133 / Balkan Bıyıklı Yarasası / Alcathoe s Myotis-Alcathoes Whiskered / Myotis alcathoe Türkiye'nin Anonim Memelileri
Düzburunlu Yarasalar / Balkan Bıyıklı Yarasası / Alcathoe s Myotis-Alcathoes Whiskered / Myotis alcathoe
 
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
3-3,5 cm3,5-5,5 gr kg  


Editör bilgileri
Memeli Türü Balkan Bıyıklı Yarasası
Tür Yetkilisigsimsek
Tür Hakkında ilk derleme11.12.2012 15:37
En son güncellemeyi yapanTirvana
Son güncelleme31.07.2015 18:37
Güncellenme sayısı6

En İyiler

Video

 
Tanımı
Myotis alcathoe (Balkan Bıyıklı Yarasa) Myotis cinsi bir Avrupa yarasasıdır.

Kahverengi kürkü kendine özgüdür, DNA dizilimi ve karyotip yapısı bakımından da açıkça farklıdır. Bazı genetik veriler Geoffory Yarasası (Myotis emarginotus) ile ilişkili olduğunu düşündürse de diğer analizler Myotis alcathoe ile diğer türler arasında yakın bir ilişkiyi desteklemez.

Myotis alcathoe ön kol (dirsekle bilek arası) uzunluğu 30,8 mm. ile 34,6 mm, vücut kütlesi ise 3,5 gr. ile 5,5 gr. arasında olan küçük bir yarasadır.

Genellikle kürkünün üst kısmı kırmızımsı-kahverengi, alt kısmı ise kahverengidir. Ancak yavruları (ve genç olanları) daha grimsidir. Kulak kepçesi (kulağın iç kısmında bir çıkıntı) kısadır ve iç yan üssü solgundur. Kanatları kahverengi, penis kemiği ise kısa ve geniştir.

Myotis alcathoe çağrı başlangıcı 120 KHz bitişi ise yaklaşık 45 KHz olan tiz bir yankıyla yön bulma özelliğine sahiptir.Habitatı
Myotis alcathoe genellikle yapraklarını döken doğal yaşlı ormanlarda ve su kenarlarında bulunur. Hayvan ağaçların yüksek kısımlarındaki oyuklarda geceler. Mağaralardan birtakım kış kayıtları olmasına rağmen kış mevsimini buralarda da geçirebilir.

Yayılışı ve Yerel Adlar
2001 yılında ilk olarak Yunanistan ve Macaristan’da tanımlanmıştır. Bilinen dağılımı İspanya, İngiltere, İsveç ve Azerbaycan ile diğer ülkeler arasındadır. Bıyıklı yarasaya ve diğer türlere benzemesiyle birlikte birbirlerinden ayırt edilmeleri zordur. Bununla birlikte

Beslenme
Üst bitki tabakası ve su üstlerinde yiyecek arar ve çoğunlukla sinekle beslenir.

Biyolojisi
.

Göçü
.

Popülasyonu
IUCN Kırmızı listesi Myotis alcathoe’yi eksik veri olarak değerlendirmektedir. Ne var ki Myotis alcathoe’nin çeşitli alanlarda az ve korumasız oluşu doğal yaşam alanlarının tehdit altında olduğunu göstermektedir.

Davranışları
.

Yerel Adlar
.

Ses-Ötüşü
.

Kaynaklar
en.wikipedia.org/wiki/Myotis_alcathoe


Balkan Bıyıklı Yarasası Fotografları