiliyor. Bunlari toplamak bu kadarmi zor ve masrafli. özellikle kirsal kesimdeki organik cöplerin büyük bir kismi kompost yöntemi ile tekrardan gübreye dönüstürülüp organik tarim icin dogal gübre olarak kullanilbilir. Hic mi düsünmezler, akil etmezler bunlari.Artik o kadar imkan kaynak varken. Pes dogrusu1