109 / Cüce Böcekçil-Etrüsk Böcekçili / Etruscan Shrew / Suncus etruscus Türkiye'nin Anonim Memelileri
Sivriburunlufareler / Cüce Böcekçil-Etrüsk Böcekçili / Etruscan Shrew / Suncus etruscus 
 
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
3.5-5 cm0.002 kg  

Ortalama Yaşam Süresi1.5 -2 yıl
Hamilelik Süresi27-28 gün
Doğumda ki Yavru Sayısı4 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Cüce Böcekçil-Etrüsk Böcekçili
Tür Yetkilisicınar
Tür Hakkında ilk derleme26.12.2010 15:04
En son güncellemeyi yapancınar
Son güncelleme26.12.2010 17:23
Güncellenme sayısı7

En İyiler

Video

 
Tanımı
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Subphylum: Vertebrata
Class: Mammalia
Order: Insectivora (Eulypotyphla) (böcekçiller)
Family: Soricidae (sivrifaregiiler)
Subfamily: Crocidurinae
Genus: Suncus
Species: Suncus etruscus

Suncus etrutus, sivri faregiller (Soricidae) familyasından ağırlığı sadece 2g.,Kuyruk uzunluğu 2.5-3cm,Uzunluğu 2.5-5cm'dir.Bilinen en küçük memeli türlerinden biridir. Burun kısmı sivri ve hortum şeklindedir. Yaşam süreleri yabani doğada 15-20 ay, tutsaklıkta 1.5-3 yıl,av baskısı ve bireylerin yaşlandıkça yavaş hareket etmeleri ve bağışıklık sistemlerinin zayıflaması nedeniyle yaşama süreleri 1 yılı geçmez.Bu özellikleri nedeniyle, en kısa yaşayan memeli hayvan olarak da bilinirler. Renkleri kızıla çalan grimsi kahverengi,yalnız karın kısmı daha açıktır. Kuyruğu uzun ve oransal olarak daha kalın,uzun ve kirpik şeklinde tüylerle donatılmıştır.Kuyruğun üst kısmı koyu,alt kısmı açık renklidir. Sivrifareler dış görünüş olarak uzunburunlu fareye benzemekle birlikte kemirgen değildirler. Tırnaklı beş ayak parmağına sahiptir. Kulak kepçeleri çıplak ve oldukça büyüktür.Etrüsk böcekçillerin en büyük düşmanları baykuşlardır.

Habitatı
Cüce böcekçilleri, ormanlık alanları ,çalılıkları, çayırları ve su kenarlarını yaşam alanı olarak tercih ederler. Nemli topraklar ve bahçelerde de yaşalar.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Ülkemizde Orta ve Batı Anadolu'da yayılış gösterirler. Ankara(Nallıhan), Adana, Adıyaman(Kahta), Aydın(Kuşadası,Yenihisar), Balıkesir(Bandırma), Bolu, Elazığ(Norşuntepe), Hatay(Belen), İzmir(Kemalpaşa), Muğla(Köyceğiz), Sakarya(Sakarya Nehri)
Bunun dışında Akdeniz kıyılarında Portekiz’de, Madagaskar’da, Güney Asya’da ve Afrika’da bulunurlar

Beslenme
Böcekçil olarak beslenen Etrüsk böcekçillerin metabolizma hızı çok yüksektir ve bu hayvanlar devamlı hareket halindedir. Çok obur olup, devamlı böcek avlarlar. Böcek dışında solucan, karınca,böcek larvaları ve örümcek de yerler. Avlanırken uzun burunlarını kullanırlar. Avlarını yakaladıktan sonra ön ayaklarıyla tutarak avlarını yerler.

Biyolojisi
Çok küçük boylarına karşın yılda 5-6 kez doğum yaparlar ve her seferinde ortalama 4 tane yavru olur. 27-28 gün süren gebelikleri vardır. 17-20 gün boyunca da yavrularını emzirirler.

İyi gelişmiş koku bezleri, üreme döneminde karşı cinsi çekmek için veya yaşama alanını işaretlemek için kullanılır.

Aynı zamanda benzersiz bir şekilde bu türün XY kromozomuna sahip dişileri vardır. Böylece bir parçası dişi ve bir parçası erkektir.Göç bilgisi bulunamadı
Popülasyonu
Ekosistemde böceklerle beslendiklerinden, böcek populasyonlarının kontrol altında tutulmasını sağlarlar. Bu özellikleri nedeniyle tarım ürünleri için yararlıdırlar.

Davranışları
Besin azlığında ve soğukta vücut sıcaklığını düşürerek bir çesit dinlenmeye geçerler. Daha sonra besin varlığında bir iki saatte aktif olurlar.
Çok yüksek frekanslı sesler çıkararak, birbirleriyle anlaşırlar. Koklama ve dokunma duyuları son derece iyi gelişmiştir.


Yerel Adlar
Cüce böcekçil= Etrüsk böcekçil= cüce sivriburunlu fare

Ses-Ötüşü
Avlarını yakaladıktan sonra kaçarken ince tiz bir ses çıkarırlar ve çok hızlı hareket ederler. Yavaşken ya da hareketsizken çıkardıkları sesler duyulmaz. Bilim insanları, bu seslerin ekolokasyon (sesle yön bulma) için kullandığını düşünüyorlar.


Kaynak bilgisi bulunamadı.
Cüce Böcekçil-Etrüsk Böcekçili Fotografları