270 / Elbeyli Tarlafaresi / Elbeyli Vole / Microtus elbeyli Türkiye'nin Anonim Memelileri
Avurtlaklar / Elbeyli Tarlafaresi / Elbeyli Vole / Microtus elbeyli
 


Yükleniyor.
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
13,6 cm31 gr kg  

Ortalama Yaşam Süresi1-2 yıl

Editör bilgileri
Memeli Türü Elbeyli Tarlafaresi
Tür Yetkilisi
Tür Hakkında ilk derleme02.02.2018 13:44
En son güncellemeyi yapanspalaxtr
Son güncelleme05.02.2018 13:19
Güncellenme sayısı4

En İyiler

Video

 
Tanımı
Türkiye'deki Tarla fareleri birbirlerine çok benzer. Dış görünüşlerine göre türleri ayırmak çoğu zmaan imkansızdır. Türü belirlemek için çoğu zaman kromozom analizi yapılır. Ancak kromozom sayısı aynı olan farklı türler vardır ve bu da bazen işe yaramaz. Bu yüzden son yıllarda genetik çalışmalara ağırlık verilmiştir ve günümüzde türleri ayırmak için kromozom ve morfoloji ile birlikte kullanıldığında çok iyi sonuç vermektedir. Microtus elbeyli türü örnekleri Nuri Yiğit, Ercümen Çolakk ve Mustafa Sözen tarafından ilk kez 1993 yılında Kilis'in 10 km doğusundan Gaziantep yolu çevresinden yakalanmıştır. Örneklerin kromozom sayısı 2n= 46 olarak belirlenmiş be bu populasyonun Microtus irani olduğu düşünülmüş ve bu şekilde yayınlanmıştır.Ancak sonraki yıllarda Microtus irani üzerinde yapılan çalışmalar bu türün kromozom sayısının 2n= 60 olduğunu ortaya koyunca Kilis örneklerinin yeni bir tür olduğu düşünülmüştür. Türün morfolojik özellikleri bilinen türlerle karşılaştırılınca gerçekten bu populasyonun yeni bir tür olduğu ortaya konulmuş ve tür tanımlanmıştır. Kromozom sayısı türü belirlemek içn önemli olsa da Şavşat'dan belirlenen Microtus obscurus örneklerinin kromozom sayısı da 2n= 46 olarak belirlenmiştir. Ancak M. obscurus'ta kromozom kol sayısı daha fazladır. Bu iki form Türkiye'de kromozom sayısı en düşük iki Microtus türüdür. Türün ortalama boyu 136 mm, kuyruk uzunluğu 2,5 cm ve ağırlığı 23-36 gr arasındadır. Türün en belirgin özelliklerinden birisi kızılımsı kahverengi sırt rengidir. Artkafa kemiği (supraoccippital), alt çene ve beyin kapsülü morfolojisindeki bazı detaylar da türün ayrımında kullanılmaktadır.

Habitatı
Türün örnekleri buğday tarlaları ve dere az eğimli yamaçlardaki çayırlık açık alanlardan yakalanmıştır.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Türün örnekleri şimdilik sadece Kilis ili Elbeyli ilçesi çevresinden bilinmektedir. Yerel özel bir adı belirlenememiştir.

Beslenme
Başlıca bitkisel besinler ve Gramine gibi bitkilerin tohumlarıyla beslenmektedir. Buğday tarlalarında buğday taze iken yaprakları, olgunlaşınca tohumlarıyla da beslenmektedir.

Biyolojisi
Tarım alanları ve Güyendoğu Anadolu steplerinde (şimdilik sadece Kilis Elbeyli çevresinden bilinmektedir) koloniler halinde yaşarlar. Türün biyolojisi yeterince araştırılmamış olmasına rağmen arazi ve laboratuvar gözlemlerimize göre senede bir kaç kez ürerler ve her seferinde 4-8 kadar yavru yaparlar. Yavrular bir kaç ayda sütten kesilirler ve 2-3 aylık olduklarında erginleşirler. Doğada ömürleri genelde 1-2 yıl kadardır.

Göçü
Göçü bilinmemektedir.

Popülasyonu
Sadece Kilis ili Elbeyli ilçesi çevresinden bilinmektedir. Populasyon yoğunluğu hakkında yeterli veri yoktur.

Davranışları
Oldukça sosyaldirler. Bir yuva sisteminde üreyen bir kaç çift ve gençler bulunabilir. Aynı kafeste bir kaç çift birden bulunabilmekte ve çiftler birbirlerinin yavrularını da korumaktadırlar.

Yerel Adlar
Yerel adlara ulaşılamamıştır.

Ses-Ötüşü
Tınlama tarzı metalik gibi sesleri vardır.

Kaynaklar
Yiğit, N., Çolak. E., Sözen, M. 2016. A new species of voles, Microtus elbeyli sp. nov., from Turkey with taxonomic overview of social voles distributed in southeastern Anatolia. Turkish Journal of Zoology. 40 (1): 73-79.

Çolak, E., Yiğit, N., Sözen, M. and Özkurt, Ş. (1997). Distribution and taxonomic status of the genus Microtus (Mammalia: Rodentia) in southeastern Turkey. Isr. J. Zool., 43: 391–396.

Elbeyli Tarlafaresi Fotografları