239 / Çizgili Sırtlan / Striped Hyena / Hyaena hyaena Türkiye'nin Anonim Memelileri
Sırtlanlar / Çizgili Sırtlan / Striped Hyena / Hyaena hyaena 
 


Yükleniyor.
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
110-120 cm25-45 kg  

Ortalama Yaşam Süresi12-15 yıl
Hamilelik Süresi88-92 gün
Doğumda ki Yavru Sayısı1-6 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Çizgili Sırtlan
Tür Yetkilisikarakulak
Tür Hakkında ilk derleme03.06.2009 23:00
En son güncellemeyi yapankarakulak
Son güncelleme12.09.2019 15:19
Güncellenme sayısı26

En İyiler
Çizgili Sırtlan
Fotograf Türü Aksiyon
06.07.2009 13:32

Çizgili Sırtlan
Fotograf Türü Sanatsal
15.11.2009 15:22

Çizgili Sırtlan
Fotograf Türü Beslenme
16.01.2018 23:50

Çizgili Sırtlan
Fotograf Türü Sabit
11.06.2019 15:44


Video

 
Tanımı
Kingdom: Animalia
Phylum: Chordata
Subphylum: Vertebrata
Class: Mammalia
Order: Carnivora
Suborder: Feliformia
Family: Hyaenidae
Genus: Hyaena
Species: Hyaena hyaena
Subspecies: Hyaena hyaena syriacus

Çizgili sırtlan, kirli açık sarı-beyaz üzerine değişen enlerde siyah şeritleriyle kolaylıkla tanınabilir. Ensesinden beline kadar sert ve dik kıllardan oluşan bir yele bulunur. Yele kullarının ucu siyahtır. Kulak kenarı ve içi beyaz, boyun ve çene altı siyahtır. Ön ve arka ayakları 4 parmaklıdır ve ön bacaklar arka bacaklara oranla daha uzundur. Kafa iri ve kulaklar büyüktür. Başın küt bir görünümü vardır. (Turan, 1984)

Sırtta bulunan yele istenildiği zaman (kavga, heyecan, korku anlarında) dikleşir ve bireyin olduğundan %38 daha büyük görünmesini sağlar.

( arkive.org/striped-hyena/hyaena-hyaena/video-00.html )

Sanıldığının aksine köpekgillerle değil kedigillerle daha yakın akrabadılar.

Habitatı
Steplerde, yarı çöllerde, kayalıklı ve seyrek ağaçlıklı yamaçlarda ek olarak Anadolu'da maki ve ormanlık alanlarda da yaşar. Kayalıklar, çatlak ve gedikler ve derin vadilerde yuvalanır. Afrika'da daha güçlü kuzeniyle aynı ortamda bulunduğu bölgelerde rekabetten dolayı açıklık bölgelerde bulunmaz.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Yurdumuzda Marmara'nın güneyi, Ege, Akdeniz ve güneydoğu illerimizde yayılış göstermistir. Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Kütahya, Afyon, İzmir, Denizli, Aydın, Muğla, Antalya, Burdur, Mersin, Adana, Niğde, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Madin, Adıyaman, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari illerinde yaşamıştır. Bu illerin çoğundan 1980 sonrası kayıt mevcut olup 2010 sonrası kayıtlar belirli iller için geçerlidir ve haritada yeşille işaretlenmişlerdir. İç bölgelerdeki illerden (Kütahya, Afyon) uzun süredir kayıt yoktur.

Beslenme
Diğer yırtıcıların avladığı hayvanların kalıntıları, leşler, hasta ve sakat ve zayıf düşmüş hayvanlar, böcekler ve yakalayabildiği küçük memeliler, kavun, karpuz ve üzüm gibi meyveler, bazı sebzeler ve yabani yemişlerle beslenebilir. Yaşam alanı içerisinde bulunan çöplük alanlarını da ziyaret eder. Çok aç kaldığı ve yiyecek bulamadığı zamanlarda evcil hayvanlara da saldırabilir.

Kişisel deneyim; Hatay'da Kurban Bayramı zamanında akşam 17 sularında köy içerisinde mezbahane artıklarıyla beslenmeye gelmiş bir birey gözlenmiştir.

Biyolojisi
Yılboyu üreyebilir. Üreme 2-3 yaşından itibaren gerçekleşir. 88-92 günlük hamilelikten sonra siyah renkli 1-6 yavru düyaya gelir. Kızgınlık 1 gün sürer ve çiftleşme 15-20 dakikalık periyotlarla tüm gün devam eder. Yavrular 1 aylık olduktan sonra anne ine yiyecek taşımaya başlar ve yaklaşık 1 yıl yavrulara bakıcılık yapar. Emzirme 1 yıl kadar sürebilir ancak genelde 4. aya kadar düzenlidir. Çizgili sırtanlar yaklaşık 15 yıl yaşar. Sert alan korumacı bir tür değildir.

Göçü
Yerel ve bölgeseldir göç etmez.

Popülasyonu
Türkiye populasyonunun durumu tam olarak bilinmemekle beraber besin bulabildiği ve insan etkisinden kaçabildiği noktasal bölgelerde (ıssız vadiler, zeytinlikler gibi az kullanılan tarım alanlarının doğal alanlarla birleştiği bölgeler, bazı uygun olmayan ormanlık alanlar) küçük populasyonlar şeklinde barınabilmektedir.

Davranışları
Yalnız bir hayat yaşadığı düşüncesinin aksine çizgili sırtlanlar, yalnız dolaşıp yuvalanma bölgesinde sosyal bağlar oluşturan ve küçük gruplar halinde yaşayan bir türdür. Nadiren grup halinde dolaştığı görülür. (Antakya, Küçükdalyan köyünde ahıra girmeye çalışan 6 bireylik bir gruptan 2'si vurulmuştu). Genç bireyler yavruların büyümesinde yardımcı rol oynarlar.

Çizgili sırtlanlarda anal bezler ve salgılar çok önemlidir. Karşılaşmalar önce burun sonra anal bezlerin koklanması şeklinde ritüelleşmiştir. Gençler erişkinlere boyun eğer şekilde kendilerini sunarlar. Erişkinler arasındaki kavgalar bireylerin birbirlerinin yanak ve çenelerini ısırmaya çalışması şeklinde olur ve kaybeden birey arka kısmını baskın bireye çevirerek anal bezlerii sunar. Patikaların düzenli beslenme alanlarının ve yuvaların işaretlenmesi yine bu bezlerle gerçekleşir( www.arkive.org/striped-hyena/hyaena-hyaena/video-12.html ). Kendilerinden büyük(Aslan, Kaplan) yırtıcılardan uzak durmayı tercih ederler(~50m). Pars ve Çita gibi yırtıcıları leşten uzaklaştırabilirler ve leş başında birden fazla birey görülebilir. Benekli sırtlanlardan uzak durmayı tercih ederler ve leşi teslim ederler. (Animal Diversity Web)

Yerel Adlar
Andık, Yeleli kurt, Alacanavar, Sırtlan, Zırtlan, Öcü, Heftar (Güneydoğu), Dab'a (Hatay)

Ses-Ötüşü
Benekli kuzenlerinin aksine sesle iletişim azdır. Hafif hırlama ve diğer sesler tür içi karşılaşmalarda çıkarılır.

Kaynaklar
Turan N., 1984. Türkiye'nin Av ve Yaban Hayvanları, Memeliler

Animal Diversity Web
animaldiversity.ummz.umich.edu/site/accounts/information/Hyaena_hyaena.html Kasparek M., Kasparek A., Gözcelioğlu B., Çolak E., Yiğit N., 2004. On the status and distribution of Striped Hyaena, Hyaena hyaena, in Turkey. Zoology in the Middle East 33, 2004: 93–108

Çizgili Sırtlan Fotografları
Çizgili Sırtlan
22.06.2009 14:29
Türün 2. fotografı


Çizgili Sırtlan
30.07.2009 00:05
Türün 4. fotografı


Çizgili Sırtlan
14.06.2009 18:45
Türün 1. fotografı


Çizgili Sırtlan
27.03.2016 13:55