252 / Yuvarlakbaşlı Yunus / Risso Dolphin / Grampus griseus Türkiye'nin Anonim Memelileri
Gerçek Yunuslar / Yuvarlakbaşlı Yunus / Risso Dolphin / Grampus griseus
 


Yükleniyor.
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
380 cmmaks. 500 kg  

Ortalama Yaşam Süresi30 yıl
Doğumda ki Yavru Sayısı1 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Yuvarlakbaşlı Yunus
Tür Yetkilisifluke
Tür Hakkında ilk derleme18.06.2009 00:31
En son güncellemeyi yapan
Son güncelleme
Güncellenme sayısı1

En İyiler
Yuvarlakbaşlı Yunus
Fotograf Türü Aksiyon
18.06.2009 00:38


Video

 
Tanımı
Delphinidae familyasının beşinci büyük üyesi olan Grampus, gagasız kaba küt bir kafaya sahiptir. Ön yüzgeçleri uzun, uçları sivri ve geriye doğru kıvrıktır. Sırt yüzgeci yüksek ve orak şeklindedir. Alın kısmının dik olarak aşağıya inmesi karakteristiktir. Ancak deniz ortamında tanınmasını sağlayan en önemli özelliği renklenme ve deri üzerindeki sıyrıklardır.

Renk erginlerde koyu gri-beyaz arasında çeşitlilik gösterir. Ancak üzeri tipik olarak beyaz sıyrık, leke ve izlerle kaplıdır. Bu izlerin bazılarının avlanma sırasında kalamarlar tarafından yapıldığı bazılarının ise tür içerisinde birbirlerine yaptıkları düşünülmektedir. Göğüs bölgesinde beyaz çapa şeklinde leke vardır. Genç bireylerde renk açık gri ile koyu kahverengi-gri arasında değişir ve erginlere nazaran üzerlerinde izler yoktur.

Habitatı
Genellikle açık, derin denizde, kıta yamacı bölgesinde (400m-1000m) yaşarlar.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Her iki yarımkürede tropik ve ılıman bölgede geniş bir dağılım gösterirler. Türkiye’de Ege ve Akdeniz’de görülebilir.

Beslenme
Kafadan bacaklılar ve eklembacaklılarla beslenir. Ancak genellikle kalamar türlerini tercih eder. Alt çene önünde 2-7 çift diş bulunur. Üst çenede genellikle diş bulunmaz. Erginlerde dişler aşınmış veya kaybolmuş olabilir.

Biyolojisi
Yeni doğanlar 1.2-1.5m’dir.


Göç bilgisi bulunamadı
Popülasyonu
Türkiye’de Kılıç balığı avcığı sırasında ağlara takılarak ölümleri bilinmektedir. 2007 yılında Edremit körfezinde bir birey ölü olarak karaya vurmuştur. Akdeniz’de uluslararası sularda canlı gözlemleri gerçekleşmiştir.

IUCN 2009.1. statüsü: LC “asgari kaygı”

Türkiye’de 1983 yılından beri tüm deniz memelilerinin avlanması yasak olup, başta 1380 sayılı su ürünleri kanunu ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası antlaşmalar ile koruma altındadırlar. Deniz memelileri birçok nedenle tehdit altındadır. Hepsi insan kaynaklı olan bu tehditler; Tesadüfi ağa yakalanma (bycatch), deniz ve ses kirliliği, aşırı balık avcılığına bağlı besin kıtlığıdır. 1993 yılından beri deniz memelileri üzerine bilimsel çalışmalar yapan İ.Ü. Su Ürünleri Fakültesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı www.tudav.org ’na ölü yunus gözlemlerinizi bildiriniz. Yapılan ihbarlar, hassas deniz ekosisteminin bir parçası olan yunusların daha iyi anlaşılması ve korunması için gerekli bilimsel çalışmaların önemli bilgi kaynaklarıdır.

Davranışları
10-50 bireylik sürüler oluştururlar. Diğer yunus türleriyle birlikte görülebilir.


Yerel adlar bilgisi bulunamadı.

Ses-Ötüş bilgisi bulunamadı.
Kaynaklar
Öztürk, B. 1996. Balinalar ve Yunuslar, Setelojiye Giriş. Anahtar Kitapları Yayınevi, İstanbul. 136p.
Jefferson, A.T., Leatherwood, S., Webber A.M. 1993. Marine Mammals of the World. United Nations Environment Programme, Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome. 320p.
Perrin, W.F., Würsig, B., Thewissen, J.G.M. (Ed) 2002. Encyclopedia of Marine Mammals. Academic Press, London UK. 1414p.


Yuvarlakbaşlı Yunus Fotografları