Yükleniyor.
 
 fluke
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Çakal mı?
Batı Karadeniz kumsallarında yunus ölümlerinin izlenmesi arazi çalışmasında rastladığımız bir leş. Onlarda bizim gibi yunus arıyor. Sevindirici olan bu andan 20dakika sonra canlısına da rastladık.

Karaya vuran yunusların özellikle bu mevsim (kumsallar tenha olduğu için) bölgedeki leş yiyiciler için önemli bir besin kaynağı olduğunu düşünüyoruz (Sol alt karedekiler mutur üzerindeki diş izleri). Ancak yunusların kılları olmadığı için ağır metalleri vücutlarından atamıyorlar (özellikle deri altındaki 1-2cmlik yağ tabakasında (blubber) birikiyor). Dolayısıyla yunuslardan yırtıcılara geçiyor..Bu konuda kara memelileri üzerine çalışan var mı bildiğiniz?


Tarih 30.11.2012 02:00
İzlenme Sayısı 806
 Yapılan Değerlendirmeler 

hyaenahyaena 02.12.2012 03:35
Merhaba Arda Bey; Caretta leşi ile bu yıl çok uğraştım, fotokapan ve videokapan kurmak için. Nisan ayı idi. 4 gün boyunca sonuç alamadım maalesef. Ekipmanı toplar toplamaz domuzlar da leşe geldiler ve kumsal izle doldu. Oysa ki ekipmanı gayet iyi kamufle etmiştim. Benim tahminim infrared ışığı her iki tür de algılıyor. Hep rastlantısal fotoğraflar çıkıyor fotokapanlardan. 2008 de yunus leşine rastlamıştık sahilde. Biz fotokapan kurmadan önce yer yer parçalamışlardı cesedi çakallar. 2 gün boyunca fotokapan kurulu bekledi, hep boş fotoğraflar çıktı ve hiç hayvan yaklaşmadı. Fotokapanı söktükten sonra parçalamaya devam ettiler. Temmuz ayı idi, ceset bir haftaya çürüdü ve yaklaşan da olmadı bir daha.
Bir diğer sorun da çalınma riski çok fazla sahilde yapılacak bir çalışmada. Kıyıya vurmuş bir yunus hep ilgi çeker ve bir şekilde onu görenler fotokapanı da farkedecektir.

fluke 01.12.2012 17:12
Halim Bey Merhaba,
Tecrübelerinizi paylaştığınız teşekkür ederim. Yerleşim yerlerine yakın yerlerde özellikle köpekler de yunuslar üzerinen besleniyor. Yaz aylarında dediğiniz gibi sinekler nedeni ile de bozunma çok hızlı gerçekleşiyor.

Fotokapan ile akdeniz'de bu sorunları yaşadı iseniz, karadeniz'de çok daha zor olacaktır, özellikle kışın hakim sert poyraz ve karayel nedeni ile..Adana'da bu çalışmayı hangi yıl yapmıştınız?

hyaenahyaena 30.11.2012 15:51
Yunuslardan hemen her türlü yırtıcı beslenebiliyor. Buna martı ve kargaları da katabiliriz. Adana Akyatan sahilinde kıyıya vuran bir yunus leşi etrafında çakal, kuyruksüren izlerine rastladık. Yine kıyıya vuran bir Caretta çevresinde saz kedisi, çakal ve kuyruksüren izleri vardı. Ancak sıcak havada yunus cesedi adeta mum gibi eriyor ve korkunç bir koku yayıyor. Çürüme başladıktan sonra pek cesede yaklaşan olmuyor. Ölü bir caretta yı parçalayan bir çakala rastlayıp fotoğraf ve video çekmiştim. Çok huylular, yere uzanıp yaklaşmaya çalıştım ama nafile. Çakal en zor yaklaşılan türlerden. Caretta kabuğu etrafına fotokapan ve videokapan yerleştirdim ama tek bir görüntü vermeden sürünerek, toprağı kazarak yaklaşıp kabuğu hep kaçırdılar. Yunusların kıyıya vurduğa alanda fotokapan çalışması önermem, dalgalar ve deniz-hava ısısı farkıyla ekipman sürekli tetiklenerek boş kareler çekiyor. Daha önce bir yunus cesedinde denemiştim. Ve gece esintilerle ekipman içerisine tuzlu nem girerek korozyona uğramasına ve devrelerin oksitlenerek bozulmasına yol açıyor.

fluke 30.11.2012 13:27
Kesinlikle Ümit Bey,
Acaba yüksek ağır metal oranı içeren besinlerle beslenen hayvanlarda görülen sağlık problemleri yaşıyorlar mı? Bizde çok merak ediyoruz.

Bu çalışma 2003'den beri devam ediyor. Yunus başında yırtıcı karesi elimizde ne yazık ki yok. Tabiki motor sesini kimbilir kaç kmden algılayıp uzaklaşıyorlardır. Bizce çok iyi bir ortak fotokapan çalışması yapılabilir, başka hangi hayvanlar yunus leşlerinden besleniyor acaba? Kumsalda tilki ve yırtıcı kuşlar da görmüşlüğümüz vardır.

fluke 30.11.2012 13:19
Mustafa Bey,
Açıkçası hava kararıyordu ve kumsalı daha bitirememiştik, o yüzden uzun süre inceleyemedik, ancak bize de o yaralar kurşun yarası gibi geldi. Sanırsak bazen köpekler tarafından boğazlandıklarıda olabiliyor.

shadowmss 30.11.2012 08:46
Arda Bey çakalın üzerindekiler kurşun yarasına benziyor. Sizce ölüm sebebi nedir acaba?

Tirvana 30.11.2012 08:09
Evet Çakal Arda Bey. Ve çoğu zaman belgesellerde gördüğüm bir beslenme şekli. Bizim kıyılarda olması o kadar şaşırtıcı değil ama açıkçası hiç aklıma gelmemişti. Bu tarz bir beslenme karesi iyi bir belge olurdu. Ağır metallerin deniz memelilerinde birikip kara memelilerine geçiyor olması da yeni bir bilgi benim için, sonuçlarının ne olduğu da bir o kadar merak uyandırıcı...