166 / Heybeli Sıçan / Golden Hamster / Mesocricetus auratus Türkiye'nin Anonim Memelileri
Avurtlaklar / Heybeli Sıçan / Golden Hamster / Mesocricetus auratus 
 


Yükleniyor.
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
10-15 cm0,125 kg  

Ortalama Yaşam Süresi2 yıl
Hamilelik Süresi16 gün
Doğumda ki Yavru Sayısı8-12 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Heybeli Sıçan
Tür Yetkilisimammalsturkey
Tür Hakkında ilk derleme05.06.2009 00:11
En son güncellemeyi yapanmammalsturkey
Son güncelleme19.12.2013 23:19
Güncellenme sayısı10

En İyiler
Heybeli Sıçan
Fotograf Türü Aksiyon
02.10.2009 09:00


Video

 
Tanımı
Hamsterın derisi vücuduna tam yapışmış değildir, esnek ve gevşek bir yapısı vardır. Adeta derisi vücuduna bol gelen bir elbise gibidir. Gözleri parlak ve tam yuvarlaktır, ayakları tutmaya ve kavramaya uygundur bu yüzden hamsterlar iyi birer tırmanıcıdırlar. Ön ayaklarında 4 arka ayaklarında 5 parmak vardır. Kuyruk 1 cm den kısa ve küttür. Uzun tüylü varyetelerde kuyruk tamamen tüylerin altında gizlenmiştir.

1930 yılında, Hebrew Üniversitesi Zooloji Dalı öğretim üyelerinden Prof. Jerusalem’in bir dişi hamster ve 12 yavrusunu Syra yakınlarında bir kasabada bulmasıyla başlamıştır. Aynı üniversitede görevli Dr. Ben Menahem bu yavrulardan 2 dişi ve bir erkeği alarak üretmiştir. Böylece insan eli altında üretilen ilk hamster yavruları elde edilmiş oldu. Dr. Menahem’in sahip olduğu bu hamster ailesi, bu gün tüm dünyadaki evcil hamsterlarin atası olarak kabul edilmektedir. Bu genç yavrular 1931 yılında bilimsel ve tıbbi araştırmalarda kullanılmak üzere Amerika ve İngiltere’ye gönderildi.

Türkiye’’de Mesocricetus auratus turcicus Mursaloğlu, 1976 alttürü bulunur.Habitatı
Avrupa'da ve Asya'nın batısındaki [tarım] alanlarında ya dabozkırlarda, toprağın altında kazdıkları karmaşık yuvalarda yaşarlar. Yuvada tabanı otlarla kaplı odalar ve kışlık yiyeceklerin saklandığı depolar vardır. Genellikle meyve, sebze ve tahılla beslendikleri için bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Öte yandan baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlara yem oldukları gibi insanlar tarafından da avlanırlar.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Ortadoğu, Suriye ve Türkiye'nin Güneydoğusu. Gaziantep'in güneyi ve Kilis civarındaki düz, kurak tarım alanları ve buralara komşu otlu alanlarda yaşarlar. Mercimek, nohut ekilen arazilerde daha çok görülür. Bölgenin rakımı 450-500 m civarındadır. Yöre halkı tarafından "Heybeli sıçan" olarak tanınır.

Esas areali, Suriye olup, tip yeri olan Halep şehrinden yakalanıp, bütün dünyaya yayılmıştır. Hızlı üremesi nedeniyle dünya çapında deney hayvanı olarak kullanılmaktadır. Yurdumuzda G.Antep (Nizip ve Karkamış) ve Kilis illerinden bilinir.

Beslenme
Hamsterleri diğer kemirgenlerden ayıran en ilginç özellikleri yanaklarındaki keseleridir. Hamsterler yiyeceklerini bu keselerde toplar ve yuvasına taşıyarak yuvasında depolar. Bu keseler yanaktan başlar ve omuz üstünde biter. Bir hamster kesesinde kendi vücut hacminin yarısı kadar yiyeceği taşıyabilir. Kimi zaman bu keselerde korumak amacıyla yavrularını bile taşırlar. Hamsterların bir diğer ilginç özelliği de kendi dışkılarını yemeleridir. Bunun nedeni sindirim sistemlerinin ilk seferde yiyecekteki besin maddelerini tam olarak ayrıştırıp onlardan tam yararlanamamasıdır.

Biyolojisi
Yaklaşık 2 yıl yaşarlar. Renk körü oldukları gibi görme duyuları fazla gelişmemiştir; buna karşılık duyma, koku alma duyuları süperdir. Bu nedenle çok yüksek seslerden hoşlanmazlar.

Yuvasına taşıdığı besini yanak ceplerine doldurur. Sıkıştırıldığında arka ayakları üzerine kalkıp, sesler çıkartır. Agresiftir. Kızışma dönemi 4.-10. (?) aylar arasındadır. Marsupialia (Keseliler) haricinde 16 gün ile en kısa süreli gebeliği sahip memeli türüdür. 4.-10. (?) aylar arasında, yılda 2-3 (Demirsoy (1996)'da yılda 7-8) defa ve her batında 1-16 (ort. 6-9) yavru doğurur. Yavruların gözleri 12-13 günde açılır, 14-15 gün annelerince emzirilirler ve 18 günde kendi başlarına serbest hareket edecek hale gelirler. Eşeysel olgunluğa 7-8 haftada ulaşırlar. Hızlı çoğalmalarından dolayı kullanışlı "deney hayvanları"dır. Ömürleri 1.5-3 yıldır.

Doğal düşmanlarından biride Peçeli baykuş (Tyto alba) dır.


Göç bilgisi bulunamadı

Popülasyon bilgisi bulunamadı
Davranışları
Koku yoluyla iletişim kurarlar.


Yerel adlar bilgisi bulunamadı.

Ses-Ötüş bilgisi bulunamadı.
Kaynaklar
NURİ YİĞİT, TOLGA KANKILIÇ, REYHAN ÇOLAK, ERCÜMENT ÇOLAK, ROLF GATTERMANN, KARSTEN NEUMANN, ŞAKİR ÖZKURT, MUHAMMED MOURADI GHARAKHELOO, 2007. Mesocricetus brandti Nehring, 1898 ve Mesocricetus auratus (Waterhouse, 1839) (Mammalia: Rodentia)'da Allozim Varyasyonları ve Genetik Farklılıklar, Turk. J. Zool., 31, (2007), 219-227.
mistug.tubitak.gov.tr/bdyim/abs.php?dergi=zoo&rak=0510-8

host.nigde.edu.tr/akaratash/mammalia2000_dosyalar/Mesaur.htm

www.nizip.com/showthread.php?3233-Nizip-Heybeli-S%FD%E7an%FD-(-faresi-)

Heybeli Sıçan Fotografları
Heybeli Sıçan
08.06.2009 10:49
Türün 1. fotografı


Heybeli Sıçan
15.07.2009 11:44
Türün 2. fotografı