247 / Uzun Balina / Fin Whale / Balaenoptera physalus Türkiye'nin Anonim Memelileri
Hakiki Balinalar / Uzun Balina / Fin Whale / Balaenoptera physalus
 
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
2400 cm75000 kg  

Doğumda ki Yavru Sayısı1 adet
Yavru Boyu6500 mm

Editör bilgileri
Memeli Türü Uzun Balina
Tür Yetkilisifluke
Tür Hakkında ilk derleme15.07.2015 15:31
En son güncellemeyi yapanfluke
Son güncelleme28.09.2016 11:57
Güncellenme sayısı6

En İyiler

Video

 
Tanımı
Akdeniz'in en büyük balinasıdır. Sırt ve yanlar kısmı siyah, koyu kahverengimsi gri, karın kısmı ise açık (beyaz) renklidir. Tür tayininde önemli olan kafada ise renklenme asimetriktir; alt çenenin sağ kısmı beyaz sol çene ise kısmı koyu renklidir. Kafanın arkasında ise birkaç adet V şeklinde açık gri bant bulunur.

Üst çenede her iki yanda 260-480 arasında balina plakları (baleen plates) bulunur. Genellikle sağ çenedekilerin öndekileri soldakilerine göre daha açık renklidir. Karın kısmına doğru ventral pileler bulunur ve sayısı 50-100 arasında değişir. Sırt yüzgecin vücudun gerisindedir. Dalış sırasında nadiren kuyruk görülür.

Habitatı
Bu tür hem kuzey hem güney yarım küre okyanus sularında yaşar. Derin olan kıyı sularında da görülebilir. Tüm okyanusların tropik, ılıman ve kutup bölgelerinde dağılım gösterir. Akdeniz’de ise merkezi ve batı Akdeniz’de daha sık görülür. Daha çok açık denizde yaşarlar. Tek başına gözlenebileceği gibi 2-7 arası veya daha fazla gruplarda oluşturabilirler.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Türkiye’de Ege ve Akdeniz kıyılarında gözlenmektedir. 2000 yılının Mart ayında Adana Yumurtalık sahilinde karaya vuran 10m boyunda yavru balina, Türk Deniz Araştırmaları Vakfı tarafından İstanbul’a getirilip, otopsi yapıldıktan sonra gömülmüş, 1 yıl sonra kemikler çıkartılıp, temizlenerek anatomik gerçeklikle montajı yapılmış, 2002 yılından beri eğitim amaçlı sergilenmektedir.

Beslenme
Küçük omurgasızlar, sürü oluşturan küçük balıklar, mürekkep balıkları ve kalamar başlıca besinleridir.

Biyolojisi
1998 yılında Aydın Dilek Yarımadası Milli Parkı, Kavaklı Burun Koyunda karaya vuran Fin Balinasına (Uzun balina) ait iskelet, Kuşadası sahilinde bulunan Güvercin Ada'da ki sergi alanında ücretsiz olarak ziyaret edilebilmektedir.

www.tramem.org/memeliler/?fsx=2fsdl22@d&sxc=1&id=1160#.V-o3stSLRkg

4 Mart 2000 tarihinde Adana Yumurtalı'ta karaya vuran bireyin iskeleti ise TÜDAV'ın çalışmalarıyla İstanbul'da İTÜ Deneme Bilim Merkezi'nde sergilenmektedir.

www.tudav.org/index.php/tr/balina-yunus-ve-fok-arast-rmalar/163-bir-balinan-n-hikayesiGöç bilgisi bulunamadı

Popülasyon bilgisi bulunamadı
Davranışları
37km/h süratle yüzebilir.


Yerel adlar bilgisi bulunamadı.

Ses-Ötüş bilgisi bulunamadı.
Kaynaklar
Öztürk, B. 1996. Balinalar ve Yunuslar, Setelojiye Giriş. Anahtar Kitapları Yayınevi, İstanbul. 136p.

Jefferson, A.T., Leatherwood, S., Webber A.M. 1993. Marine Mammals of the World. United Nations Environment Programme, Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome. 320p.

Uzun Balina Fotografları
Uzun Balina
15.10.2015 14:55
Türün 1. fotografı