254 / Yalancı Katilbalina / False Killer Whale / Pseudorca crassidens Türkiye'nin Anonim Memelileri
Gerçek Yunuslar / Yalancı Katilbalina / False Killer Whale / Pseudorca crassidens
 


Yükleniyor.
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
500-600 cmmaks 2000 kg  

Ortalama Yaşam Süresi60 yıl
Hamilelik Süresi365 gün
Doğumda ki Yavru Sayısı1 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Yalancı Katilbalina
Tür Yetkilisifluke
Tür Hakkında ilk derleme12.06.2009 13:42
En son güncellemeyi yapanfluke
Son güncelleme12.06.2009 14:17
Güncellenme sayısı2

En İyiler

Video

 
Tanımı
Delphinidae familyasının en büyük üyesidir. Adının Yalancı Katilbalina olmasının sebebi dış görünüşünün değil kafatasının Katil Balina’ya (Orcinus orca) çok benzemesindendir.
İnce uzun bir vücut, yuvarlak çıkıntılı alın ve gagasız bir kafaya sahiptir. Sırt yüzgeci sırtın ortasında orak şeklinde, ince ve ucu genellikle yuvarlaktır. Ön yüzgeçlerinde ön kenarında karakteristik birer çıkıntı vardır. Renk siyah-koyu gri, göğüs bölgesinde açık gri leke bazen kafada da açık gri bölgeler vardır.

Habitatı
Genellikle açık ve derin denizde yaşarlar.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Tüm sıcak ve tropikal okyanuslarda yaşar. Rastlantısal soğuk denizlerde gözlemleri vardır. Türkiye’de nadirde olsa Ege ve Akdeniz kıyılarında görülebilir.

Beslenme
Genellikle kafadan bacaklılar ve balıkla beslenir. Ancak başka deniz memelilerini yediği veya saldırdığı rapor edilmiştir. Her çene de 7-12 çift iri konik diş bulunur.

Biyolojisi
8-14 yaşında üreme olgunluğuna erişirler. Yaklaşık 7 yılda bir ürerler. Yeni doğanlar 1.5-2.1m’dir. Kitle halde karaya vurma vakaları görülür.


Göç bilgisi bulunamadı
Popülasyonu
Akdeniz’de ziyaretçi olarak bulunur. Tüm Akdeniz havzasında 1787 yılından beri 15 karaya vurma, 17 canlı gözlem ve yakalanma, toplam 32 vaka kaydedilmiştir. Bu türün bir bireyi 1995 yılında Urla iskelesinde yaralı olarak bulunmuş daha sonra da ölmüştür.

IUCN 2009.1. statüsü: DD “eksik veri”

Türkiye’de 1983 yılından beri tüm deniz memelilerinin avlanması yasak olup, başta 1380 sayılı su ürünleri kanunu ve ülkemizin taraf olduğu uluslararası antlaşmalar ile koruma altındadırlar. Deniz memelileri birçok nedenle tehdit altındadır. Hepsi insan kaynaklı olan bu tehditler; Tesadüfi ağa yakalanma (bycatch), deniz ve ses kirliliği, aşırı balık avcılığına bağlı besin kıtlığıdır. 1993 yılından beri deniz memelileri üzerine bilimsel çalışmalar yapan İ.Ü. Su Ürünleri Fakültesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı www.tudav.org ’na ölü yunus gözlemlerinizi bildiriniz. Yapılan ihbarlar, hassas deniz ekosisteminin bir parçası olan yunusların daha iyi anlaşılması ve korunması için gerekli bilimsel çalışmaların önemli bilgi kaynaklarıdır.

Davranışları
20-100 bireylik sürüler oluşturlar.


Yerel adlar bilgisi bulunamadı.

Ses-Ötüş bilgisi bulunamadı.
Kaynaklar
Öztürk, B. 1996. Balinalar ve Yunuslar, Setelojiye Giriş. Anahtar Kitapları Yayınevi, İstanbul. 136p.
Jefferson, A.T., Leatherwood, S., Webber A.M. 1993. Marine Mammals of the World. United Nations Environment Programme, Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome. 320p.
Perrin, W.F., Würsig, B., Thewissen, J.G.M. (Ed) 2002. Encyclopedia of Marine Mammals. Academic Press, London UK. 1414p.
Reeves R., Notarbartolo di Sciara G. (compilers and editors). 2006. The status and distribution of cetaceans in the Black Sea and Mediterranean Sea. IUCN Centre for Mediterranean Cooperation, Malaga, Spain. 137 pp.


Yalancı Katilbalina Fotografları