Yükleniyor.
 
 adlermut
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Son 1,5 sene zarfında Türkiye'de vurulmuş bir pars postu

Kaynak : www.arpacik.net/guncel_detay.asp?id=83


Tarih 01.02.2011 14:41
İzlenme Sayısı 811
Çekim alanı
 Yapılan Değerlendirmeler 

adlermut 01.02.2011 20:11
şahsen ben karamsar biriyim, çocukken çok sevdiğim bu alanlardan tükenmemek için üzülmemek için kaçtım, ortaokulda 13 yaşında anadolunun yabani hayatı diye bir kitap yazmaya başlamıştım hala müsveddeleri durur,resimlerini kendim yapıyordum, elime ne geçerse okurdum, büyük memelilerin anadoluda yayılışlarını,latincelerini ezbere sayardım, ama çevremdeki insanlar o kdar duyarsız o kadar alçaktılarki doğaya karşı,ilkokuldan beri bir zoolog olmak isteyen ben vazgeçtim,kaçtım o konulardan o bilgilerden....tükenmemek için,üzülmemek için, kahrolmamak için..ama doğadan uzaklaşamadım..seneler sonra mutsuz olduğumu farkettim ama artık o mesleği yapamam, sadece sizlerin yazdıklarını okur, belki her sene 10 -15 gün vahşi doğaya dalarım tek başıma..belki ileride birşeyler karalarım..ortaokul yıllarında bu gün bir üni öğrencisinde olmayan tür ve dağılış bilgim vardı..hala temel o..ama toplum..aynı toplum..alınmasın siteliler..hakaret sözcükleri kullanmak istemem nihayetinde hepimiz buı toplumun üyesiyiz..ama bu toplumda ben idraki olmadığından, sen idraki,doğa ,idraki de gelişmemiş, hala avcı toplayıcı toplumun o ilkel ruhuyla yeryüzünü didikliyoruz..umarım bir gün evren insan denen parazitten kurtulur..

leopar7 01.02.2011 19:45
Hay agzina saglik Ismail bey, tam bu dedikleriniz yapilacak iste bu memlekette.Akilli deli olmak lazim!

Yörede kendilerin aga görenlerin de bir kulagi cekilip milletin karsinda bir rezil olacaklar, tövbe ederler. Diger eli kanlilarada ibret olur.

ümit olmamasinin sebebi bilgi eksikligi. Bilgi ile ilgil birbirinden ayrilamz ikiz kardes gibiler. biri olmayinca digeri ne yazik ki olmuyor. Tek kanatli kus misali. Tek kanatli kus ucabilir mi?

Ilgiyle artan Bilgi;
Bilgiyle derinlesen , pekisen ilgii,

adlermut 01.02.2011 19:30
Bu günkü iktidarın da doğaya ve yabana bakışını biliyorum, hepsi Türkiyenin kumaşı gerçi ama, ümit yok bu adamlardan sivil toplum baskısı olmadıkça , üşüştüreceksin basını oraya son denilen leoparlar eşe dosta peşkeş çekiliyor, türkiyenin doğal mirası katlediliyor ve MP bişey yapmıyor diye basacaksın yaygarayı ,basın,sivil toplum ne kadar çevreci var, ne kadar üni varsa...ama yürek lazım,ciddiyet lazım, koltukta oturmak ....tünü sağlama almak değil makamının hakkını vermekle oluyor..ama nerde..

leopar7 01.02.2011 16:57
orasinida artik ben cözeyim Halim. Artik dedektif olduk. bu adamlar yörenin agalari ileri gelenleri.Devlet zaten orayi bunlarin üzerinden idar ediyor. Burasi benim arazim diye hem vurma hemde ese dosda vurdurma yetkisin i kendilerinde görüyorlar.

yani kalan son iki bireyide ese dosda hava atmak, hatira gecmek icin vurdurmuslardir. doguda cok meshur biliyorsun. misfir gelene en cok deger verilen seyler ikram edilir. eger gelen kalbürüstü avci ise bak bizim yörede leopar var diye beraber avina cikmislardir.

vuranlar bu sefer yine kendileri esleri dostlari yani!
Hatirlarindan gecmemislerdir. hatirlari batsin!

bu yöreyi yörde ava cikan ingiliz bir sir 1900 lerin baslarinda cok zengin leopar ve ayi populasyon bölgesi olarak veriyordu. yabanhayti gruplarinda defalarca anlattik.

25-30 senelik terör ve bosaltilan köyler sonuc bölgenin muhtesem bir yaban hayati alanina döndügü görmemek, idrak edememek ne ile aciklanbilir arkadaslar?

Bu dar görüslülük, ön yargili olma, pesin hükümlülük olmasin!

hyaenahyaena 01.02.2011 16:34
Sorma Kürşat... İşin sonrası tam bir muamma, ben bile çıkamadım işin içinden. Ve sadece bunlar değil avlayanlar. Bir de kimseye çaktırmayanlar var. Bu leoparların oradaki varlığı avcı camiasında 10 yıldır biliniyormuş. Zaten biz de internette bulmamışmıydık fotoğrafını. Adamlar dağda yavrulu gördüklerini söylüyorlar, hatta bir de yavru birey vurulup satıldığını söylüyorlar da gene inanılmıyor bu adamlara. Bu bireyler erkektir, Irak tan geliyor gözüyle bakıyorlar. Hatta yavrulu birey olamayacağını söylüyorlar. Bir alanda o kadar leopar olmazmış demişler. Adamlar şu kadar birey gördük diyorlar, dalga geçiyor gene araştırmacılar... Bir gün korkarım yavrulu yavrusuz hepsini vurup sergileyecekler gene inanmamıştınız bize alın işte bu kadar var diyecekler... Zaten en çok da buna bozuluyorlar. Ya adamlar masa başından kalkıp buraya gelip yok öyle olmaz yok şöyle olmaz diye atıp tutuyorlar, bizim gördüklerimizi görseler ne derler acaba diye sitem ediyorlar. İlk birey vurulduğunda tamam zaten bir tanedir gitti o da denildi. Sonra öğrendimki bir yavru vurulmuş. Ve yine 2009 da yine bir tane. 4. yü henüz bilmiyorum. Herhalde son bireyde vurulur, sonra da kısa rapor yazılır o kadar. Beypazarı denilmez artık da xxx bölgesi denir..

leopar7 01.02.2011 16:14
ya bu adamlarin amaci leoparin varligini kanitlamak ve korumak ise
Nasil oluyorda bölgede 2,3 ,hatt 4. sünü vuruyorlar.
Aklin mantigi alacagi is degil!,
patangonyada bile yok böyle bir koruma sekli :(

hyaenahyaena 01.02.2011 16:05
Kyanakta 1.5 sene deniyor ama çok daha önceden kalma, 2001 tarihli bir örnek fotoğraftaki.

leopar7 01.02.2011 16:02
2011 lerin türkiyesinde artik millet devlet kurumlarini denetliyecek denetlemiyecekse mail adresleri tel . ne ise yariyor arkadaslar.


eger is yapilmayacaksa, milet verdigi vergilerin hesabini sormayacak mi? Ha cevap vermez diyorsaniz verene kadar, baslarini agritip, isin ehemiyetini anlayana kadar devamm

Artik bu islerin pesine birkmayanlarin oldugu kavrayip , sahiplenenlerin oldugunu, yabanhayati ve doga davasinin 1950- 200 arasi mantigiyla cözülemiyecegini, üvey evlat muuamelsi görmesine izin verilmeyecegini anlayana kadar mail atmaya devam.

sürekli kendilerin dentliyen bir mekanizmanin oldugun anlayana kadar devamm..

bu söylediklerimi bos sözler sanmayin sakin arkadaslar. Yaban hayati ile ilgili her önemli konuyu önce MP ye gönderiyorum.
bundan sonra böyle!

Öncelikli Problem ciftci, coban, avci degil .Halk kendini gelistiriyor. hemden tahmin etmedigimiz bir sekilde. Önemli olan devlet kurumlarinin buna ayak uydurabilmesi. Üzerleindeki uyusuklugu atip silkenip kendilerin e gelmeleri, sorumluklarini bilip ciddiye almalari. Bahene arayip ama demeden fikri proje üretmeleri, bilmiyorlasa bilenleri dinlemeleri! !

hyaenahyaena 01.02.2011 16:00
Güneydoğu dan bu örnek, güç bela gidip görmüştüm, çok iyi tabaklanmış. Gidip te görmeyen, fotoğraflamayan, ölçü almayan neredeyse kimse kalmadı leopar raştıranlar arasında. Hemen herkesi tanıyor bu şahıslar. Bölgede leopar olduğunu söylediklerinde, hadi oradan son leopar Beypazarı nda vuruldu, daha da nesli tükendi demiş MP il md dekiler. Bunlar da üstelemişler ama kimse inanmamış hatta vaşaktır, siz anlamaz ve ayırt edemezsiniz, sizin gibi kaç kişi çıkıyor leopar var diye bilseniz , hem bu civardan hiç kayıt da yok demişler. Bu avcılar da hırs yapıp hayvanı gördükleri yerde vurup getirmişler. Tabi kıyamet kopmuş, vay leoparı nasıl vurursunuz bu yasak tür, cezası şu kadar deyince de, e hani yoktu olmayan hayvanın cezası mı olurmuş demişler. Tabi postu da toplayıp kaçmışlar. Velhasılı avcılar o blgenin ileri gelenleri, ve sağlam kişiler, ceza kesilemedi. Delil ortada yok. Ben görüp fotoğraflamak için 3 saat dil döktüm.
Onların niyeti orada leoparın varlığını tescil edip bölgenin koruma altına alınması. Saha da neler var neler ah! Sırf bu yüzen çok kaçak avcı geliyormuş ve bunlar da engellemeye çalışıyor gelenleri. Ama sadece kendi grupları ava çıkıyor. Eğer kontrol altına alınırsa eko-turizm yaptırmak istiyorlar. Yani her halükarda o bölgenin sahibi olup kaymağını da biz yiyeceğiz diyorlar. Av turizmine açılsın kendi şirketimizle bu işi yöneteceğiz diyorlar.
Maalesef sadece leopar değil tehlikedeki, benim gözümün önünde vaşak avına çıktılar. Hemen her gece çıkıyormuş gruplar ve adeta yarış yapıyorlar. Biz muhabbet ederken bir iki saat sonra vurduk diye aradılar. Ne doku, ne kafatası, hiç bir şey vermediler, delil bırakmıyorlar ve yabancıyı aralarına almıyorlar. Neden ihbar etmedin diyen olabilir, bu şahısları bilmeyen yok. Hele bir de o alanda bir çok hayır faaliyetinde bulunan, oranın toplumunda birleştirici unsurlardan bir grup ise, kimse dokunamaz bu kişilere. Bir kaç yaban hayvanı için kimse böyle bir şeyi göze alamaz.
Alana girmek bu insanlardan habersiz ve işbirliği yapmadan imkansız. Sahadaki terör tehditi büyük ve dağdakiler avcılardan hiç hazetmiyorlar. Hele ki batılılardan. İzin almanız da mümkün gözükmüyor, resmi makamlar izin vermiyor.
Bu sebepten herkes sus pus.

adlermut 01.02.2011 15:41
yazık diyorum...istediği zaman öküzün boynuzundaki adamı bulan devletin, bu kadar isteksiz bu kadar ciddiyetsiz olması bu konularda çok rahatsız edici..

leopar7 01.02.2011 15:29
bunun gibi en az 3-4 tane örnek var ne yazik ki:(

en aci olanida ayni bölgeden olmasi!

Bbirincisi, diyemedik, ikincisi kamoyuyla paylasilsa en azindan, genis tabanli doga ve yabanhayti sevdalilari, üyelri bilse idi. Büyük ihtmalle 3. ve 4. kurbanlari ayni bölgeden vermezdik:(

bu vuranlarin bati bölgelerinden yöreye gidip vurunlar oldugu söyleniyor. sevgili halim senin bu konuda daha detayli bilgin var mi?