269 / Mink Balinası / Common Minke Whale / Balaenoptera acutorostrata Türkiye'nin Anonim Memelileri
Hakiki Balinalar / Mink Balinası / Common Minke Whale / Balaenoptera acutorostrata
 
Yaşam Alanları

Biyolojik Bilgiler
 
900 cm1400 kg  

Yavru Boyu2400 mm

Editör bilgileri
Memeli Türü Mink Balinası
Tür Yetkilisifluke
Tür Hakkında ilk derleme24.07.2015 10:37
En son güncellemeyi yapanfluke
Son güncelleme02.10.2015 17:46
Güncellenme sayısı4

En İyiler

Video

 
Tanımı
Kuzey yarım kürenin en küçük balinasıdır. Akdeniz2de çok ender görülmekle birlikte, Kardeniz'de gözlendiğine dair eski kayıtlar mevcuttur. Mink balinası diğer balinalardan ayırd edici özelliği kafasının sivri olması ve çene altındaki büyük pilelerdir.

Vücut renklenmsi sırtta koyu gri, aşağılara doğru beyaz, geçiş bölgelerinde çizgisel ve loblu gölgeler şeklindedir. En önemli ayırd edici özelliği, ön yüzgeçlerdeki kalın parlak beyaz banddır.

Sırt yüzgeci vücut orta hattın gerisinde, küçük ve kıvrıktır. Su fışkırtması dağınık ve görülmesi zordur.

Habitatı
Okyanusların hem tropik hem kutup bölgelerine kadar çok geniş bir dağılım gösterir. Açıkdenizde görülebildiği gibi genellikle kıyısal bölgelerde bulunur.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Atlantik ve Pasifik okyanusunda yaygın olarak görülen mink balinası, Akdeniz’e Cebelitarık Boğazı’ndan rastlantısal olarak girmektedir. Akdeniz’deki en eski kaydı 1771 yılında Adriyatik Denizi’nde olup, en ilginç kaydı 1880’de Gürcistan, yani Karadeniz kıyısındaki kaydıdır. Türün son 200 yılda tüm Akdeniz'deki toplam gözlem ve karaya vurma vaka kaydı ise 30 civarındadır.

Türkiye'deki ilk kaydı 2005 yılında Mersin Erdemli sahilinde ölü olarak karaya vuran bireydir.

Beslenme
Daha çok planktonik kabuklular (krill) ve küçük sürü oluşturan balıklarla, ağzın iki tarafında bulunan fırça benzeri plaklar sayesinde suyu süzerek beslenir.

Biyolojisi
Genellikle tek, çift veya üçlü gibi küçük gruplar oluşturur ancak, antarktika'da 100 bireylik sürüler görülebilir.
Göç bilgisi bulunamadı
Popülasyonu
90’lı yıllardan önce Antarktika’da yoğun mink balinası avcılığı yapılmıştır. Halen Japonya, Norveç ve İzlanda, bu balina türünü avlamaya devam etmektedir.

Dünya çapındaki balina karaya vurma olaylarında, doğal ölümlere ek olarak deniz altında yapılan askeri tatbikatlar, petrol arama-sondaj çalışmaları ve gemi çarpışmalarının olumsuz etkileri de gerekçe olarak gösterilmektedir.

Davranışları
Dalmadan önce kuyruk yüzgeci görülmez ancak tüm vücut sudan kesilerek sıçrama hareketi yaparlar.

Yerel Adlar
.

Ses-Ötüşü
.

Kaynaklar
TÜDAV (Türk Deniz Araştırmaları Vakfı) İnternet Sitesi

www.tudav.org/index.php/tr/balina-yunus-ve-fok-arast-rmalar/343-adana-da-mink-balinas

Jefferson, A.T., Leatherwood, S., Webber A.M. 1993. Marine Mammals of the World. United Nations Environment Programme, Food and Agriculture Organization of the United Nations, Rome. 320p.

Öztürk, A. A., Tonay, A. M., Dede, A. 2011. Stranding of the beaked whales, Risso’s dolphins, and a minke whale on the Turkish coast of the Eastern Mediterranean Sea. J. Black Sea/Mediterr. Environ. 17:269-274

Öztürk A.A., Dede, A., Tonay, A.M., Danyer, E., Aytemiz, I. 2015. Stranding of a minke whale on the eastern Mediterranean coast of Turkey, April 2015. J. Black Sea/Mediterranean Environment. 21 (2): 232-237.

Öztürk, B. 1996. Balinalar ve Yunuslar, Setelojiye Giriş. Anahtar Kitapları Yayınevi, İstanbul. 136p.

Mink Balinası Fotografları
Mink Balinası
02.10.2015 17:57
Türün 1. fotografı