Fotogaleri
 Yükleniyor.
 Bozayı » »

berkkalayciberkkalayci

Sürtünme Ağacının Fotoğrafları / Bazı Sorularnot: linkler çalışmıyordu, düzelttim. Ayrıca burada kolaj fotoğraf paylaşmak yasak olduğundan ağacın ayrıntılı fotoğraflarına bakmak isteyenler görüntülere şuradan bakabilirler:https://www.facebook.com/kalayci.berk/posts/2892633927634467Sorulara geçmeden önce bugüne kadar elde ettiğim bulgulardan bahsedeyim. Ağacı keşfedeli bir buçuk ay oldu. Ağustos başından şu ana kadar tam beş farklı bozayı kayda girdi. Domuzlar ve ayılar dışında ağacı işaretleyen/sürtünen olmadı. Sadece bir videonun girişinde ağacın dibinde bir kurt sol arka patisini yere indirirken görülüyor. İşaretlemiş midir, bilemiyorum. Görüntülerde hiç vaşak yok fakat bolca tavşan var. Özetle böyle. Şimdi geçelim işin güzel kısmına...Sürtünme ağaçlarının varlığından yıllardır haberim vardı ve yıllardır da arıyordum. Aslında bulduğumuz da oldu fakat bunlar turistik yerlerde yoğun insan faaliyeti içeren yerlerdi. Dolayısıyla kameralarla neler olduğunu takip etmek mümkün değildi. Bu ağaçlara dair Türkiye de bulunanlar veya yurt dışında belgesellerde kayda girenler(Planet Earth 2 gibi) vs. zaten ilgimi çekiyordu ama hiç işlevi üzerine oturup ciddi ciddi bilimsel yayın okumamıştım. Sık kullanılan bir tane bulunca bu işe giriştim ve bu konu üzerine çalışan bazı bilim insanlarıyla yazıştım(yazışmaların ve makalelerin çevirilerini koymuyorum çünkü alandan olmadığım için terminolojide hata yapabilirim.)Bulduğum ilk makaleler daha önce de paylaştığım Owen Nevin e aitti. Bu davranışın sebepleri, seçilen ağacın neye göre seçildiğinden falan bahsediyordu. Çalışmaları genelde Kuzey Amerika da gerçekleştirmişler. Makalelerde yazan bazı şeyler bu sürtünme ağacıyla uymuyordu. Mesela şunlar: Marking trees are selected based on their rarity in the landscape. Benim bulduğum ağaç göknar ve bulunduğu patika ve çevredeki en yaygın ağaç türü. Diğer tutmayan şey şuydu: ...bears selected rarer species and trees of larger size than the average available. Bu ağaç çevresindeki pek çok ağaçtan daha küçük. Aynı patikada geniş gövdeli bir ağaç üzerinde daha ayı kılları tespit ettim fakat baya az sayıda. Muhtemelen kullanılmıyor. Dolayısıyla ağacı neye göre seçtikleri sorusunun bu makaledeki cevabı beni tatmin etmedi. Araştırmaya devam ettim.Sürtünme ağaçları üzerine yapılmış bulabildiğim en kapsamlı çalışma Japonya da 2013 yılında yayınlanmış bir makaleydi. Japonya da bir bölgede 1998-2009 yılları arasında tam 172 sürtünme ağacı tespit etmişler. Yapılan araştırmalar sonucu makalenin giriş kısmına yazan şu cümle ilginç: The function of bear rubbing or rub trees is, at present, only speculation.devamı: Although self-hygiene, such as a response to

insect/tick bites, or rubbing for comfort have been suggested

(Bromlei 1965; Meyer-Holzapfel 1968; Shaffer 1971; Murie

1981), field observations, such as seasonal changes in the

frequency of the rubbing behavior, repeated use of particular

trees, differences in the frequency between sexes, and the

presence of individuals investigating the rub trees, suggest

that this behavior serves as a means of communication

(Mills 1919; Tschantz et al. 1970; Lloyd 1979; Colmenares

and Rivero 1983; Rogers 1987; Revenko 1993; Green and

Mattson 2003; Puchkovski 2009; Clapham et al. 2012).bu makaleden alıntı yapılacak çok şey ama okumak isteyenler için sci-hublı linki direkt buraya bırakıyorum: https://sci-hub.tw/https://link.springer.com/article/10.1007/s13364-013-0143-zSonuç kısmından özetle bu makalede bu davranışın bozayılar için sadece çiftleşme döneminde bir araç olarak kullanılmadığı çünkü bu dönem dışında da kullanıldığı, bu sebeple hijyenden tür içi rekabete ve koku aracılığıyla aralarındaki iletişime dair birçok şey söylenmiş: Recently, Rosell et al.

(2011) found that brown bears have anal sacs and secretions,

and Jojola et al. (2012) found that subadult brown bears can

distinguish the sexes by the smell of anal gland secretion,

which may aid in communicating among bears through the

tree rubbing behavior.Başka yapılmış çalışma var mı diye baktığımda İtalya da yine bu ağaçlar üzerine çalışmış olan Clara Tattoni nin makalesine denk geldim. Kafamdaki soruları ve buluntuların tümünü ayrıntılı bir şekilde kendisine gönderdim. Sağolsun ayrıntılı şekilde cevap verdi ve yakında bu konu hakkında bir makalesinin çıkacağını, çıktığı zaman onu da göndereceğini söyledi. Benim sorularım ve onun verdiği cevapları da buraya ekliyorum:1: Why do different species use the same tree? Isn’t it risky for wild boars in terms of being prey to bears?This is the most tricky question, a very good one indeed. My favorite explanation is the one proposed by McTavish and Gibeau (see attached article).

Rub trees can be a kind of social media for the forest community. From the smell left on the trees, the animals can learn about the presence of members of the same or of a different species, theis sex, age and status. It is proved that the smell left on the trees is a chemical message . What is the exact meaning of the message is less clear.Bears have a gland at the end of the back that secrete a smelly compound. Apparently male bears mark the trees to inform other males that they are around. In fact the peak season of rubbing is the mating season. The smell can also be detected by the females, who can know that there is a possible partner around. If they are single they may look for him, if they have cubs they may avoid the area where there can be an aggressive male. You know that occasionally males kill the cubs in order to mate with the female. Concerning the predation of wild boars by bears, In Italy bears are mostly scavengers and vegetarian, and rarely active predators. So in Italy I do not think it is very risky for wild boars to wander near a rub tree. I do not know how bears feed in Turkey, bear feeding behaviour changes a lot according to the availability of resources.2: Do different species also communicate with each other using those trees?Yes, see my previous reply.

There are levels of communication between different species and among the same species.

We are a visual species and it is difficult for us to imagine a landscape made of smells, or a "smell scape"> How can we know about that? Is this possible?In a work under publication, that I can share with you as soon as it is published, we observed rub trees with many camera traps.

We observed that many species, especially other carnivores, marked the same trees as bears. So we can make an hypothesis that they are doing it with a purpose. because we observed it many times.

Another fascinating theory is that rub trees can also be used for orientation in the landscape (See attached article)

It is very possible that different species take information from scent marks. Exactly what information each species takes from it is not so easy to tell.3: How do they choose the tree? One marks it, and others follow? One more tree in the same path has some bear hairs on it but very few. It seems like they didn’t keep rubbing. The two trees are very close(15-20 meters maybe)Usually the rubbing place is chosen as a conspicuous place. So the other bears can notice it. For instance it can be a tree of a different species from the surrounding, but also a dead tree among live ones, one of a different size (smaller or larger than the others) but also a rock or a pole.

This visibility aspect is valid also for other species.

After the first bear used it, more bears will follow. Dominant bears may want to hide the competitor s smell with their own , very much like a dog urinating on another dog pee.-Ağacın boyutuyla alakalı sorduğum soru üzerine(soru çok uzun buraya eklemedim):Your question is very clear, I think I partially answered above. Your rub tree is different from the surrounding ones, it stands out because it is thinner. I guess this is the reason why it is chosen. Trees along ways of passage, (paths for people or created by animals) are also chosen because they are likely to be noticed.Kendisinin ve ekibinin makalesi:https://iris.unitn.it/retrieve/handle/11572/232807/255594/11414-hystrix_Tattoni.pdf;jsessionid=264A3F73B78FE00956128F1E0C9D2367.suir-unitn-prod-01?fbclid=IwAR0RmKogWt8kiEjZMe3N7YQzMghFKcgtk5B3QNob9AYWiO2BXMP9qRExFi4

Özetle bu sonuçlara ulaştım. Bunlara ek olarak başka bilgi verebilecek veya herhangi bir yorum yapacak varsa çok güzel olur. Yazışmalara da devam ediyorum. Belki ilerde yeni görüntülerle öğrendiklerimi paylaşırım.


Çalışmanın adıSürtünme
Memeli Türü Bozayı
Fotograf TürüAksiyon
Tarih14.09.2020 20:54
Çekim TarihiGün.08.2020
  
Türün 119. fotografı  |  İzlenme Sayısı » 75  |  Yorum Sayısı » 3  |  Beğeni » 3
Mesajınız Buraya fotograf tekniği kadar tür ile ilgili bilgi ve yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumunuzda belirteceğiniz linki http:// ile belirtiniz.Sonuna bir boşluk bırakmayı unutmayınız.


karakter kaldı
  iptal
Tür ile ilgili bilgiler & değerlendirmeler
Beğeniler| Yukarı
Ayhansv48  Beğendi 25.09.2020 20:29
EmiR26  Beğendi 25.09.2020 08:43
abrecchia   Beğendi 20.09.2020 22:19
Tanımlayanlar: