201 / Çizgili Ormanfaresi / Striped Field Mouse / Apodemus agrarius Türkiye'nin Anonim Memelileri
Fareler / Çizgili Ormanfaresi / Striped Field Mouse / Apodemus agrarius 
 


Yükleniyor.
Yaşam Alanları
Yaşam Alanları
Biyolojik Bilgiler
 
10-12 cm0.011-0.025 kg  

Ortalama Yaşam Süresi2 yıl
Hamilelik Süresi22-23 gün
Doğumda ki Yavru Sayısı3-6 adet

Editör bilgileri
Memeli Türü Çizgili Ormanfaresi
Tür Yetkilisigutesmienchen
Tür Hakkında ilk derleme05.06.2009 00:11
En son güncellemeyi yapangutesmienchen
Son güncelleme07.12.2009 22:54
Güncellenme sayısı11

En İyiler
Çizgili Ormanfaresi
Fotograf Türü Sabit
21.08.2009 16:15


Video

 
Tanımı
Çizgili orman fareleri görünüş olarak Orman Faresine benzer. Başından kuyruk başlangıcına kadar olan boy yaklaşık 10 cm, kuyruğu ise yaklaşık 7.5 cm'dir. Çizgili orman fareleri yaklaşık 20 g ağırlıktadır. Postu diğer orman farelerine nazaran daha sert kıllıdır. Yaz aylarında üst gövde kılları açık kahverengi, kışın ise grikahve; karın bölgesi ise gri-beyaz renklidir.
Çizgili orman farelerinin sırtında 2-3 mm kalınlığında başından kuyruk ucuna kadar uzanan siyah bir çizgi bulunur. Kuyruk ve kulakları gövdesine oranla,orman ve sarıboyunlu orman faresine kıyasla daha kısadır. Kulakları yuvarlak ve başının arkasına doğru olup, sık kıllarının arasından görülebilir konumdadır. Koyu renkli ve düğme şeklindeki gözleri başının iki yanında yer alır. Burnunda uzun bıyıkları vardır. Dişilerin karın kısmında yavrularını emzirmek için dört çift memesi bulunur.

Habitatı
Seyrek ormanlar,onların kenarları,tarlalar,pirinç tarlaları gibi yerler çizgili orman farelerinin yaşamak için tercih ettikleri alanlardır.Saklanabileceği yerlerin olması onlar için hayati önem taşır,bu nedenle tamamen açık alanlardan kesinlikle uzak dururlar.Çizgili Orman fareleri tamamen kapalı ormanlarda yaşayamazlar.Nemli habitatları,kuru habitatlara tercih ederler.

Yayılışı ve Yerel Adlar
Çizgili orman farelerinin yaşam alanları batı-orta ve doğu Avrupaya yayılır.Doğudaki yayılışı doğu Asyaya,özellikle Çine ;koreye ve birkaç Asya Adasına,özellikle Tayvana uzanır.

Beslenme
Çizgili orman fareleri,kökler,tohumlar,dutumsu meyveler,tahıl ürünler,otlar ve meyvelerle beslenir.
Arada böcekler(insecta) ve onların larvaları,sümüklü böcekler(Gastropoda),örümcek türleri(Arachnida) ile de beslenir.Genellikle besin aramaya geceleri çıkar,kendini güvende hissettiği alanlarda gündüzleri de besin aramaya çıtığı görülebilir.Kış ve bu aradaki dinlenme süresi için yuvasında besin depolar.Kış uykusuna yatmasa da,kışın etrafta daha az görülür.

Biyolojisi
Çizgili orman fareleri ,yaklaşık 75 günlük olduktan sonra cinsel olgunluğa erişirler. Çiftleşme dönemi, Nisan'dan Eylül ayına kadar uzanır. Bu süre içinde,2 ila 5 defa yavrulayabilir. Yavrulama sayısı yayılma bölgesine, çevre koşullarına göre değişim gösterir.
Çizgili orman fareleri normalde tek başlarına yaşarlar, eşler sadece çiftleşmek için bir araya gelir. Dişi yaklaşık 23 gün süren gebeliğini tek başına yaşar ve yavrular dişinin yuvasında dünyaya gelirler. Dişi 3 ile 6 yavru doğurur. Yavrular yaklaşık 2 g ve çıplak (kılsız) olarak dünyaya gelirler. Üçüncü haftanın başında yavruların gözleri açılır. Yaklaşık üç haftalık olunca sütten kesilirler ve kısa bir süre kendi yollarına giderler.
Et yiyen birçok düşmanları yüzünden yaşam beklentileri kısıtlıdır. Çizgili orman fareleri bu nedenle nadiren iki yaşına ulaşırlar. Yaşam beklentileri ortalama 12 ila 18 aydır.

Göçü
Çizgili orman fareleri, sabit türlerdir; göç etmezler.

Popülasyonu
Çizgili orman fareleri IUCN'nin kırmızı listesinde ,henüz nesilleri tükenmekte olan canlılar sınıfına dahil değildirler.Buna rağmen Orta Avrupa'da nadir görülmeye başlanmışlardır.Tabii yaşam alanlarının yok edilmesi ve eksensif tarım ,çizgili orman farelerinin yaşam ve beslenme alanlarını yok etmektedir.Çok kalabalık oldukları alanlarda tarım ürünlerine çok fazla zarar verebilirler.Bu arada birçk hastalığın da yayılmasında katkıları olduğu varsayılmaktadır.

Davranışları
Çizgili orman fareleri suya yakın bölgelerde yaşadıklarından mükemmel yüzücüdürler.Ama karada da hızlı hareket ederler.
Çizgili orman fareleri yalnız yaşarlar,hem gündüz,hem gece aktiftirler.Pek sosyal ,dost canlısı değillerdir.Dinlendikleri zamanı toprak altında kendilerinin kazdıkları yuvalarında geçirirler.Erkek ve dişi ancak çiftleşmek için bir araya gelir.Yavrunun bakımını dişi tek başına üstlenir.Bölgeleri birkaç düzine metrekareyi geçmez.Bölgelerine sağdıktırlar ve bölgelerini terketmezler.Yeraltına kazdıkları yuvalarında birçok koridorun yanında yaşam ve erzak odaları bulunur. Dişiler bu yuvalarda yavrularını da dünyaya getirirler.
Çizgili Orman fareleri kışiçin erzak depolarlarsa da,kış uykusuna yatmazlar,ancak kışın daha az aktiftirler.


Yerel adlar bilgisi bulunamadı.

Ses-Ötüş bilgisi bulunamadı.
Kaynaklar
de.wikipedia.org/wiki/Brandmaus
tierdoku.com/index.php?title=Brandmaus
www.agamen.de/nager/maus/brandmaus.html

Çizgili Ormanfaresi Fotografları
Çizgili Ormanfaresi
28.07.2009 23:53
Türün 2. fotografı


Çizgili Ormanfaresi
27.06.2017 01:13