197 / Kunduz / Eurasian Beaver / Castor fiber Türkiye'nin Anonim Memelileri
Fareler / Kunduz / Eurasian Beaver / Castor fiber 
 
Biyolojik Bilgiler
 
75-100 cm13-30 kg  

Ortalama Yaşam Süresi35-50 yıl
Hamilelik Süresi100-115 gün
Doğumda ki Yavru Sayısı1-9 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Kunduz
Tür YetkilisiTirvana
Tür Hakkında ilk derleme03.02.2010 18:45
En son güncellemeyi yapanTirvana
Son güncelleme16.06.2013 19:31
Güncellenme sayısı4

En İyiler
Kunduz
Fotograf Türü Sabit
03.06.2009 00:58


Video

 
Tanımı
Arka üye parmakları arasında yüzme perdeleri vardır. Tüm üyeler beşer parmaklıdır ve hepsi kuvvetli tırnaklar taşır. Birinci ve ikinci parmakların tırnakları yarıktır, taranmaya temizlenmeye hizmet eder. Kuyrukları küçük pullarla örtülüdür yada çıplaktır, yukarıdan basılarak mala şeklini almıştır, dikine hareket ettirilir. Kulakları ve gözleri çok küçüktür. Gözlerinde üçüncü perde vardır. Kulaklarında ve burunlarında da kapak vardır. Cacaklar kısadır. Diğer sucul kemiricilerden çok daha büyüktürler. Kesicidişleri 12 cm uzunluğunda olabilir ve minesi portakal rengindedir. Eşeyler arasında yapısal farklılık yoktur. Sırt kısımları kahverengi yada sarımsı kahverengidir. . Postları gri renkli, sık ve yumuşak kıllar ile daha uzun yapılı kahverengi oldukça sert kıllardan oluşmuştur. Kuyruk ve ayaklar siyahtırHabitatı
Daha çok kavak, kayın ve kızılağaç gibi yumuşak oduna sahip ağaçların bulunduğu suların civarında bulunurlar.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Amerika da Castor canadensis türü vardır. Avrasya daki Castor fiber ise zamanında ülkemizde de yaşamış olan bu coğrafyanın yerlisi bir türdür. Avrupa da bölge bölge bulunurlar.

Kummerlove e göre 20.yy ın başlarına kadar Suriye sınırı civarında Fırat ın kollarından Habur Çayı ndan, Yukarı Kızılırmak tan(İncesu-Kayseri arası), Karasaz ve Sultansazlığı ndan kayıt vardır.

Ayrıca 1963 yılında Ceyhan çevresinde 3-4 tane vurulduğu, bir tane canlı yakalandığı,
1959 yılında ise Kahramanmaraş yakının da Körsulu Çayı nda vurulduğu belirtilmektedir.

Ülkemizde her hangi bir müze materyali yoktur. Yakın zaman da yapılan çalışmalarda da tespit yapılamamıştır.


Kromozom: 2n = 48 ; NFa = 76

Beslenme
Sadece bitkisel beslenirler. Yazın yabani otların sulu meyvelerini, kışın su bitkilerinin rizomlarını ve kabuklarını yerler. Bazen buzları delerekbesin ararlar.

Biyolojisi
Dal ve çamurun kullanıldığı, yerden 1.50 m yüksekliğinde yuvalar yaparlar. Yuvanın içinde uyku ve yavrulama odacığı bulunur. Bir çok galeri ile su yüzeyinin altına bağlantı kurulur. Derelerde 30-60 cm yüksekliğinde yuvalarını korumaya yönelik bentler yaparlar. Çiğneme ve kemirme güçleri yüksektir (80 kg lık bir güçle kemirir). Yılda bir birey 8 m3 odun kullanır. Dişi ve erkek birlikte belirli bir teritoryum kurar ve bu alanda 3 yaşına kadar olan yavrularını barındırırlar, daha sonra onları teritoryumun dışına sürerler. Kış uykusu yoktur.Kışı dinlenme odalarında geçirirler.

Ocak tan Mart a kadar olan bir süre içerisinde, suyun içinde çiftleşirler, 2 hafta kızana gelme süresi vardır. Senede bir defa Nisan Haziran aylarında, 1-9 (ortalama 2-4) yavru doğururlar. 100-115 günlük gebelik dönemleri vardır. Yeni doğan yavrular 230-630 gr dır. 3 ay emzirirler. 1.5-2 yılda eşeysel olgunluğa ulaşır 35-50 yıl yaşarlar.


Göç bilgisi bulunamadı

Popülasyon bilgisi bulunamadı
Davranışları
Yassı ve son kısmı pullu olan kuyruklarını dümen gibi kullanırlar. İki ile beş dakka kadar su altında soluk almadan kalabilirler. Genellikle gece işlektirler, bazen gündüzleride dolaşırlar. Çok ürkektirler, tehlike sırasında kuyruklarını suya vururlar.

Yerel Adlar
Anadolu da su samurları yanlış olarak kunduz olarak adlandırılabilmektedir.Ses-Ötüşü
Nadiren ses çıkarırlar(homurtu, tıslama ya da çığlık gibi)

Kaynaklar
Türkiye Omurgalıları-Memeliler / Prof.Dr.Ali Demirsoy

Kunduz Fotografları