174 / Libya Çölfaresi / Libyan Jird / Meriones libycus Türkiye'nin Anonim Memelileri
Avurtlaklar / Libya Çölfaresi / Libyan Jird / Meriones libycus
 
Biyolojik Bilgiler
 
Değer girilmemişDeğer girilmemiş  


Editör bilgileri
Memeli Türü Libya Çölfaresi
Tür Yetkilisimademiral
Tür Hakkında ilk derleme09.08.2016 01:10
En son güncellemeyi yapanmademiral
Son güncelleme25.06.2017 11:47
Güncellenme sayısı2

En İyiler

Video

 
Tanımı


Tanımlama

M. lybcus akrabası olduğu gerbillere benzer. Oldukça küçük fakat dayanıklı bir kemirgendir. Yumuşak, ince tüylü bir kürkü, geniş bir kafası, büyük gözleri ve uzun arka bacakları vardır. Vücudu genellikle soluk siyah beneklere sahip kırmızımsı kahverengidir. Vücudunun alt kısmı grimsi beyazdır. Uzun kuyruğunun ucunda siyah bir püskül bulunur. Vücut rengi iyi bir kamuflaj sağlarken göze batan siyah kuyruk püskülü olasılıkla saldırı anında yırtıcıları kuyruğuna doğru yönlendirmeye yarar. Böylece saldırıya karşı daha hassas olan vücudu ve kafası saldırıdan uzak kalmış olur.
M. lybcus; Meriones Crassus (Sundeval’s jird)’dan daha koyu renkli pençeleri, daha büyük boyutu ve daha büyük bir püskülü olan daha uzun kuyruğu ile ayrılır.

Toplam uzunluk (ort.): 29.8 cm
Kuyruk uzunluğu (ort.): 15.4 cm


Habitatı

Habitat ve Ekolojisi

M. lybcus; genellikle sabit kumullara sahip çöl ve yarı çöl habitatları tercih eder. Sel baskınına uğramayan nehir vadilerinde yaygın olarak bulunur. Zaman zaman tarım arazilerinde de görülür. Çok yer değiştiren bir türdür. Beslenme alanları elverişsiz duruma geldiğinde göç eder. Yaşam süeri 1-2 yıldır.


Yayılışı ve Yerel Adlar

Coğrafi dağılım

Meriones lybcus; Kuzey Afrika (Batı Sahra ve Moritanya’dan Mısır’a kadar) ve Asya’da ( Arabistan yarımadasından doğu Çin’e kadar) geniş bir coğrafi dağılıma sahiptir. Türe 1700 m yüksekliğe kadar uzanan arazilerde rastlanabilir.Beslenme bilgisi bulunamadı
Biyolojisi

Biyolojisi

Çöl ekosistemine çok iyi adapte olmuştur. Besinlerinden etkin bir şekilde su elde edebilir. Aynı zamanda terlemeyi keserek ve sadece kuru dışkı ile konsantre idrar üreterek su kaybını minimuma indirger. Bununla beraber M. Lybcus; sadece geceleri aktif olan diğer pek çok çöl faresi ve gerbilin aksine gündüz saatlerinde de aktif olabilir.

Diyeti temel olarak bitkisel materyalleri (tohumlar, yapraklar, kökler, yumrular, meyveler) ve zaman zaman çekirge benzeri böcekleri içerir. Beslendikten sonra deliğine geri döner. Yuvasındaki bir odada zaman zaman ağırlığı 10 kg’a ulaşabilen tohum benzeri gıdayı depolayabilir. Yuvası 1.5 m’den daha derinde olabilir ve yanlara doğru açılmış birkaç m uzunluğunda bir seri tüneli kapsar.

M. lybcus; yalnız yaşar ancak bazen küçük koloniler de oluşturabilir. Diğer bireylerle seslerle ve arka ayaklarını yere vurarak iletişim kurar. Türün üreme davranışı konusundaki bilgiler çok azdır ancak olasılıkla diğer çöl farelerine benzer. Bazı bölgelerde tüm yıl boyunca ürer, veya diğer alanlarda serin kış dönemi ile yağmurlu dönemi izleyen bahar aylarında ürer. Yılda 2 yada 3 kez doğum yapabilir. Her doğumda 3 ile 7 arasında yavrusu olur. Gebelik süresi 31 gündür. Yavrular tamamen tüysüz ve kör olarak doğar. Tüyleri çıkana kadar tamamen annenin bakımına muhtaçtırlar. Yavruların gözleri doğumdan 2 hafta sonra açılır. 2-3 ay sonra cinsel olgunluğa erişirler. M. Lybcus bazı paraziter hastalıkların yayılmasından sorumludur. Bu nedenle diğer çöl fareleri ve gerbiller gibi zirai mücadeleye maruz kalabilirler.


Göçü

Tehditler

M. lybcus için temel bir tehdit yoktur. Tarımsal ürünlere zarar verdiği gerekçesiyle bazı bölgelerde “haşere” olarak değerlendirilir.

Koruma Çalışmaları

Tür için özel bir koruma önlemi alınmamıştır. Zaten böyle bir önleme gerek yoktur. Bununla beraber halihazırda korunan pek çok bölgede bulunur.


Popülasyonu

Populasyon

Dağılım gösterdiği bölgelerde yaygın bir türdür. Populasyonu stabildir.Davranış bilgisi bulunamadı.

Yerel adlar bilgisi bulunamadı.

Ses-Ötüş bilgisi bulunamadı.
Kaynaklar

www.iucnredlist.org/details/13164/0 (Erişim Tarihi: 23/ 06/ 2017).

www.arkive.org/libyan-jird/meriones-libycus/ (Erişim Tarihi: 23/ 06/ 2017).


Libya Çölfaresi Fotografları