Yükleniyor.
 
 adlermut
Üyenin tür ile ilgili yorumu
Soldaki çakal kafatası , eylül ayında Gönen de yol kenarında bulundu, temizlenmeyi müteakkip görüntüsü, sağdaki de de tilki kafatası daha önceki yıllarda arazide bulunan bir bireye ait. Fotoğrafı çeken ve çalışmayı yapan Av ve Yaban hayatı bölümü öğrencisi kardeşim İhsan Sönmez


Tarih 13.12.2010 11:23
İzlenme Sayısı 384
Çekim alanı BALIKESİR
 Yapılan Değerlendirmeler 

Lupus 14.12.2010 13:55
Bu bayağı komplike bir işlemler zinciri olmuş.Direk kaynatarak bir kaç saat içinde materyal hazır hale geliyor.Beyin kafatasının içinde pişiyor ama tek parça halinde ufak delikten çıkmıyor.o yüzden ince sivriş bir aletle parçalayım lime lime çıkartmak gerekiyor.Eğer bir ay beklemek göze alınıyorsa Bu kadar işlem yapmaktan kurtulmak adına 1 ay bodrumda bekletmektense toprağa gömülse 1 aya kalmaz zaten tertemiz çıkar.Ben erkek domuzun azı dişlerini çıkartmak için toprağa gömdüğümde 1 aya kalmadan dişler çeneden sıyrılıyor.Toprak altındada sadece biraz tüy dışında hiç et kalmıyor.Tabi köpek gibi koku avcılarına vs dikkat etmek lazım:)

adlermut 14.12.2010 12:58
kardeşimden düzeltme : "ben kafayı bulduğumda leş olduğu için çok kokuyordu..haşlayınca koku heryeri sarar diye vazgeçtim gömmekde riskli çünkü mahallede çok köpek vardı. Çıkarıp yerler diye düşündüm.. O yüzden önce yoğun bi çamaşır suyuna attım kurtları ölsün hemde etler şişsin diye. 3 -4 gün bekledim.. Sonra etleri çürümekte olduğu için kafa derisini herhangi biryerden bıçakla yardım. Sonra açtığım bı yarıktan kah elimle kah bıçakla yüzmeye başladım..etleri cıvıklaşmış olduğu için büyün kafa derisi kolayca ayrıldı. Sonra 1 gün daha çamaşır suyunda beklettim. Ardından alkole attım. çenede diş aralarında ve diğer yerlerde kalan et parçalarını penst ve bistüri yardımıyla ayıkladım.. Beyni için herhangi bir işlem yapmadım yalnızca 1 ay kadar üzerine bir kutu kapatarak bodrumda kurumasını bekledim "

karaani 14.12.2010 12:44
Bunu hanıma bi sormam lazım,haşlamak için.Tencere vermezki :))

Lupus 14.12.2010 09:56
bu tarz küçük kafaları temizlemek çok kolay.Tencerede kaynatıyorsun.En zor işlem beyni çıkartma esnasında oluyor.Boyun kökünden son omuru çıkarttıktan sonra ucu yassı bir kaşıklar parça parça beyin çıkıyor ama her seferinde biraz içerde kalıyor.Oda koku yapıyor.Çamaşır suyu belki buna çözüm olabilir.Eğer gömerseniz Gömdüğünüz yer çok önemli.Araziye gömerseniz başka bir kurt tilki ya da çakal sansar vs.gelir bulur çıkarır ve götürür:)

adlermut 14.12.2010 07:44
Evet bende kardeşime sordum, haşlayarak yapmış bu işi, sonra da çamaşır suyu ile kemikleri temizliyor. hayvan bulduğumuzda kokmuş olduğundan bu temizleme işi çok iğrenç bir hal almış, kokusunun günlerce burnundan gitmediğini söyledi.

Tirvana 13.12.2010 23:47
Sevgili Veysel hiç öğrenme :)) Öğrenciyken ev arkadaşlarımdan birisi veterinerlikte okuyordu. O da temizlerdi... Bir çeşit haşlama işi, havuç patates eksik :) Galiba vakit varsa en temizi toprağa göm, yerini kaybetme, zamanı gelince çıkar tekniği ... Yalnız Orhan Bey i kardeşi şanslı, öyle yada böyle ona örnek ulaştıran birisi var. İki türü yanyana görmek iyi oldu. Benzer buluntular zaman zaman banada denk geliyor. Trabzonda ormanın ortasında son bulduğum kafatası bir köpeğe ait çıktı. Fotoğraflama fırsatı bulursam elde domuza ait olduğunu düşündüğüm bir çenekemiği var tam fotoforumluk :) Paylaşım için teşekkürler Orhan Bey, ölçekli olan kareyi de merak ediyorum...

adlermut 13.12.2010 13:28
Ölçekle bir ilgisi yok, ölçekli bir fotoyı ayrıca ekleyeceğim. Temizleme işlemi konusunda kardeşimin bayılacak kadar kötü bir kokuya rağmen saatlerce çalıştığını biliyorum, detayları yazmasını isteyeceğim.

mammalsturkey 13.12.2010 13:04
Kırmızı şeritlerin ölçeklendirme ile ilgili bir alakası var mı ?

karaani 13.12.2010 12:55
Çakal iyiymiş,dişler filan beklemediğim kadar varmış.
Bu tür bir temizleme işlemi nasıl yapılır ?