149 / Kahverengi Uzunkulaklı Yarasa / Brown Long-eared Bat / Plecotus auritus Türkiye'nin Anonim Memelileri
Düzburunlu Yarasalar / Kahverengi Uzunkulaklı Yarasa / Brown Long-eared Bat / Plecotus auritus
 


Yükleniyor.
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
4.1-4.6cm cmDeğer girilmemiş  

Hamilelik Süresi6 hafta gün
Doğumda ki Yavru Sayısı1-2 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Kahverengi Uzunkulaklı Yarasa
Tür Yetkilisielifürün
Tür Hakkında ilk derleme28.08.2009 01:30
En son güncellemeyi yapanrousettus
Son güncelleme17.01.2015 02:45
Güncellenme sayısı8

En İyiler

Video

 
Tanımı
1758. Vespertilio auritus Linnaeus, Sys.Nat., 12th ed., 1 :32.
Terra-typica :İsveç
1818. Plecotus auritus Geoffrey, Description de I’Egypte, 11 :118.
English – Brown Big-eared Bat, Brown Long-eared Bat
French – Oreillard Brun, Oreillard Roux
Spanish – Orejudo Dorado[1].
Kahverengi uzun kulaklı yarasa veya uzun kulaklı yarasa olarak isimlendirilir. Plecotus auritus Avrupa yarasaları içine oldukça büyüktür. Kulakları oldukça ayrıdır, uzundur. Gri uzun kulaklı yarasaya oldukça benzer. 1969 yılında ayrı bir tür olarak sınıflandırımıştır. Tüm vucüdu 4.1-4.6cm dir, 4- 4.2 cm kanat uzunluğudur. Kulakları 3.3-3.9cm dir ve diğer yarasa türlerinden oldukça farklılardır. Diğer yaraalarla kıyaslayınca daha yavaş uçarlar [4].
Kahverengi kürk rengiyle ayırt edilebilen bu türde; Pm.I 6mm’den fazladır. Kafatasında bullaenin daha küçük oluşu, zygomatik yay ve angular prosesin yapısı, ayrıca dişlerin büyüklüğündeki farklılıklar da Plecotus austriacus ‘tan ayrıdır. Vücudu basit yapılı ve oval şekillidir. Kulakları büyük ve çok uzundur. Kulaklarının yüzey alanı vücut yüzeyi kadardır. Kulağın iç yüzeyindeki kıvrımlar 22-24 tanedir. Tragus ışığı geçirir ve en genişyeri 5 mm’den daha azdır. Hilal şeklinde burun deliklerinin açıklıkları biraz öne bakmakla birlikte; yukarıya doğrudur. Dudaklar orta ölçüde kalın ve düzdür. Kanatları kısa ve geniştir. Uropatagium koyu ve uzun olan kuyruğun en uç kısmı membran dışındadır. Ayak tırnakları ince ve biraz kavislidir. Kürk ipek gibi; dorsalde biraz yünsü, renk soluk sarımsı gri kahverengi; ventral ise sarımsı gri ve kıl dipleri siyahtır. Yüz pembemsi-kahve veya bazen birazcık siyahımsıdır. İnce ve yarı saydam uçma derisi ve kulaklar soluk sarımsı gri-kahvedir. Diş formülü : 2.1.2.3./3.1.3.3.= 36 şeklindedir Dişilerde iki adet emme papili vardır [2].
Kahverengi uzun kulakları yarasalar diğer türlerin aksine dişilerin pinekleme alanlarında bulunabilirler. Kahverengi uzun kulaklı yarasasının ekolokasyonaralığı 25-50 kHz ve en yüksek seviyede 35-40 dır [3].


Habitatı
Binalarda, özellikle açık tavan arası alanlarda, tek olarak veya grup halde çatı kerestelerin arasında bulunurlar. Özellikle köşelerde ve delikler yarıklar arasında, içinde görülebilirler. En favori dinlenme alanlarını keresteler üzerindeki yağ işaretleri gösterir [3]. Yaprak döken ormanlar, konifer ormanları, çalılardan oluşan çitler boyunca ve park, bahçelerde izole ağaçlarda, civarında avlanırlar. Güve, sivrisineklerle beslenirler. Yazları binalar içinde, kiliselerde, drenaj kanallarında, ambarlarda kolonileri bulunur. Kışları mağara, maden ocakları, binalar ve nadiren ağaçlarda hibernasyona yatarlar. Sedentary, kalıcı türlerdir. En uzun göç kaydı 88km dir (Gaisler et al. 2003) [1].

Yayılışı ve Yerel Adlar
Plecotus auritus Avrupa Da endemik bir türdür Kafkasların kuzeyi ve Ural’ın batısı ve 65°N’nin güneyinde oldukça geni yayılımı vardır. Güneyde yüksek irtifada sınırlıdır. Britanya ve Sandiana da görülürler. İberya, İtalya ve Balkanlarda yanal dağılır. Alplerde 1920m asl üzerinde ana koloniler bulunur, hibernasyon yattığı yerler 2.350m dir (Horácek and Dulic 2004) [1].

Dünyadaki türün dağılımı için www.iucnredlist.org/details/17596/0/rangemap adresinden bakabilirsiniz.


Beslenme
Küçük böcekler , güve ve sivrisineklerle beslenirler.


Biyolojisi
Dişiler sonbaharda döllenir ve baharda doğum olur. Gebelik süresi 6 haftadır. Dişileri genelde 3 hafta yavrulara süt verir ve yavrular 6 haftada tamamen kendi başlarına uçabilirler. Yaklaşık 30 yıl kadar yaşadıkları tesbit edilmiştir. Avlanam zamanları yavrulu dişiler çok kısa aralıklarla beslenmeye çıkarlar ve geri döner yavrularını emzirirler. Pinekleme yerlerinde uzun kulaklı yarasalar diğer yarasalardan daha fazla zaman harcar. Hibernasyonu genelde ağaçlar içinde veya binaların için iyice saklanarak geçirirler. Ekim- kasım gibi hibernasyona yatalar. Kahverengi uzun kulaklı yarasalar daha çok donma sıcaklığının altında ama soğuk yerlerde hibernasyona yatabilir. Gri uzun kulaklı yarasa hafif ılık yerleri tercih eder. [4].

Göçü
En uzun göç kaydı 88km dir (Gaisler et al. 2003) [1].

Popülasyonu
Yazları binalar içinde, kiliselerde, drenaj kanallarında, ambarlarda kolonileri bulunur. Kışları mağara, maden ocakları, binalar ve nadiren ağaçlarda hibernasyona yatarlar [1].

Davranışları
Diğer ayrasalar gibi gece aktiftir.


Yerel adlar bilgisi bulunamadı.
Ses-Ötüşü
www.bio.bris.ac.uk/research/bats/calls/plecauri.wav buradan seslerini dinleyebilirsiiz.


Kaynaklar
1. www.iucnredlist.org/details/17596 2. KARATAŞ, A., 2000, Orta ve Doğu Akdeniz Bölgesi Yarasaları (Mammalia: Chiroptera), Doktora Tezi - PhD thesis (Danışman - Supervisor: Prof.Dr. Abidin Budak), Ege Üniv. Fen Bil. Enst. Biyoloji ABD., İzmir, 151 s.
3. Long-eared Bats, species information leaflet, Bat Conservaton Trust, 2005
4. en.wikipedia.org/wiki/Plecotus_auritus 5. KARATAŞ, A.,YİĞİT,N.,ÇOLAK,E., KANKILIÇ, T., on the Distribution, Taxonomy and Karyology of the Genus Plecotus (Chiroptera: Vespertilionidae) in Turkey, Turk. J. Zool., 27, (2003), 293-300.
6. Aşan, N.,Albayrak,İ.,A study on the breeding Biology of Some bats Species in Turkey, Turk J Zool, 30 (2006), 103-110.


Kahverengi Uzunkulaklı Yarasa Fotografları