233 / Ağaç Sansarı / Pine Marten / Martes martes Türkiye'nin Anonim Memelileri
Gelincikgiller / Ağaç Sansarı / Pine Marten / Martes martes 
 


Yükleniyor.
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
38-58 cm0.87-1.24 kg  

Türün sesi
Ortalama Yaşam Süresi15 yıl
Hamilelik Süresi230-270 gün
Doğumda ki Yavru Sayısı3-8 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Ağaç Sansarı
Tür Yetkilisimammalsturkey
Tür Hakkında ilk derleme13.05.2009 17:40
En son güncellemeyi yapanmammalsturkey
Son güncelleme08.06.2020 00:24
Güncellenme sayısı69

En İyiler
Ağaç Sansarı
Fotograf Türü Aksiyon
21.10.2011 10:08

Ağaç Sansarı
Fotograf Türü Sabit
31.01.2012 17:29


Video

 
Tanımı
Kışın dorsal kürk kahverengi ventral kürk ise sık kıllı ve açık kahverengidir. Kış aylarında, gerek dorsal, gerekse ventral kürk, yaz aylarına oranla daha sık ve uzun kıllara sahiptir. Uzun ve kuvvetli bir vücuda sahip olan bu hayvanlar, kısa bacaklı ve sivri kafalıdırlar. Burnuna doğru uzanan başı yukarıdan bakıldığında üçgen şeklinde görülür. Boynu vücuduna oranla daha incedir. Geniş ve yuvarlak kulaklara sahiptirler. Kulak kılları kısa ve açık kahverengidir. Bu renk kulak içlerinde daha açık bir hal alır. Oldukça yumuşak kıllı olan kuyruk, hemen hemen vücudun yarısı kadar uzunlukta, vücuda oranla daha uzun ve koyu renkte olan kıllarla kaplıdır. Bacaklar kısa ve koyu kahve rengidir. Geniş ve yuvarlak ayaklarda beş tane parmak bulunur. Her parmakta içeriye doğru kıvrılmış sivri uçlu, kuvvetli pençe tırnakları mevcuttur. Ayak tabanları belirgin olup kalın ve uzun kıllarla kaplıdır.

Boğaz bölgesinde alt çeneden başlayıp, ön ayakların üst kısmına kadar uzanan ve genellikle beyaz renkte olan bir benek görülür. Boynunun altında göğse kadar ulaşan sarıdan portakal sarısına kadar değişen ve adeta bir papyon görünüşünde olan bu leke kaya sansarında olduğu gibi bacaklara doğru çatallanma yapmaz. Kuyruğu kaya sansarından daha püsküllüdür.

Burun bölgesinin her iki yanında, her iki gözün üst kapaklarında ve alt çenede bıyık şeklinde kıllar bulunur. Gerek göz kapaklarında, gerekse alt çenede bulunan bıyıklar, burun kenarlarına oranla daha az sayıdadır. Yaz ve kış peryodunda örnekler üzerinde yapılan incelemede dişi bireylerin erkek bireylere oranla daha açık bir renge sahip oldukları tespit edilmiştir.

Sistemetik:

Takım: Carnivora ( Yırtıcılar )
Familya: Mustelidae ( Sansargiller )
Altfamilya: Mustelinae ( Sansarlar )
Cins: Martes ( Sansar )
Tür: Martes martes ( Ağaç Sansarı )

Habitatı
Step ve açık alanlara komşu yaşlı ve boylu ormanları tercih eder. Karışık ormanlardan kovuk ve devrik ağaçları fazla olanları sever.

Gündüzleri kaya yarıkları, ağaç kovukları, yırtıcı kuşların yuvalrı, terk edilmiş harabelik alanlarda iyi bir saklanma olanağı bulur. Gece avlanır. Yerleşim alanlarını pek sevmez; 2000-2400 m'lere kadar çıkabilir.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Avrupa'da Finlandiye ve İskandinavya'dan itibaren tüm Avrupa ülkelerinde bulunur. Asya'da ise Kafkaslar, İran, Sibirya, Mançurya, Altay, Türkistan ve Himalayalara kadar geniş bir alanda yayılmıştır.

Türkiye'de ise yayılışı TURAN (1984)'a göre Marmara, Batı ve Doğu Karadeniz, Karadeniz ardı ormanlarıdır.

Türkiye'de ilk defa 1905-1906 yıllarında A. Robert tarafından Trabzon'un güneyindeki Meryemana bölgesinde bulunmuştur.


Beslenme
Gıdalarını çok çeşitli bitki ve hayvanlar oluşturmaktadır. Bunlar arasında çeşitli sincap, orman faresi, köstebek, hatta tilki gibi hayvanlar vardır. Çeşitli kuşları, büyükçe tavşanları ve bazen de karaca yavrularını avlayabilir. Bu arada kuş yumurtaları, kertenkele, böcek, arı, larvalar ayrıca çeşitli üzümsü meyveleri yer.

Mustelidae (Sansargiller) familyasına mensup türler., aynı zamanda Rosaceae, Vitaceae ve Ericaceae familyaları içerisinde yer alan bitkiler ve bunların dışında Leguminoseae familyasından Vida pannonica Crantz. ve Vicia cracca L. gibi yem bitkileri ile de beslenmektedir (Oğurlu ve Süzek, 1997).

Çam Ökseotu'nun tohumu, etrafındaki meyve özünden dolayı Ağaç Sansarlarının sevdiği besinler arasındadır.

Biyolojisi
Kızışma zamanı Mart ayıdır. 203-270 gün süren bir gebelikten sonra gözleri kapalı 3-8 kadar yavru doğurur. Yavruların gözleri iki hafta sonra açılır. Önceleri beyaz veya pembe olan yavrular birkaç hafta sonra annesinin rengine benzer. 5 aylık yavrular başına buyruk olur. 9 ayda erginleşir. Ömürleri yaklaşık 15 yıldır. Mecbur kalınca yüzebilirler. Yaralanmalara çok dayanıklıdır. Yaralı halde iken bile insan ve köpekleri ısırabilir. Kötü koku çıkaran bezlerden kendini kovalayanlara bu kokuyu veren salgıyı püskürtür.


Göç bilgisi bulunamadı

Popülasyon bilgisi bulunamadı

Davranış bilgisi bulunamadı.
Yerel Adlar
Zerdava, Zerdova, Üvenuri

Ses-Ötüşü
Sesini dinlemek için linke tıklayın ve açılan videoyu izleyin.

www.arkive.org/pine-marten/martes-martes/video-12.html

Kaynaklar
Yaban Hayatı Kitabı; Prof. Dr. Torul MOL ( İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Yayınları )

www.arkive.org/pine-marten/martes-martes
www.iucnredlist.org/details/12848/0
animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Martes_martes.html
www.zoogdiervereniging.nl/boommarters

Ağaç Sansarı Fotografları
Ağaç Sansarı
12.08.2011 22:27
Türün 1. fotografı


Ağaç Sansarı
03.03.2017 14:14
Türün 5. fotografı