Yükleniyor.
 
 adlermut
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Kuzgun kafatası , çakmak 6 cm


Tarih 15.12.2010 15:12
İzlenme Sayısı 573
Çekim alanı BALIKESİR
 Yapılan Değerlendirmeler 

karakulak 22.12.2010 17:04
Kurtları avlanırken görmek herkese nasip olmaz sanırım bu diyarlarda. Şanslıymışsınız. Darısı başıma. :)

Lupus 21.12.2010 12:50
:)Deniz Bey,2 sene önce NTV'de yayınlanan 'PLANET EARTH'belgesellerini hepimiz ilgi ile izledik.Kuzey Amerikanın kuzeyinde Yellow Stone'daki karda takla atan oynaşan kuzgunları bizde ağzımız açık izledik .Fakat Ben öncelikle kendi Dağlarımdan bahsettiğimizi sanıyordum.Eğer Dünyaya açılırsak Dünyada kimbilir kaç tür Kurdun ya da aynı şekilde kuzgunun kendi ekosistemine has özellikleri,davranış modifikasyonları vardır.Ben TR'de Çok geniş orman arazilerini yukarıdan gören tepelerde çook uzun yıllardır domuz beklerken .Domuz Süreni yaptığımız arazilerde sayısını hatırlayamayacağım kadar çokdefalar kurtlarla karşılaştım.Sürenin öncesinde sonrasında yada esnasında bırakın sürüyü,Bir kurdun bile üzerinde,yanında yakınında paralel uçan yakınından geçen kuzguna rastlamadım.Orman içinde kurdu seçen havada uçan kuzgunuda görürdü heralde:)

Bu arada Kurdun TR'de gündüz faaliyetleri konusunda Kızılcahamamdan Çerkeşe giderken Gün Doğumundan sonra Işık dağını indiğinizde Sağdaki orman altı düzlükte Kışın serbest gezen atlardan bir tanesini 8 adet kurdun önce kuyruğundan yakalayıp durdurduğunu ve başına üşüşüp boğduklarını takribi 1,5 km uzaktan dürbünle izlemiştim.Yaklaşmak isterkende aracı arazide şasiye kadar bataklığa batırmıştık.Bu arada yine kuzgun faaliyeti hatırlamıyorum.


karakulak 21.12.2010 12:19
Gayet doğru anlamışsınız. Kurtların yerini belli ediyorlarmış demek istedim. Birbirlerine haber veriyorlar vs.. Çok kere yazdım zaten. makalelerden birkaçında bunlar gayet güzel anlatılıyor. Diğer türlerle (kır kurdu ya da tilki gibi) böyle bir ilgileşimleri görülmüyor. Bunu kurda has yapıyorlar. "Ortada leş varken."i tartışmıyoruz zaten. Ortada leş varken zaten olan olmuş oluyor. Leş başında kurklayan kuzgun görmek çok doğal.

Tr'de gündüz geyik ya da domuz avlayan kurt sahnesi hiç gerçekleşemediği ya da ortalıkta gündüz gezen kurt çok nadir görüldüğünden bu ilişkiyi görememeniz ya da göremememiz çok doğal. Bu adamlar (çobanlar) hayatını dağda geçiriyor gördükleri ve deneyimledikleri üzerine konuşuyorlar. Ayrıca hangi kurt Tr'de gündüz bir leşin başında kuzgunlarla beslenirken görülmüş ki? Tahminimce sürü ilerledikçe yattığı yerde rahatsız olan kurt uzaklaşıyor kuzgun da denk gelir ve görürse "oo dostum naber nerelerdeydin böyle?" deyip kurt ormanda yok olana kadar takip ediyordur.

Kuzgun ortada sadece yiyecek varken çan vazifesi görmez, bunu diğer canlılarla (diğer yırtıcılar) uğraşırken de yapar. Çok şahit olmuşsunuzdur gökyüzünde.

Kurt ve kuzgunla bir düzenek kurup sizinle bunu test etmemiz gerekiyor :D..


Lupus 21.12.2010 08:22
Kurt Çanı olarak tabiriniz okunduğunda anlaşılan ,Ormanda kurtlar dinlenirken ya da hareket halindeyken etrafında kuzgunlar kurk kurk ederek geziyor daldan dala zıplıyor,luzgunlar kurtların yakınına dalıyor konuyor vs şeklindeydi.Tıpkı babaannemim papağanı gibi...Bu tabi mantıksız geldi bana.Bende demeye çalışıyorum ki ortada avlanmış hayvan ya da bir leş ya da yaralı ölmek üzere olan bir domuz geyik vs.olmadan bu davranışı durup dururken sergilemiyorlardır.Ortada bir leş varsa bunun başına ekosistemdeki diğert yırtıcılarda üşüşebilir.Eh o zamanda kuzgun çanlık görevini diğer hayvanlarada(tilki,çakal,sırtlan,akbaba,kartal vs.) yapmış olur.

Ama ormanda bulunan bir insan ortada bir leş/av yokken kuzgunlar vasıtyasıyla kurdu tespit edemez.Yani kuzgun ancak ortada yiyecek varken çan vazifesi görür.

karakulak 20.12.2010 22:33
Kuzgunların kurtları, karda izlerini ve ulumalarını takip ettiğini ve takip ederken de seslendiğini (yelling) yazıların çoğu söylüyor okumuşsunuzdur. Zaten birbirlerini bu şekilde haberdar edip onlarcası toplanıyor.

"Benim üzerimden geçerkende kurk kurk ediyor hemde herseferinde..Yoksa beni kurtmu sanıyor.Ya da bahçedeki Alman Çoban köpeklerini kurtmu sanıyor acaba!!!" cümlelerinizin üzerine söyledim tabii ki "başınızın üstünde ısrarlıca dönüp, dallara, sağınıza solunuza konup durmadan bu hareketi yapmıyorsa"yı. ünlem işaretli tepkinize istinaden yani..

Kuzgunlar her an kurk yapabilir, bunu sadece kurt gördüğünde yapar diye bir iddiam olmadı. İnsanların üzerinde durmadan dönerler de demedim. Ama kurt takip ederken de bunu gayet güzel ve ısrarlı gerçekleştirdiklerine dair güzel kanıtlar mevcutken halen olaya mit demeniz şaşırtıcı. Gezerken, avlanırken, dinlenirken, leş başında hatta inler önündeki yavrularla bile yakın temasa girdiğini yazıyor kaynaklar. Kurtlarla birlikte besleniyorlar, oyun oynuyorlar, kovalaşıyorlar ya da sürekli izliyorlar. (bunların bir kısmı kurdun sıklıkla gündüz de dolşatığı Amerika için geçerli tabii ki)

Türkiye’de kurtlar gündüz pek aktif olmadığından bu tip vakaları gözlemleyebilmek çok zor ve nadirdir sanırım. Kuzguna "kurt çanı" diyen yerel halk zamanının çok büyük bölümünü dağlarda geçiren ve bence çok iyi gözlem birikimleri olan çobanlardan oluşuyor.

Benim böyle bir gözlemim olamadı ne yazık ki. Ama tünemiş kaya kartalını ve başka zamanlarda uçan akbabaları durmadan nasıl sesli ve direkt taciz ettiklerini uzun süre izleyebildim. Çok akıllılar ve bunu sadece oyun olsun diye bile yapıyorlar. Karda taklalar atıp objelerle oyun oynayan bir kuştan beklenmeyecek hareketler değil. En zeki 2 kuş takımından 1ine mensup ve kendi takımının en zekisi büyük ihtimalle.

Lupus 19.12.2010 22:09
Kuzgunda,Leş Kargası,Akbaba türleri,diğer Leşciller,zatenadı üzerinde ölü hayvanlarla beslenen hayvanlar gibi leşlerin yerini belirlemede her zaman en önemli yöntemdir.Havada dönemn bir kaç akbaba yada kalabalık kuzgun gördüğünüzde zaten leş olduğunu anlarsınız.o sırada Aynı anda Leşin başında kurt tilki çakal vs olabilir. Kuzgunlar Özellikle Kurt sürülerini takipde edebilirler.Mit olan bunlar değil zaten bencede.Genel bir leşçi davranışı.. Zaten eklediğiniz kaynaktada farklı birşey yazmıyor. Sizin yazdığınız şekilde kuzgunun ''''başınızın üstünde ısrarlıca dönüp, dallara, sağınıza solunuza konup durmadan bu hareketi yapması''' olayı bence mit olan bu.(Eğer böyle bir mitde varsa....)
Hem kuzgun benim ya da başka bir insanın başının üstünde neden dönsünki Dönecekse leşin etrafında ya da üstünde döner.Sıranın kendisine gelmesini beklerken kurk kurk eder daldan dala zıplar.

karakulak 17.12.2010 12:52
www.isleroyalewolf.org/overview/overview/ravens.html

bir
kısmını çevirecek olursak:

"Ravens often consume wolf scats, which contain significant nutrition. Ravens are often seen following wolves along their travels, waiting for the next kill."

"Kuzgunlar sıklıkla önemli besin kaynağı olabilen kurt dışkılarını da tüketirler. Bir sonraki avı bulabilmek için sık sık kurtları takip ederler."

www.sciencedirect.com/science?_ob=ArticleURL&_udi=B6W9W-46T3S6B-H&_user=10&_coverDate=08%2F31%2F2002&_rdoc=1&_fmt=high&_orig=search&_origin=search&_sort=d&_docanchor=&view=c&_searchStrId=1582221814&_rerunOrigin=scholar.google&_acct=C000050221&_version=1&_urlVersion=0&_userid=10&md5=25ec393c2a547bb98d23263fad47c34b&searchtype=a

"Ravens
were found to be in close association with wolves when they were travelling, resting and hunting prey"

"Kuzgunların, gezinirken, dinlenirken ve avlanırken kurtlarla yakın temas içinde oldukları bulunmuştur."

"Ravens found all wolf kills almost immediately and remained at the carcass to feed alongside wolves after the death of the prey. "

"Kuzgunlar kurtların öldürdüğü leşleri çok hızlı şekilde bulmuş ve kurtlarla birlikte beslenmişlerdir."

Çoğu yazı kurt ve kuzgunların birbirlerine sıkı bağlarla bağlandığını söyler ve söylüyor. Amerika'da yapılan çalışmalar kuzgunların kurt izlerini, kurtları ve ulumaları takip ettiğini ( elibrary.unm.edu/sora/Condor/files/issues/v080n02/p0236-p0237.pdf) ek olarak kolay av olabilecek hasta elkleri kurtlara haber verdiğini bile söyler. Ayrıca ölü fakat parçalanmamış bir geyik bulunduğunda kuzgunlar leşin yerini kurtlara bildirmek için gürültü yaparlar ve yiyebilmek için parçalanmasını sağlıyorlar. Avcılar tarafından vurulan domuz ve geyik gibi hayvanların yerini de kuzgunlar kurtlara bildirir. Böylece her iki taraf leşten yararlanmış olur. İnsan avcılar üzerinde gezme nedenleri de bu sayılabilir belki ( www.lifesci.ucsb.edu/~c_white/White%202005.pdf).

Kuzgunlar
kurtların öldürdüğü büyük avların 3 te 1 ini yiyebilme kapasitesine sahip, çoğu diğer avcıda olan avı saklama içgüdüsü kurtlarda yok bunun yerine "hızlı ye-tüket" stratejisi güdüyorlar. Çoğu yazıda kurtların sürü kurma nedeninin kuzguna daha az et kaptırmak olduğu bile yazıyor ( www.isleroyalewolf.org/techpubs/techpubs/JAVpubs_files/V%20et%20al%202004%20raven.pdf). Çünkü yapılan çalışmalar az sayıda bireyden ya da tek başına gezen kurtlardan oluşan sürülerde kurt başına daha fazla et düştüğünü ve gayet başarılı avlanabildiklerini gösteriyor.

Yani kurt ve kuzgun arasındaki ilişki binlerce yıllık kadim bir ilişki. Birbirlerine bağlı besleniyorlar ve yaşıyorlar. Bu yüzden biz buna mit diyemiyoruz.

Lupus 17.12.2010 11:25
yok yapmıyor.Halk arasında çok var böyle mitler.

karakulak 16.12.2010 23:13
başınızın üstünde ısrarlıca dönüp, dallara, sağınıza solunuza konup durmadan bu hareketi yapmıyorsa kurt sanmıyordur sanırım..

Lupus 16.12.2010 09:59
Benim üzerimden geçerkende kurk kurk ediyor hemde herseferinde..Yoksa beni kurtmu sanıyor.Ya da bahçedeki Alman Çoban köpeklerini kurtmu sanıyor acaba!!!

karaani 15.12.2010 19:34
Güzelmiş.

piyongo 15.12.2010 16:07
ilginç bir bilgi:)

adlermut 15.12.2010 15:54
ilginç ,bunu bilmek güzel,teşekkürler bu güzel bilgi için Deniz Bey

karakulak 15.12.2010 15:34
kuzgun değil o "kurt çanı" :)

"kurk kurk kurk" diye kurtların üzerinde gezdiğinden "kurt çanı" diyor bölgede halk :)

"kuzgunu takip et kurdu bulursun" :)